Chceš opravdu shodit? Pak musíš změnit svůj životní styl

Taky patříš mezi věčné dietářky a žádná z diet ti není cizí, jenže ta zatracená kila ne a ne jít dolů? Nebo se ti nějaká kila shodit přeci jen podaří a následný jo-jo efekt ti přidělá ještě víc starostí? Možná je na čase kompletně změnit svůj životní styl. Jedině tak se ti totiž podaří opravdu zhubnout. Jak na to?

hubnuti-1100x618.png Zdroj: Shutterstock.com

Atkinsonova, Margitova, tukožroutská, Dukanova, podle krevních skupin, podle znamení horoskopu, krabičková dieta… Je jich celá řada, ale všechny mají jedno společné – bez kompletní změny životního stylu jednoduše nefungují. Musíš udělat jisté změny ve svém životě. Které?

Změna první: Změna myšlení

Také už jsi vyzkoušela některou ze zaručených diet, ale po každém zhubnutí ses za pár týdnů nejen vrátila ke své původní váze, ale ještě ti pár kilo přibylo? Zázraky totiž neexistují, žádná kouzelná pilulka, koktejl ani injekční stříkačka nikoho přebytečných kil raz dva nezbaví. Platí prosté přírodní zákony – zhubneš, pokud snížíš příjem energie a zároveň zvýšíš její výdej. Notorické dietářky mají navíc často nepřiměřená očekávání. Ve čtyřiceti, po dvou porodech chtějí mít postavu patnáctileté vychrtlé modelky.

„Rozumný redukční režim bych zahájila generálním úklidem hlavy. Uvolnit se a upřímně zhodnotit svůj stávající jídelníček včetně veškerého pohybu. A především i to, o kolik skutečně potřebuji redukovat svoji váhu. Tímto bych ukončila vyčerpávající běh za zhubnutím a s chutí a radostí bych se pustila do trvalé změny životního stylu“, radí Zuzana Vostárková, certifikovaná výživová poradkyně.

Změna druhá: Důslednost a trpělivost

Rozhodneme-li se zhubnout, znamená to změnit dosavadní stravovací návyky. Musíme si stanovit jasný program a nečekat, že se kýžený efekt dostaví za týden. Shodit pár kil je pro mnoho lidí snadné, těžké je váhu si udržet. Jedno ze základních pravidel proto zní: čím pomaleji se hubne, tím je výsledek trvanlivější. Chce to prostě trpělivost a hlavně důslednost. Pokud tě odradí první neúspěch, nebo si při první příležitosti dáš s kamarádkou dortík a omluvíš si to tím, že pro jednou se nic nestane, je jasné, že kila se začnou vracet a obvykle se nezastaví na výchozí hodnotě. Známý jo-jo efekt je postrachem všech, kteří nevydrželi. Drastické diety, po nichž se opět začneme utěšovat jídlem a po desáté večer plenit lednici, nikam nevedou.

Změna třetí: Změna jídelníčku

Zásadní je pravidelná kvalitní a vyvážená strava. Důležité je zařadit do každodenního režimu pohybové aktivity, a je úplně jedno, jestli to budou procházky nebo nějaká forma cvičení, běh, jóga či cyklistika. Jídelníček ani další režimová opatření přitom nemohou představovat mučení, musí těšit a bavit.

„Pokud si nevíte rady, doporučuji návštěvu odborníka- výživového poradce, který by měl být schopen  na základě zhotovené tělesné analýzy a vašich možností ušít program na míru, ať už jde o jídelní plán, pitný režim, pohyb nebo o psychickou podporu, která je při změně životního stylu velmi důležitá,“ doporučuje Zuzana Vostárková.

Desatero pro linii

  1. Jez pravidelně pětkrát denně v menších porcích, nejlépe v intervalu tří hodin.
  2. Dodržuj pitný režim. Vypij denně dva až tři litry tekutin, například každou hodinu sklenku obyčejné vody. Pro redukci hmotnosti je výhodné pít před jídlem a během něj než po něm.
  3. Dbej na to, aby strava byla co nejpestřejší.
  4. Omez jednoduché cukry (cukr, sladkosti, cukrovinky) a tuky, zejména živočišné.
  5. Zařazuj do své stravy potraviny bohaté na vlákninu – celozrnné výrobky, zeleninu, luštěniny nebo ovoce. Denně sněz nejméně 400 g zeleniny a ovoce (s preferencí zeleniny, mnohé ovoce totiž obsahuje vedle vitaminů i hodně cukru).
  6. Vynechej uzeniny a tučné mléčné výrobky.
  7. Z jídelníčku neodstraňuj všechny přílohy, večer u televize místo chipsů chroupej zeleninu.
  8. Nehubni rychle – optimální úbytek je 0,5 kg, maximálně 1 kg za týden.
  9. Denně se věnuj nějaké tělesné aktivitě, která ti působí radost.
  10. Stresové situace se nauč řešit jinak než jídlem.

Čtěte také:

Jak rozhýbat metabolismus?

Proč někdo hubne „jako po másle“ a u druhého, přestože si odepře nejen máslo a živočišné tuky, ale i všechny další „škůdce štíhlosti“, váha ukazuje stále stejné hodnoty? V tom, jak rychle různí lidé tuk ukládají a odbourávají, hraje do určité míry roli genetika. Význam má i věk – rychlost metabolismu s přibývajícími léty klesá. Jak ji zvýšit? Radí Renáta Ticháčková Valčíková, certifikovaný výživový poradce:

„Rychlost našeho metabolismu je závislá především na naší aktivitě, životním stylu a tělesné stavbě. Zkrátka kdo je aktivní, chodí pěšky, sportuje, a tím má více svalové hmoty, má vyšší energetické potřeby nejen na ty dané aktivity, ale z větší části v průběhu celého dne. Mám-li sedavou práci, do práce dojedu autem a po práci cestou koupím v supermarketu zmrzlinu a s dětmi ji doma sním při sledování televize, musím počítat s malou potřebou svého organismu. Taková žena může mít potřebu kcal na den třeba 1300. Naopak pokud si ráno dáte studenou sprchu a protáhnete se, pak pěšky nebo na kole dorazíte do práce, kde musíte chodit, zvedat, přenášet apod., po práci pěšky pro děti a ještě s nimi dáte další procházku nebo třeba fotbal, určitě bude váš metabolismus rychlejší. Žena stejné výšky a hmotnosti s takovýmto životním stylem může denně potřebovat klidně 2200 kcal. Obecně zvýšení metabolické potřeby se dá podpořit vytrvalostním pohybem, saunováním, otužováním, vhodnou volbou stravy. Například konzumace bílkovin vyžaduje více energie na rozložení než sacharidy, což ale neznamená, že není nutné korigovat jejich příjem.“

Tak co říkáš? Na tom něco bude, že? A jak jsi na tom ty? Už se ti povedlo někdy shodit pomocí diety? Nebo to vždycky chtělo změnu životního stylu? Napiš nám své zkušenosti do diskuze.

Zdroj: výživoví poradci Cambridge Weight Plan, Foto: Shutterstock.com

24.6.2022 7:00| autor: Redakce z dostupných zdrojů

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist