Jak to vidí Lasice: Ať neskončíš s holým zadkem

Je mnoho případů, kdy se žena nezajímala o vlastní finance a pak ať už z přílišné důvěřivosti vůči partnerovi nebo budoucnosti, skončila v nezáviděníhodné situaci. Aby se to nestalo i tobě, je třeba řešit tvoji situaci moudře a s předstihem. Připravila jsem vám základní body, od kterých se můžete v nastavení svých financí odpíchnout.

bb616479-a38c-4e89-b711-847dd86aad44-1100x618.png Zdroj: archiv autorka Nikola

To, že věřím v tradiční rozdělení rolí, které vyplývá už z evoluce, je o mně všeobecně známo. Nevšímám si totiž, že by současná snaha o rovnost financí mezi partnery fakticky zlepšovala vztahy, spíše naopak. O tom jste si už ale mohly přečíst v článku “Je finanční nezávislost ženy výhodou?”Jenže, v každém případě, je třeba myslet na zadní vrátka. Asi vám nemusím říkat, že stát se může cokoliv. Pro vlastní klid, vnitřní pocit a často i pro zvýšení zájmu partnera, doporučuji myslet na vlastní finanční situaci dřív, než dojde na lámání chleba.

Ať už jsi vdaná (s předmanželskou smlouvou či bez), žiješ na psí knížku, jako vydržovaná milenka nebo jsi aktuálně single, je třeba myslet na finance v dlouhodobém horizontu. Představ si, že zítra tvůj partner zmizí a s ním i všechny jeho zdroje. Jak na tom v rámci financí budeš? A jak se případně postavíš na vlastní nohy?

To jsou otázky, které by si měla položit každá z nás a finanční strategii si podle toho nastavit. Jako vztahová inženýrka vidím velký potenciál pro mnoho žen, které si umí něco vylasičit, jen se často zaměřují na krátkodobá potěšení a povyražení, za které si toho ale v případě potřeby moc nekoupí. Ať jsou tvoje příjmy a zdroje jakékoliv, vždy se dá od něčeho odpíchnout. Klidně začni po menších krůčcích a nezapomeň, že i u financí platí, že naše dnešní rozhodnutí tvoří naši budoucnost.

Základním aktivem každé z nás by pak mělo být vzdělání. Vzdělání přináší nejenom vědomosti a větší příležitosti, ale také rozšiřuje obzory a kultivuje osobnost. Navíc umožňuje nebýt stádní ovcí, která uvěří každému nesmyslu, které se na nás dnes hrnou ze všech možných kanálů. A co si budeme povídat, drtivá většina dnešních mužů vedle sebe nechce husičku bez názoru, ale naopak ocení kvalitní diskuzi.

Dalším aktivem je určitá pracovní praxe, ač by se to nemuselo na první pohled zdát. Ať už pracovat nemusíš nebo se chystáš na mateřskou, je vždy lepší mít alespoň nějakou pracovní minulost. Když se totiž do práce budeš chtít, nebo budeš muset vrátit, vždy to pak bude jednodušší. Navíc pochopíš hodnotu práce i peněz. Ono se i s mužem snáze vyjednává, pokud máš páru o těchto hodnotách. Často platí, že čím je muž bohatší a zbohatnul vlastní prací, pak je mnohem opatrnější na investice a rozhazování. Proto by dalším pozitivním efektem mohlo být stoupnutí v jeho očích.

Asi vás nepřekvapí, že úspory budou další ze strategií, na kterou by ses měla soustředit. Sama to znám, pořád potřebujeme milion věcí, které si před sebou samými snadno obhájíme, ale peníze stranou bychom si měly dávat v každém případě. A když říkám stranou, tak myslím stranou, abys ve slabé chvilce úspory nevyužila na nejnovější módní výstřelek. Doporučovaných 10 % z příjmů (ať už jsou odkudkoliv) se mi zdá jako schůdná varianta. Pokud máš možnost spořit víc – samozřejmě do toho! Jen zejména u vyšších částek je dobré myslet na to, že spořicí účty za aktuální ekonomické situace nejsou příliš výnosné a kvůli inflaci mohou ještě kus úspor v podstatě uříznout.

Proto doporučuji zvážit i další uchovatele hodnoty. Zlato, stříbro i diamanty ve fyzické podobě, mají bezesporu jako dlouhodobá investice své místo v portfoliu žen, nejen proto, že se na ně pěkně kouká. Ideálním stavem je samozřejmě nějaký pasivní příjem, tedy takový, pro který nemusíš příliš hýbat prstem a peníze chodí samy. Většina z nás asi bude volit konzervativnější přístupy k investování a jako takové vidím jako ideální variantu v nemovitosti. A nemusíte si hned představovat mnohamilionové investice. Stále na našem území máme lokality, kde pořídíte byt v řádu stovek tisíc a pohodlně ho pronajmete. Pronajímat nemusíte jen byt, může to být auto nebo další movité věci. Online svět nabízí mnoho možností, chce to jen hledat.

Mnoho mých čtenářek i klientek se také rádo obklopuje designérskými módními doplňky a využívá štědrosti svého partnera nebo své vlastní přebytky právě k utrácení za kabelky, šperky nebo hodinky. V tomto případě ale celkem jednoduše lze utrácení vyměnit za investice nebo alespoň nějaký uchovatel hodnoty. A nejen proto, že to dobře zní. Je rozdíl, zda si koupím značkovou kabelku, o které vím, že ji po roce najdu za poloviční cenu v outletu nebo zda si koupím nadčasový kousek, jehož cena jde rok od roku nahoru. Takže při správné péči mi nejenže vydrží a bude stále „in“, ale budu ji moct i po čase dobře prodat. A ať už se bavíme o hodinkách, špercích či kabelkách, jsou určité limitované edice a sběratelské kousky, za které dostanete podstatně víc, než byla jejich pořizovací cena.

Investičních možností je samozřejmě celá řada a je na každé z nás, aby si tyto možnosti prověřila a zařídila se podle toho. Co je však v každém případě důležité, je myslet na zadní vrátka a s péčí řádné hospodářky se postarat o to, abys jednou neskončila s holým zadkem.

Tak jak to je?

Na konzultaci se můžeš objednat na www.vztahova-inzenyrka.cz, pro více inspirace sleduj Facebook: Jak to vidí Lasice nebo Instagram: @jak_to_vidi_lasice

25.9.2020 2:00| autor: Nikola Smekalova

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist