Jak to vidí Lasice: Jak se odpoutat od toho nepravého?

Spousta z nás zůstává ve vztahu, o kterém víme, že pro nás není ten pravý. Často se trápíme, ale přesto nejsme schopny vztah opustit. V této situaci, více než kdy jindy, tápeme a hledáme to správné rozhodnutí. Co když ale víme, že ztrácíme čas s někým, s kým to nemá budoucnost? Jak z toho ven?

image0-4-1100x618.png Zdroj: archiv autorka Nikola

Na vztahu je vždy třeba pracovat, a to oboustranně. Jsou však páry, které nejsou kompatibilní, každý z dvojice chce něco jiného, má jiné představy o životě anebo si z různých důvodů prostě nesedí. Vědí, že chtějí něco jiného, nejsou ve vztahu dlouhodobě spokojeni, ale stejně neodejdou…

Důvody bývají ve většině případů obdobné. V první řadě je strach. Strach ze samoty, strach, že si nenajdeš lepšího, strach z toho, co řeknou ostatní nebo strach ze změny. Ve druhé řadě to bývají praktické záležitosti. Jak je dobře známo, tak ve dvou se to lépe táhne. Pro mnoho žen jsou tak důvodem finanční aspekty, společné bydlení nebo jsou dokonce u jejich partnera zaměstnány. Přišly by tak rázem pravděpodobně nejen o vztah, ale i o další jistoty s tím spojené.

Strach všeobecně není dobrý rádce, samozřejmě pokud se nebavíme o těch, které nás chrání před faktickou ztrátou života. Když jsme ale u vztahů, pak zůstávat s někým jen ze strachu, že si nenajdeš jiného, mi přijde jako příliš velká oběť. Abychom měly jasno. Tento článek není o motivaci opustit skvělého chlapa, který má určité nedokonalosti, nebo neskáče podle toho, jak ty pískáš a máš tak pocit, že je potřeba ho kvůli tomu vyměnit. Tento text je zaměřen na ty z vás, které vědí, že jsou v nevhodném vztahu, jen nedokážou najít sílu ke změně.

Jakmile dojde na rozhodování, zda zůstat nebo odejít, hoď na papír, kde chceš být a jaký chceš mít život za rok, dva nebo pět let, jak by měl tvůj vztah vypadat a jak by ses v něm chtěla cítit. Zapadá ten, se kterým v současné době trávíš svůj čas, do tvé vize? Dejme si příklad. Mám klientky, které jsou úspěšné ženy, ve věku na vdávání a rády svůj čas tráví aktivně. Třeba i vzhledem k nedostatku volného času se spokojí s “lemrou”, který je věčně unavený a jeho největší zábava je ležet doma u televize. Čekají, že se “něco” stane a on se změní. Nezmění, naopak, začne tě to štvát ještě víc.  V těchto a podobných případech, kdy vás nespojuje nic víc než pohodlnost nebo sentiment, se opravdu zeptej sama sebe, zda je to vztah, který ti za to stojí a jestli takhle chceš žít i v budoucnu.

Odpověď bývá “nechci, ale…”. Pokud máš zájem se v životě někam posunout, vždy tam budou nějaká “ale”. Je jen na tobě, zda se spokojíš s tím málem, kvůli tomu, abys nebyla nějakou dobu sama nebo že by ses na chvíli v něčem omezila. Dost často si kvůli této pofidérní jistotě blokujeme jiný vztah. Takový, který by mohl být kompatibilní a naplňovat naše potřeby.

Jedna z věcí, které nás odvádějí od těch správných rozhodnutí, je naše vnitřní nejistota. Pro ženu, která má dostatečné sebevědomí a důvěru v život, bývají tato rozhodnutí snazší. Taková žena ví, že si spokojený vztah zaslouží a je ochotna pro něj něco riskovat nebo prozatím obětovat určitou pohodlnost nebo dočasnou samotu. Naopak, neschopnost odejít z nefunkčního vztahu poukazuje na určitou emoční závislost a nevyrovnanost. Žena pravděpodobně nedokáže být sama a zahazuje se ve vztahu, který nemá smysl. A když to ví a stejně s tím nic nedělá, co si myslíte, že se děje s její sebehodnotou? Je na sebe často naštvaná, že neumí odejít, a pomalu ale jistě se tak sžívá s rolí oběti a čeká na vysvobození, které však většinou samo nepřichází.

Ženy, které oklešťují vlastní hranice a oceňují se příliš nízko, pak mnohdy sklouznou do vztahu, který je vyloženě toxický, a který nejsou schopny opustit. Je to takové to, pokud se spokojíš s něčím horším, než si zasloužíš, můžeš skončit s něčím ještě horším, než bylo to, s čím ses už spokojila. V článku “Pozor na to, s kým chceš žít!” zjistíš, kterým chlapům se obloukem vyhnout a vzít nohy na ramena dřív, než přijdeš o poslední střípky sebevědomí.

Pokud se chceme v životě posunout, musíme pro to něco udělat a kolikrát je tím prvním krokem odstřihnutí někoho, kdo nepatří do našeho života nebo někoho, kdo nás dokonce trápí, využívá a vysává energii i chuť do života. V těchto případech je třeba víc než kdy jindy se “kousnout” a jít vpřed. Vstříc lepším zítřkům. Čekají i na tebe, jen se rozhodnout…

Tak jak to je?

Staň se sebevědomou a rovnocennou partnerkou! Více informací na www.vztahova-inzenyrka.cz, Facebook: Jak to vidí Lasice a Instagram: @jak_to_vidi_lasice

24.7.2020 2:00| autor: Nikola Smekalova

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist