Démon alkohol: Příběhy čtenářek, které mu propadly…

Démon alkohol. Dokáže změnit životy nejen nám, ale i všem lidem v našem okolí. Všem, které milujeme. Jenže někdy je prostě jediný přítel. Jak se ubránit lákavé pasti alkoholu? O tom ví své naše čtenářka, která nám zaslala svůj příběh…

„Když si po práci jdeme sednout na dvě deci, obvykle to skončí velkým flámem až do rána. Nadáváme na poměry, na práci, stejně nic nevyřešíme, akorát máme potom dva dny kocovinu,“ říká Martina, která už má podobných akcí dost. Jenže nějak si neumí pomoci a nakonec na žádné z nich nechybí. Přesto by to chtěla změnit.

Bojí se posměchu

„Mám pocit, že se z toho už tak nějak stává zvyk,“ svěřuje se. „Máš problém? Tak ho prostě jdeš zapít. Vždycky se najde někdo, kdo tě ochotně doprovodí,“ říká. Kromě toho, že jí druhý den může prasknout hlava a žaludek má jako na vodě, jí flámování nic dalšího nepřináší. „Mám ale strach, že kdybych s nimi nechodila, prostě by mne vyšachovali ze hry a už nikam nezvali,“ líčí důvod, proč se nedokázala oprostit od podobných situací. Na otázku, zda by s nimi mohla sedět a popíjet džus nebo minerálku, odpoví, že by se jí nejspíš posmívali.

článek

Jak udělat radikální řez

Podobnou zkušenost má i Jana, která ale na rozdíl od Martiny už zvládla udělat zásadní krok. „Neustále se něco slavilo, jak se říká, každý den je někoho. Začala jsem toho mít dost, přerůstalo mi to přes hlavu, tak jsem se rozhodla přestat. Když mi nabízeli pití, řekla jsem radikálně ne, pravda měla jsem silnou motivaci, chtěla jsem otěhotnět. Lhala bych, že nebylo pro mne pokušení dát si také, když všichni okolo měli nalito nějaké to pivo, vínko nebo dokonce panáka. Ale po nějaké době už mi to ani nepřišlo,“ vysvětluje. Její okolí se zpočátku podivovalo, vyslechla si i lecjaké hloupé narážky, ale postupně si na její novou filozofii všichni zvykli a dnes už se naštěstí na nic neptají. Navíc zjistila, že dobře pobavit se může i bez alkoholu a výhodou je, že má čistou hlavu.

Nutit někoho je nesmysl

O tom, že Češi jsou suverénně na špici spotřeby alkoholu, nás soustavně přesvědčují různé statistiky. Opravdu se nedokážeme bavit jinak než s dávkou promile v krvi? Doba je složitá, stresů hodně a sáhnout po skleničce je to nejjednodušší. Jenže sklenička nic nevyřeší, jenom utlumí. Pokud se její přítomnosti chce člověk zbavit, musí sám chtít udělat první krok. Problém pití nevyřeší žádné nařízení shora a už vůbec ne nedávný nápad českého ministerstva zdravotnictví, podle kterého by na alkohol měli své pacienty testovat sami praktičtí lékaři a posílat je ke specialistům na léčbu závislostí. Nikdo nikoho k ničemu nedonutí, pokud nebude sám chtít.

článek

Najít motivaci a řád

Mnohem důležitější než samotná vůle přestat, je motivace ke změně, kterou například měla Jana, ale Martina ji bohužel postrádá. Pokud nenajde nějaký zásadní moment ve svém životě, který by jí stál za změnu, přítele, koníček, těžko se vymaní z kolotoče pracovní party. Snaží se tak zoufale zapadnout do kolektivu, že se prostě bojí, být v něčem jiná, být sama sebou. Motivace může být různá a každý si ji musí najít sám, protože u každého funguje něco jiného. Pro některou ženu to může být plánované těhotenství, nový partner, jiná se bude chtít vrátit ke své sportovní kariéře z mládí. Navíc je třeba být vnitřně přesvědčena, že skutečně chci.

Podstatné je také dostat do svého života určitý systém a řád, který v kritických chvílích pomůže. Když budete mít dost různých aktivit a zájmů, které vás rozptýlí v okamžicích, kdy budete klesat na duši, pravděpodobnost, že znovu sáhnete po skleničce, klesá.

Také máte podobné zkušenosti jako Martina? A zvládly byste tak radikální krok jako Jana? A co vy a alkohol? Potřebujete ho? Napište nám do diskuze…

Foto zdroj: profimedia.cz

30.9.2013 10:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist