Jak zatočit s únavou aneb Když káva nestačí

Možná to také znáš, jsi v práci nebo ve škole a začne ti padat hlava, nejraději bys šla spát, ale nemůžeš. Co ti v tuto chvíli pomůže, když nechceš sáhnout po energy drinku a kávy už máš po krk? Poradíme ti…

kdyz-kava-nestaci-1100x618.png Zdroj: Shutterstock

Není kofein jako kofein

Káva je jistě asi prvním zdrojem, který tě napadne v boji proti únavě, celkem účinně může pomoci ve chvílích, kdy nechceš nebo si nemůžeš dovolit spát. Avšak obsahuje druh kofeinu, který se celkem rychle dostává do našeho těla, ale poměrně rychle vyprchá. Velmi zajímavé jsou v tomto ohledu proto různé druhy čajů, které obsahují jiný druh kofeinu, který nemá tak rychlý nástup, jako má káva, ale postupně se uvolňuje do našeho organismu po několik hodin. Velká spousta lidí má problém s tím, že po určité době po vypití kávy má pocit ještě větší únavy, než před její konzumací. To je právě způsobeno tím, jak rychle káva nabudí, tak rychle opět odezní. Je to zkrátka energie na dluh, proto důsledkem toho mohou být pocity vyčerpanosti, podrážděnosti, což vede k dalšímu šálku espressa a na konci dne zjistíš, že jsi měla pět hrnků kávy, k tomu máš překyselený žaludek a není ti zrovna hej.

Začarovaný kruh, jak z něj ven?

Věděla jsi, že kofeinovými nápoji se dostáváš do začarovaného kruhu? Znamená to jediné a to, že když si nedáš jeden den svůj kofeinový nápoj, s největší pravděpodobností se budeš cítit unavená, rozlámaná a to tě opět vede k tomu, aby sis vzala další kávu nebo energy drink. Je důležité si tento fakt uvědomit a naučit se malinko více vnímat tělo. Ono moc dobře ví, proč je unavené a neměli bychom jeho varovné signály přehlížet, protože pak se může stát, že se něco pokazí a budeš nemocná. Nápoje zvyšující energii přehlušují hlas těla, který by měl být na prvním místě. Proto nic není třeba přehánět a vše je dobré dělat s mírou.

Co tě nakopne?

Matcha tea

Jedná se o druh zeleného čaje, který je skvělým energetickým nápojem, opravdu funguje a možná ještě lépe než káva, doporučuji ho vyzkoušet, na tělo nemá zakyselující účinek jako káva a obsahuje ještě řadu přidaných vitamínů a minerálů, které prospívají tělu. Výborný je pro sportovce a jako zdravý nakopávač, díky kterému pak podáš lepší výkony, dokonce zrychluje metabolismus. Pít lze jen tak nebo horký či vychlazený s mlékem. Jedná se o skutečnou lahodu, v kombinaci s kokosovým mlékem, kurkumou, špetkou pepře a medem je to nápoj, který chutná fantasticky.

Yerba mate

Odvar z cesmíny paraguajské se připravuje jako čaj a je ještě silnější než klasická matcha. Je to ale druh čaje, který když si dáš, druhý den můžeš cítit menší únavu, vyčerpanost, stejně jako u kávy. Rozhodně ale tělo nezakyseluje, tudíž je velmi vhodný pro sportovce a lidi, kteří se zdravě stravují a nemají rádi kávu. Rovněž zrychlí metabolismus a nabudí k lepšímu výkonu, má však výraznější chuť čaje.

Přečti si také:

Ječmen

Nápoj z ječmene, nejlépe odšťavená šťáva z ječmene, která je zpracovaná v raw kvalitě, jedině takový ječmen má pro lidské tělo opravdu velké přínosy a dokáže nejen povzbudit, ale i dodat pořádnou řádku vitamínů a minerálů. Ten správný ječmen má spoustu enzymů, které tělo vyživují a je tak výborným doplňkem pro spoustu lidí, kteří mají zdravotní problémy. Až se může zdát, že je to malý zázrak.

Guarana

Jedná se o liánu, která je 4x silnější než káva, dokáže nakopnout způsobem, jako nic z výše uvedeného, jedná se o silné afrodiziakum a energie z ní vydrží až osm hodin, pokud tě tedy čeká náročný den, sáhni po guaraně. Jen pozor, pokud jsi citlivá na kofein, může způsobit až roztřesenost a poruchy s koncentrací, pokud ale k těmto lidem nepatříš, jedná se opravdu o velice účinný nakopávač, který zrychluje dokonce metabolismus a opravdu po něm neusneš. Prodává se v tabletách, prášku, kapslích nebo gelu.

Máš některý z těchto nakopávačů vyzkoušený? Nebo sázíš na něco úplně jiného? Co bys nám doporučila? 

text: certifikovaná výživová poradkyně Veronika Jandová, foto-zdroj: shutterstock

20.9.2022 2:00| autor: Veronika Jandová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist