Jak to vidí Lasice: Vztahy podle květin. Jste typ fíkus nebo kaktus?

Zajímaly jste se někdy o botaniku? Já upřímně moc ne, ale to, že některé rostliny v mojí kanceláři začaly chřadnout, mě donutilo začít se víc zajímat o správnou péči o ně. A zjistila jsem zajímavou věc – rostliny a jejich náročnost na péči jsou vlastně velmi podobné lidským vztahům.

lasice-1100x618.png Zdroj: iStock

Jak to vidí lasice: Péče o vztah jako péče o rostliny

Fíkus je ten druh rostliny, který potřebuje hodně péče a pozornosti. Je třeba ho pravidelně zalévat, hnojit, udržovat konstantní teplotu, potřebuje také dostatek světla, ale bez přímých slunečních paprsků, taky nesmí být v průvanu. Je to ten typ rostliny, který nás upozorní na každou nespokojenost. Pro některé pěstitele pokojovek to může znít příliš náročně – asi jako pro určité muže pochopit ženu. 🙂

Zatímco kaktus? Ten je spokojený, když ho necháte na pokoji. Rád tráví čas sám, nemá rád přílišnou péči, která mu vlastně škodí. Nejlepším důkazem, že o kaktusy pečujeme správně, je, když vykvetou. Pěstování kaktusů přitom není vůbec náročné, ba naopak! Co se týká kaktusů, tak méně je více. V zimě, když se uloží k „zimnímu spánku“, nepotřebují zálivku takřka vůbec. Pokud kaktus přesto zaléváme, může nám uhnít – a rozhodně nám nevykvete tak, jak bychom si přály. Poznáváte už tu podobnost, se kterou se setkáváme i ve vztazích?

Typ fíkus

Představte si fíkus jako toho, kdo vždy potřebuje pozornost. Jsou to ti, kdo nás budou upozorňovat, když se cítí osaměle nebo opuštěně. Když se dostanou do stínu naší pozornosti, začnou uvadat. Potřebují se dostat do světla pozornosti partnera a dají o tom vědět.

Fíkusem ve vztahu bývají často ženy. Pokud se totiž podíváme na charakteristické ženské rysy, tak mezi nimi najdeme závislost (nemyslím v negativním smyslu slova), zranitelnost, vnímavost, orientaci na vztahy, emocionalitu… Neznamená to ovšem, že fíkusem nemůže být muž! Souvisí to s jeho typem osobnosti, temperamentem, ale i tím, jak projevuje svou přirozenou mužskou stránku ve vztahu.

Ať jste žena (nebo muž) a vaším partnerem nebo partnerkou je „fíkus“, pak pokud budete ochotni věnovat tu potřebnou pozornost, bude pro vás fíkus fantastickým společníkem, plným lásky a vděčnosti.

Typ kaktus

Asi vás nepřekvapí, že kaktusové typy najdeme více v mužském spektru. Kaktus nevyžaduje tolik pozornosti – a vůbec ne konstantní, naopak mu vyhovuje větší zalití, ale jen čas od času a někdy nepotřebuje zálivku vůbec, natož hnojení! Typ kaktus se může cítit přehlcen, když dostává příliš mnoho, a naopak se začne stahovat ještě víc do sebe. Není to tím, že by byl sobecký nebo necitlivý, ale víc není schopen přijmout. To, že kaktusem ve vztahu často bývají muži, souvisí zase s jejich typickými rysy – nezávislost, oproštění se od emocí, houževnatost, potřeba zalézt si do „jeskyně“. Pokud kaktus umíte nechat na pokoji, odvděčí se vám a krásně rozkvete. Bude to partner, který je stabilní a trvalý.

Zvládne to fíkus s kaktusem?

Ale teď přichází na řadu pravá výzva. Co když jste fíkus a váš partner je kaktus? Nebo naopak? No, v tomto případě je to trochu jako tanec. Musíte najít cestu, jak poskytnout správné množství péče a pozornosti tak, aby vás to oba uspokojilo. Je třeba dát každému to, co potřebuje, ale zároveň tak, abyste neublížili tomu druhému.

Pokud jsem fíkus a jsem v jednom květináči (vztahu) s kaktusem, nemůžu ho zahrnout takovou pozorností, jakou potřebuji já. A kaktus většinou nebude schopen mi ani tolik pozornosti dodat. Jak z toho tedy ven?

Když kaktusu dám víc prostoru, bude se na příští „zálivku“ těšit, a to je přesně ta doba, kdy využiji toho, že je připraven na pozornost a chce ji. To jsou ty krásné chvíle, kdy jsme na stejné vlně. V případě kaktusu platí, že když budete dávat méně, dostanete více.

Když pak ale přijde období sucha, tak se jako fíkus mohu zaměřit nejen na čerpání pozornosti ze vztahu s kaktusem, ale i z okolních zdrojů. Je třeba si uvědomit, že každý vztah nám nemůže saturovat všechny naše potřeby – zvlášť v případě, kdy jsou alespoň pro druhého „nadstandardní“. Pro kaktus může být těžké pochopit, proč fíkus potřebuje tolik pozornosti, zvlášť když je sám nejspokojenější, když je nechán být.

Čtěte také:

Pokud tyto rozdílnosti pochopíme, budeme respektovat potřeby druhého a nebudeme naše debaty vést stylem, který z nás je lepší nebo horší, pak náš „květináč“ může fungovat harmonicky a být plný života. Někdy to ale dohromady nejde a než být oba „napůl chcíplí“, je kolikrát lepší najít si kompatibilnější květináč. 🙂

Ženy versus muži

A ještě na závěr dovysvětlení k charakteristice typických rysů mužů a žen. U každého z nás jsou zastoupeny obě stránky – mužská i ženská. A každý z nás má také specifický poměr svých mužských a ženských vlastností. I když se v dnešní době hodně řeší, že mužské a ženské rozdíly jsou sociálním konstruktem, tak přírodu nezapřeme. Rozdělení na mužské a ženské vychází z biologických rozdílů mezi muži a ženami, což zahrnuje i jiné hormonální poměry. I na základě toho pak muži a ženy dávají přednost jinému typu emoční podpory a pozornosti. Co se týká vašeho vztahu, je třeba vždy brát v potaz individuální potřeby a preference každého z vás – ať jste žena, nebo muž.

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist