Jak to vidí Lasice: Jak budovat důvěru ve vztahu

Důvěra je jedním ze základů zdravého vztahu. V minulém článku – Jak to vidí Lasice: Nejčastější zabijáci důvěry – jsem psala o tom, čím si důvěru ve vztahu spolehlivě zničíte. Tentokrát se podíváme na to, jak důvěru budovat, případně jí obnovit…

lasice-1100x618.png Zdroj: Shutterstock

Nedostatek důvěry může pramenit ze zklamání v současném vztahu, ale kolikrát se ani aktuálního vztahu netýká a nedůvěra pramení z minulých zkušeností. Buď už z dětství, kdy jsme měli pocit, že se rodičům věřit nedá a zklamali nás, nebo jsme mohli být svědky nějaké zrady (například nevěry). Jdeme pak životem dál s tím, že toto se pravděpodobně stane i nám. Další možností jsou neblahé zážitky z minulých partnerských, případně přátelských vztahů. Jenže nést si tento pocit do nového vztahu, může přinášet přílišnou kontrolu, podezíravost a hromadu nedorozumění.

Kolikrát se setkávám s páry, kdy si například žena (ale stává se to i opačně) nese břímě z minulosti, a přestože má partnera, který jí nedal prostor pro pochybnosti, kouká na něj skrz své předchozí zkušenosti a nutí ho k neustálému vysvětlování a obhajování se. On je zpočátku v domnění, že jeho vysvětlování bude mít smysl a je tomuto vysvětlování nakloněn. Jenže postupem času zjišťuje, že to k ničemu nevede. A tak začne být frustrovaný a později naštvaný, přestane partnerce vysvětlovat a začne se jí vzdalovat. Ta to vnímá jako jasný signál, kterým si potvrdí, že její pochybnosti jsou na místě a stává se z toho začarovaný kruh, který mnohdy vyústí v rozchod s oboustrannou pachutí.

Vnímejme rozdíl mezi skutečnými událostmi a nedůvěrou, která vzniká ze strachu. Že nás někdo znovu zradí, že zůstaneme sami, že se spálíme. Dát druhému důvěru ovšem neznamená mít zavřené oči a věci přehlížet! V těchto případech je složité to, že věrnost a loajalita se nedají jasně prokázat. Prokázat se dá pouze nevěra a zrada. A jestliže partnera viníme z něčeho, za co nemůže a upřímně – co je hlavně naším problémem – tak to on nevyřeší za nás. Musíme začít u sebe!

Pokud se člověk chce stát důvěryhodným pro svůj protějšek a důvěru ve vztahu budovat, pak by neměl opomíjet tyto body:

Konzistentní chování

Mezi konzistentní chování řadíme spolehlivost, soulad mezi činy a slovy, stabilitu, stálost a jistou předvídavost. Když se můžeme opakovaně spolehnout na to, že co druhý řekne, tak i udělá, že jeho reakce nejsou mimo, že je čestný a stojí si za svým slovem, když nevyplouvají „divné“ nesedící věci a podobně.

Upřímnost a otevřenost

Komunikujte s protějškem vaše plány, svěřte se o svých pocitech, vnímání určitých situací. Rozpovídejte se… Na otázku „Jaký jsi měl/a den?“ Odpovídejte víc než „Jo, dobrý“. Pro budování důvěry, ale i vztahu jako takového, je důležité mít povědomí o prožívání druhého. Nepleťte si to prosím s výslechem! Při rozhovoru tohoto typu nehledáme skulinky, abychom se na něčem načapali! Mělo by jít o upřímný zájem a otevřenost. Vnímat druhého, pamatovat si (alespoň to důležité), co říká, co ho trápí… Zajímat se, jak se má, co prožívá. I to hraje roli v budování důvěry. Stejně tak sdělujte vše podstatné, co se týká druhého nebo co byste o sobě měli vědět. Nezamlčujte tedy důležité skutečnosti.

Vyhýbat se lžím

I nevinná lež, pokud se na ni přijde, způsobí nabourání důvěry. Mnohdy se chceme vyhnout nepříjemnostem nebo konfliktu a zalžeme. Specialisti na toto bývají muži, kteří se chtějí vyhnout silným emocím partnerky a tak, aby se tomu vyhnuli a měli klid, raději zalžou. Jenže, co si budeme povídat, ženy na tyto lži většinou stejně přijdou a problém i emoce jsou ještě silnější, než by tomu muselo být na začátku.

Tajemství si nechte pro sebe

To, co si partner výslovně nepřeje, aby bylo „posíláno“ dál, musí zůstat tajemstvím.

Buďte loajální a věrní

Loajalita, kdy dáváme najevo, že za druhým stojíme, a to nejen v jeho přítomnosti, ale i v jeho nepřítomnosti. Věrnost je samozřejmě pro důvěru naprosto zásadní. Co už je nebo ještě není nevěra? Na to bývají odlišné názory, ale to už je zase jiné téma…

Přečti si také:

Buďte trpěliví

Pokud se ve vztahu stalo něco zásadního, co důvěru narušilo, pak se „narušitel“ musí smířit s tím, že se od něj bude vyžadovat častější ujišťování a zodpovídání možná nepříjemných dotazů. Ani toto by ale nemělo překračovat únosnou mez. Naplnit vztah neustálým vyptáváním se a podezříváním také nepřinese větší stabilitu. Mezi tyto případy řadím prokázanou nevěru a podobně. Abyste si to nepřebraly jako vstupenku k přehnané žárlivosti… 🙂

A jak na nedůvěru, která nemá základ v nynějším vztahu, ale táhneš si ji z minulosti?

Začni si víc věřit

Pokud nemáš důvěru sama v sebe, těžko ji najdeš ve svém partnerovi. Proto je vztah k sobě a určitá úroveň sebedůvěry důležitá i pro další vztahy. Když začneš víc věřit sama sobě, automaticky budeš mít větší důvěru i v to, že tě někdo může milovat pro to, jaká jsi.

Vyřeš si nezpracované křivdy z minulosti

Jak jsem již zmínila, i události dávno minulé mají vliv na to, jakým způsobem dokážeme druhému důvěřovat. Zjistit, odkud tvé pocity pramení a uvědomit si, že se netýkají tvého partnera, ale někoho z tvé minulosti. Umět tento pocit odlišovat a vnímat partnera víc podle jeho reálného chování než podle vzorců zrady.

Zaujmi vědomý postoj

Kopírování vzorců z minulosti je přirozené. Ale pokud se rozhodneš pro vědomé prožívání vztahu (pozice tvůrce), je důležité být si vědomá svých akcí a reakcí, které do vztahu přinášíš.

V každém případě mějme na paměti, že důvěra se buduje postupně, a pokud byla něčím narušena, bývá to běh na dlouhou trať a je třeba na jejím obnovení pracovat – ideálně společně.

Chceš podpořit svoje sebevědomí, ale nevíš jak na to? Akční zápisník od @jak_to_vidi_lasice tě navede! Mrkni sem: https://www.vztahova-inzenyrka.cz/shop

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist