Nenápadně vám saje krev. Máte mezi kamarády „upíra”?

Kamarádi jsou od toho, abyste se v jejich společnosti cítila dobře, mohla se svěřit se všemi trampotami a pak se jim od srdce zasmát. Přesto je mezi nimi pravděpodobě někdo, kdo na vás působí přesně opačně. A pozor, takový převtělený upír může být na první pohled velký sympaťák!

Možná si to ani neuvědomujete, ale po společné hodince strávené u kávy se cítíte jako člověk, který nutně potřebuje krevní transfúzi. Deprimovaná, bez zbytku sebevědomí. Podle britského klinického psychologa Alberta J. Bernsteina je upíra velmi těžké prokouknout: jde totiž o lidi velmi charismatické, talentované a chytré. Ovšem pokud mají pocit, že si vás omotali kolem prstu, dokážou z vás vysát všechny zbytky sil.

„Se svou nejlepší kamarádkou se známe už od dětství. Prožily jsme spolu ty nejkrásnější roky svého života, sdílely jsme první lásky, prohry i zklamání, narození dětí i její rozvod. Ovšem poslední dobou se na setkání s ní vůbec netěším. Z každého totiž přijdu úplně vyšťavená.“ Svěřuje se třicetiletá Pavla. „Pravidelně chodí naštvaná, nic jí nefunguje, nic jí netěší, nic jí nebaví, všichni okolo jsou příšerní a ona je jediná chudák normální na celém světě. A není absolutně ochotná řešit nic jiného. Její svět se zúžil na ní a tam končí. Mé problémy jí nezajímají. Přemýšlím, jak jí to nenápadně říct.“

Jak jim nenaletět? Psycholog Bernstein dělí upíry na několik druhů a připojuje pár cenných rad.

Emocionální upír

Jak ho poznat: potrpí si na svůj vzhled. Je pěkně oblečený. Má vždy jasný názor na věc, přes který nejede vlak.

Jak si vás získá: pokud něco slíbí, můžete si být jistá, že to splní. Občas trochu otravně lpí na detailech, které vám ovšem ušetří čas a peníze.

Jak vás vysaje: je perfekcionista a od ostatních očekává přesně to stejné. Pokud ho zklamete, dá vám důrazně najevo své rozčarování. Vy se pak bojíte třeba vybrat kavárnu pro vaši schůzku, mate strach, že se k tomu kamarádka neměla příležitost vyjádřit.

Jak se chránit: vemte na vědomí, že nikdy neuděláte věc tak dobře jako vaše kamarádka, nicméně pokud vás naštve, řekněte jí to.

[[related]]

Paranoidní upír

Jak ho poznat: dělá z komára velblouda. Vše si bere osobně.

Jak si vás získá: Protože je paranoidní, má ochranářské sklony. To se týká rodiny a dvou blízkých přátel. Do očí řekne pravdu.

Jak vás vysaje: Na všem hledá mouchy. Je netolerantní a brutálně pravdivý.

Jak se chránit: Buďte upřímmá, faleš stejně odhalí. Nicméně nenechte se spoutat jeho paranoiou a vemluvit si například, že vás manžel podvádí.

Párty upír

Je tahounem večírků, impulsivní a bezstarostný.

Jak si vás získá: Je šarmantní a je s ním sranda. Říká přesně to, co si myslíte, ale neodvážíte se vyslovit nahlas.

Jak vás vysaje: Je jen do pohody. Myslíte si, že máte společné plány, ale jakmile je chcete realizovat, najednou to nejde. Nečekejte, že vás podrží. Pokud jste smutná, vyhne se vám obloukem.

Jak se chránit: Užijte si dobré časy, ale neočekávajte nic víc.

Upír já, já, já

Jak ho poznat: Je velmi úspěšný a zná ty pravé lidi na pravých místech.

Jak si vás získá: Máte dojem, že jste pro něj důležitá. Může být neuvěřtelně charismatický, patří k nim spousta celebrit.

Jak vás vysaje: Pokud se nemluví jen o něm, ztratí chuť konverzovat. Má zájem jen o masáž svého ega. Falešnou empatii projeví, jen když něco chce.

Jak se chránit: Řiďte se heslem něco za něco. Takže pokud po vás něco chce, chtějte protislužbu.

19.10.2012 8:00| autor: Marta Dostoupilová
Více o tématu: kamarádkaupírupíři

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist