Léčitelé nebo šarlatáni? Jak rozpoznat podvodníky

Když si s nějakým zdravotním problémem nevíme rady a klasická medicína nám nepomůže, často se obracíme na různé léčitele. Někteří nám mohou skutečně pomoci, jiní z nás ale jenom obratně vysávají peníze. Jak se vyznat v tom, kdo z nich je podvodník a nenaletět jim? Poradíme vám…

Nenechte se nachytat za drahé peníze

Jednačtyřicetiletá Tereza je fanatickou příznivkyní různých alternativních léčebných metod. Jakmile vidí nějakou novinku, neváhá ji okamžitě na sobě vyzkoušet a zatáhne do toho i celou svoji rodinu, o dva roky mladšího manžela a pětiletého syna. „Nedávno jsme byli u jednoho léčitele, který nás položil na postel. Cosi nám měřil a pak z přístroje vyjel graf s jakousi křívkou a čísly. Dvouhodinové sezení nás vyšlo všechny tři celkem na šest tisíc. Nemělo to ovšem žádný efekt,“ vzpomíná Petr, Terezin manžel. Svojí ženě zatím tohoto poněkud nákladného „koníčka“ toleruje, jako byznysmen totiž hodně vydělává. Je ale zřejmě jenom otázkou času, kdy mu dojde trpělivost. Jenže tohle je ukázkový případ toho, jak by návštěva u lidového léčitele neměla vypadat a jak se nepoučitelní a nesoudní lidé nechají za drahé peníze nachytat naprostými šarlatány.

Jak rozpoznat dobrého léčitele?

Pokud jste rozhodly konzultovat s nějakým léčitelem svůj problém, jak si vybrat toho pravého, který vás nepodvede, nepřipraví vás o spoustu peněz, ale naopak vám pomůže? Jaký je vlastně dobrý léčitel?

článek

  • Jeho pověst se šíří především ústně zkušenostmi spokojených pacientů. Reklamou se nezabývá, nepotřebuje ji, protože si k němu lidé najdou cestu sami. Nepotřebuje se chlubit kontakty se slavnými osobnostmi, svoji dobrou pověst si vybudoval sám.
  • Ti, kteří skutečně něco umějí, se svým darem nemají potřebu obchodovat. Jakmile tedy uvidíte ceník, na kterém se sazba za hodinové sezení pohybuje v řádu tisíců, zařaďte zpátečku. Jistě, léčitel si může říci o peníze, ale spíše to bývá za bylinky či doplňky. Bylinkáři často dávají konzultace zdarma, platí se jenom bylinné směsi.
  • Jakmile vám bude zakazovat, abyste se léčili klasickou medicínou, ruce pryč od něj. Solidní léčitel ví, v jakém případě je schopen pomoci a kdy už je lepší nechat vše na skutečném lékaři.
  • Pokud tvrdí, že vyléčí všechno včetně rakoviny, nevěřte mu. Slušný léčitel má v sobě pokoru a ví, co zvládne a co nikoli. Nikdy neslibuje nesplnitelné.
  • Neříká, že je jediným člověkem, který vás umí vyléčit. Dobře ví, že cest k uzdravení může být více a on vám nabídne jednu z nich. Neznamená to ovšem jenom jedinou správnou cestu.
  • Zjistěte si, kde léčitel nabyl zkušenosti, od koho se učil. Dobrý léčitel se musel někde učit, a to trvá delší dobu, rozhodně to nezvládne za týden. Seriózní léčitel se nebojí o svých zkušenostech mluvit, netají je, ale ani je nijak nepřeceňuje.

Nenechte se léčitelem ovlivnit natolik, abyste ztratili soudnost a bezmezně mu věřili. Vždy používejte zdravý rozum a intuici, obě tyto vlastnosti vám pomohou zhodnotit, zda je léčba smysluplná. Láká-li vás na různé zvláštní zážitky, uvedení do transu a podobně, pozor, je to podezřelé. Jdete se přece léčit, ne prožívat sci-fi román.

A jaký máte názor na léčitele vy, milé čtenářky? Setkaly jste se s nějakými podvodníky nebo naopak máte jenom pozitivní zkušenosti? Napište nám do diskuze…

Foto zdroj: profimedia.cz

22.10.2013 8:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist