Noční děsy, zástava dechu či nadměrná spavost. Jaké jsou nejčastější poruchy spánku a jak jim čelit?

Noční můry, nespavost, spánková apnoe nebo dokonce náměsíčnost. Tohle vše má daleko do poklidného spánku. Ale jak proti poruchám spánku bojovat a co jsou vůbec zač?

nespavost-2-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Počítáš ovečky a stále nemůžeš zabrat? Nebo usneš hned jako špalek, ale ve dvě hodiny jsi už vzhůru a zíráš do stropu téměř do svítání? Nebo jsi ten případ, co se budí průběžně v noci a ráno se cítíš jako po boji? Poruchy spánku v dnešní době nejsou nic neobvyklého. Většinou za ně může stres a špatný životní styl.

Nespavost

Insomnií, jak se odborně nespavosti říká, trpí až čtvrtina lidí. Patří tam všichni, co mají problémy usnout, často se budí nebo jsou nedobrovolnými ranními ptáčaty. Příznaky nespavosti se také projevují nekvalitním spánkem, který tě neosvěží a ty jsi pak celý den jako mátoha. Nedostatek energie se začne brzy projevovat na tvé fyzické i psychické zdatnosti.

Jak z toho ven?

Tak v první řadě je důležité najít příčiny nespavosti. Mezi nejčastější důvody, proč nemůžeš zabrat, patří stres. Příchod spánku může narušit také špatný životní styl, nedostatek pohybu a psychické potíže. Poruchy spánku leckdy také značí neurologické onemocnění. Každopádně, pokud trpíš nespavostí, raději problém řeš zavčas. Pomáhá, když přehodnotíš životní styl. Vysedávání večer u televize ti fakt nepomůže, raději jdi na krátkou procházku a poté sáhni po knížce. Zakaž si před usnutím notebook i mobil a dopřej si horkou vanu. Vyzkoušet můžeš i bylinky, výborná je meduňka, a nebraň se ani pilulkám na spaní. Pokud jsi nespala už tři dny, je lepší spolknout nějaký ten prášek, nabrat síly a poté s nespavostí můžeš bojovat přírodní cestou.

Hypersomnie

Trpíš nespavostí a závidíš lidem, co usnou, jako když je do vody hodí a klidně si dopřejí šlofíka po obědě? No, tak to pozor, jsou spáči, kteří mají diagnózu opačnou, tedy nadměrnou denní spavost. Jedná se o nekontrolovatelné usínání kdekoli a kdykoli a toto onemocnění je velmi nebezpečné. Jde sice jen o krátké zdřímnutí, ale například při řízení auta není chvilkový šlofík zcela na místě.

Jak z toho ven?

I na hypersomnii má velký vliv psychický stav. Tady také platí zpomalit a změnit svoje návyky. Tedy zdravě jíst, zařadit do našeho denního režimu pohyb a relax. Pokud za nadměrnou únavou stojí deprese, není od věci si nechat předepsat antidepresiva a zahájit terapie. Lékaři také na hypersomnii předepisují stimulanty, které ti pomohou únavu překonat, aniž bys během dne opakovaně usínala. Nezvladatelnou únavu také může zapříčinit nedostatek vitamínu D či zinku. Z přírodních léčiv se nabízí zelený čaj.

Noční můry

Noční můry a děsy dokáží s tvým spánkem pořádně zamávat a ty se po nich cítíš více vyčerpaná, než kdybys vůbec nespala. V takovém případě určitě vyhledej psychologickou pomoc. Ale pozor, noční můry, což jsou špatné sny, se od nočních děsů liší. Ty se totiž objevují do dvou hodin po usnutí, tedy v tzv. non – REM spánku, a doprovází je záchvaty, pocity úzkosti a děsu.

Jak z toho ven?

Tak tady je potřeba terapie jako sůl. Také si zakaž veškeré horory a detektivky před spaním. Velmi často noční děsy trápí dítě, abys tomu předešla, nepouštěj večer žádné děsivé filmy, dokud tvá ratolest nebude spát. Dítě také potřebuje vědět, že jsi blízko, takže jestli má pokojíček na opačném konci bytu, mohou děsy snadno přijít. Každopádně pomáhá psychická pohoda. Únava, stres a psychická zátěž je jedním ze spouštěčů děsivých snů.

Spánková apnoe

Při tomto onemocnění dochází k nekontrolovatelné zástavě dechu, která může trvat několik vteřin nebo dokonce minutu. Zároveň dochází k probuzení, a tak není divu, že se člověk moc nevyspí. To ale není hlavní problém, tady jde už vážně o život, a závažné případy se dokonce léčí maskou, tedy pomocí přístroje, který si pacient na noc nasadí, a který zabraňuje zástavě dechu. Navíc spánková apnoe jde ruku v ruce s chrápáním.

Jak z toho ven?

Pokud máš podezření na tuto poruchu, vyšetření u lékaře tě nemine. Nejvíce ohroženi jsou obézní lidé, takže i tady radíme hlídat si svůj životní styl.  Příčinou ale mohou být mandle či nosní polypy, a proto bývají odstraněny. Na zástavy dechu během spaní existuje i řada léků, ale bez lékařské prohlídky se raději do samoléčby nepouštěj.

Náměsíčnost 

Tak z toho jsme měli vždycky hrůzu. Z toho, že se někdo vedle nás neprobudí, a přesto vstane z postele a začne chodit po bytě. A ještě ten latinský výraz „somnabulismus“ evokuje strašidelnost. Náměsíčnost ale nebývá tak často nebezpečná, jak se zdá. Hlavní problém spočívá v tom, že by se dotyčný mohl zranit. A co se vlastně během náměsíčnosti děje? Motorické svaly nejsou zcela vypnuty, tedy dotyčný může provádět různé činnost, ale bez plného vědomí a většinou si ráno skutečnost, že se procházel po pokoji, nepamatuje.  Jde vlastně o nedokonalé probuzení.

Jak z toho ven?

Většinou touto poruchou trpí děti, největší riziko je, že se zraní. Proto zamkni na noc dveře od balkonu či terasy a odstraň předměty, kterými by si mohla tvoje náměsíčná ratolest ublížit. Jako prevenci je dobré upravit spánkový režim a neužívat hypnotika. Pokud náměsíčníka nachytáš, jak si to štráduje bytem, tak ho nebuď, ale odveď zpátky do postele. Jako u všech spánkových poruch, i tady pomáhá celková vyrovnanost a psychická pohoda. Náměsíčnost může být vyvolána stresem či úzkostí.

Syndrom neklidných nohou

I u této poruchy se moc nevyspíš. Vyznačuje se totiž palčivou bolestí lýtek, která tě budí ze spaní. Příčin může být více. Může se tak dít po úrazu, ale také může jít o poruchu v mozku, který ti dává špatné signály. Tyto potíže zhoršuje kouření a alkohol.

Jak z toho ven?

Brát hořčík a zinek. Hořčík je přímo blahodárný na všechny typy křečí a zinek je dobrý na nervová zakončení. Pak samozřejmě omezení alkoholu a pokud jsi kuřačka, tak svou cigaretu jednou pro vždy zahoď. Dále pomáhají procházky a střídání teplé a studené vody.

Vyspat se do růžova je prostě kumšt a kdo nemá problémy se spaním, je šťastný člověk. A co ty? Máš potíže s usínáním nebo spíš celou noc jako mimino? Napiš nám do diskuze nějaké tipy, jak se v klidu vyspat.

Foto: Shutterstock.com

18.3.2021 2:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist