Léčba tmou. V čem ti může pomoci a kdy se jí raději vyhnout?

Pobyty ve tmě frčí. Tento druh terapie láká čím dál více zájemců, a možná i ty pokukuješ po nějaké nabídce, ale hlavou se ti honí tisíc otázek. Máme pro tebe základní přehled, co to vlastně pobyt ve tmě je a čeho se vyvarovat.

tma-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Kdo by se dobrovolně nechal zavřít do místnosti, kde je tma a žádná televize ani rádio? Budeš se divit, ale tento způsob odpočinku vyhledává stále více lidí a doporučují to i ostatním. Důležité je vytrvat a ponořit se do svého nitra.

O co jde?

Několik dní budeš zavřená v místnosti, kde je nejen tma, ale i absolutní ticho, zkrátka žádné smyslové podněty a postupem času se pohroužíš do svých vlastních myšlenek. Tato očista by ti měla pomoci v řešení složitých otázek v tobě samé. Také si začneš všímat vlastního těla, například tlukotu srdce. Je mnoho míst, kam se v rámci naší republiky můžeš dát na několik dní zavřít do naprosté tmy. Ti, co pobyt zažili, říkají, že to pro ně mělo opravdu očistné účinky, ale ze začátku bylo těžké si na nový režim zvyknout.

Jak to přesně funguje?

Terapii tmou nabízí ta místa, která jsou klidná a odkloněna od všeho ruchu a spěchu. Délku pobytu si většinou můžeš zvolit sama, ale doporučuje se minimálně pět dní. A co se stane, když přijedeš na místo, kde se máš nechat zavřít do tmy? Neboj, nejde o žádný šamanismus, bydlet budeš v pokoji, kde je postel, stůl i toaleta. Až si vybalíš, sama si určíš, kdy se má zhasnout. A co je na tom nejlepší? Neděláš tam nic. Pro někoho trochu děsivá představa, ale podle zkušeností těch, co touto procedurou prošli, tvoje mysl si na tmu a nicnedělání zvykne a ty si pak začneš užívat pocitu blaženosti. Ale chvíli to trvá a ze začátku tě budou přepadat obavy, jestli ses náhodou nezbláznila, když se na týden zavřeš do tmy a doma i v zaměstnání stojí práce. Jde o to vydržet a užívat si každý okamžik, i jídlo, protože i stolování probíhá po tmě.

Komu tma pomáhá?

Terapie tmou ti pomůže zastavit se. A o to v dnešní uspěchané době jde. Možná si říkáš, co je to za blbost být několik dní po tmě, ale jen si sama přiznej, co ve volných chvílích děláš. Jestli je to surfování po internetu či koukání na televizi, stále přetěžuješ tvoji nervovou soustavu. Neustále na tebe působí nové a nové podněty a ty ani nemáš čas je vstřebat. Okamžik zastavení nám doopravdy chybí. Jsme zvyklí neustále něco dělat, nebo alespoň přijímat nějaké informace. Vždyť i ten odpočinek, který máme tak málokdy, spojujeme s přečtením si časopisu nebo se zhlédnutím filmu. Pobyt ve tmě ti má pomoci si uvědomit, co je v životě opravdu důležité a ukázat ti směr v těžké životní situaci. Kromě toho je výbornou prevencí nemocí a pomocníkem v boji se stresem. Doporučuje se zejména těm lidem, kterým hrozí syndrom vyhoření. Takže jestli jsi manažerka, která už přes pracovní povinnosti nevidí, o čem život je, tak hurá do tmy.

Na co si dát pozor

Při pobytu ve tmě se v mozku dějí různé věci. V letácích na pobyty se dočteš, jak dojdeš ke klidu, blaženosti a že se začne aktivovat tzv. třetí oko. No ale co to je? Jde o vnitřní, mystické vidění a probouzí se pouze tehdy, když jsi v klidu. Ve vědeckém výkladu se mluví o šišince mozkové neboli epifýze. Otevření třetího oka ti pomůže vidět ty věci, které pouhým zrakem nevidíš, posílíš si svou vlastní intuici a uvědomíš si svou sílu. To zní všechno moc hezky, ale není to tak jednoduché. A odpůrci těchto technik upozorňují, že aktivací třetího oka otevíráme bránu pro démony. Že je to tvrzení přitažené za vlasy? Možná ano, ale pravda je, že bys podobné experimenty měla dělat jen pod dohledem zkušené osoby.

Čtěte také:

Nevzdávat to

Sami organizátoři upozorňují předem, na co se připravit. Přeci jen pobyt ve tmě je neobvyklá věc a tvoje mysl, která je zvyklá na nespočet podnětů, se bude bránit pohroužit se do sebe. Ze zkušenosti svých klientů ví, že po několika dnech, leckdy i po několika hodinách lidi začnou pochybovat o tom, jestli tam mají vůbec být. Aby se jejich vnitřní já vyhnulo konfrontaci s myšlenkami hluboko uvnitř, přichází s výmluvami. Mezi nejčastějšími je obava, co se děje s jejich blízkými nebo tvrzení, že to, co potřebovali od sebe zjistit, už zjistili nebo naopak, že tma na ně stejně nemá žádné účinky a tak raději terapii předčasně ukončí. Pokud ale nejde o vážné důvody, proč bys měla terapii přerušit, tak vydrž. Sama uvidíš, že to stojí za to.

Do tmy s psychickou nemocí nechoď!

Terapie tmou je ale přeci jen extrémní zážitek a není dobré na ni jít nepřipravená. Navíc, pokud trpíš nějakou duševní poruchou, můžeš na tento netradiční pobyt rovnou zapomenout. Někde dokonce musíš podepsat, že terapii podstupuješ na vlastní riziko. Podle odborníků se různé psychické nemoci, jako jsou úzkostné poruchy či schizofrenie, mohou v naprosté izolaci ještě prohloubit.

Prošla jsi terapií tmou nebo se na to chystáš? Nebo si říkáš, že nebudeš ztrácet čas tím, že se na týden necháš zavřít do temného pokoje? Napiš nám do diskuze tvoje zkušenosti i názory.

Foto: Shutterstock.com

10.6.2022 7:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist