Bezplenková komunikační metoda – jde nám to přirozeně

Všude možně se na internetu dozvíte stále to samé dokola. Jde o zesílený kontakt mezi matkou a miminkem. Miminka totiž už od narození dávají najevo, že potřebují čůrat. Spousta maminek se teď jistě směje pod vousy a říká si, zase jedna bio-máma, která nemá co na práci a vymýšlí blbosti. Přesto… mám roční dcerku a řekla jsem si, že vám napíšu o naší cestě k nočníku.

Když byly Terezce necelé dva měsíce a proplakala nám skoro celý den, rozhodla jsem se uvěřit, že pláč může být způsoben tím, že potřebuje kontakt a čůrat mimo plínu. Uvázala jsem si ji do šátku a začali jsme čůrat na povel do umyvadla. Spousta maminek nás zatratila, manžel si myslel, že jsem se po porodu úplně zbláznila, a pár jedinců nám drželo pěsti.

Terezka se velmi rychle naučila čůrat do umyvadla a my jsme ušetřily spoustu plínek. Bylo léto a i venku bylo jednoduché ji dát vyčůrat. Takový malý drobek a už čůrá mimo plínu? Ťukali si všichni kolem na čelo. Ale já to nevzdávala. Dokonce jsem ztratila nejlepší kamarádku, začala mě pomlouvat, že trápím dítě bez pleny. A že mám asi prdlajs na práci, když se nudím.

Já ale svoje dítě milovala čím dál víc a ono mi to oplácelo a „říkalo“ mi, kdy co potřebuje. Každá maminka to určitě zná, děti mají mnoho druhů pláče a jeden z nich byl, když se Terezce chtělo na záchod.

Jednou jsme šli s manželem na procházku, malé byly asi čtyři měsíce a začala v kočárku strašně vyvádět. Plakala a nenechala se ničím utišit. Vysvlékla jsem ji a dala vyčůrat. Spokojeně se pak uvelebila v kočárku a usnula. Manželovi málem vypadly oči a od té doby jsem měla pokoj. Byl při mně.

Tak nám plynul čas, Terezka nezaplakala, jak byl den dlouhý, my jsme byli spokojeni a Terezka krásně čůrala do umyvadla. Když si kolem osmého měsíce sedla, začala jsem ji posazovat na nočník. Všichni kolem, co se o to snažili, si stěžovali, že jim tam děti nechtějí sedět. Terča krásně seděla a navíc bez jakéhokoli povídání věděla, co tam má dělat. No a teď je Terezce 13 měsíců a dnes poprvé jsem ji nechala skoro celý den bez plíny. Nehody jsou, snažím se ji naučit, aby si řekla aa. Ale když se to nepovede, svět se nehroutí. Je teploučko a klidně ať se počůrá, třeba pochopí, že se aa dělá na záchodě. Když čtu, jak maminky učí své děti na nočník, pojímá mě hrůza. Zaplať pánbůh to u nás jde docela hladce.

Terezka měla od začátku plínu, jen jsem ji dávala vyčůrat a ona brzy pochopila, že je lepší mít mezi nohama sucho. Oni to opravdu pochopí, nebojte se. Někdo doporučuje nechat miminko celý den na podložce a sledovat, jaké dělá signály, když čůrá. To já jsem neudělala, my jsme si časem přišly na systém. Časem jsme se prostě zžili. A musím vám říct sama za sebe, že je to úžasný pocit být tak spjat s drobečkem. Všude se dočtete, že dítě je zralé na naučení na nočník okolo druhého roku, ale je mnoho případů, které dokazují, že tomu tak není. Je zvláštní, že mnohokrát se mi stalo, že mi Terezka signalizovala, že chce na záchod a vydržela i 10 minut, než jsem ji dala vyčůrat. Tak jak je možné, že chytré hlavy vymyslely, že miminko nemá připravené svěrače a podobné řeči. Já tomu nevěřím. Navíc, kdo říká, že je to spousty práce navíc, na kterou nemá čas, já mu budu oponovat. Ze začátku to trvá, než si zvyknete, ale teď už ani nevím, že to dělám. Je to tak automatické, jako když se chce na záchod vám, a tak jdete.

Kdo o tom uvažujete, vrhněte se do toho. Je jedno, jak tomu lidé říkají. Vy si najdete systém a pojedete si podle něj.

20.5.2011 2:00| autor: Grei

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist