Jak zvládnout narození prvního dítěte?

Zbývají vám poslední měsíce nebo týdny do narození vašeho prvního děťátka? Těšíte se, ale zároveň máte strach, jestli vše zvládnete? S námi to zvládnete levou zadní. Máme pro vás skvělé tipy, jak se na příchod miminka připravit.

Trápí vás obavy z příchodu vašeho prvního miminka, bojíte se, že se nezvládnete na vše připravit? Nebojte! Relaxujte, užívejte poslední dny těhotenství a těště se na to, až ten malý človíček vykoukne na svět. Není nic krásnějšího, než držet své děťátko v náručí a vědět, že patří jen a jen vám. Nicméně pár důležitých rad určitě není k zahození. Vaše první děťátko bude potřebovat kromě rodičovské lásky samozřejmě také svoji výbavičku.

Co nakoupit?

Pro malého novorozence bude spíše než body praktická překládací bavlněná košilka se šňůrkami po straně, protože mu ji nemusíte přetahovat přes citlivou hlavičku. Tzv. „bodýčka“ se vám budou hodit zejména od konce prvního měsíce, kdy už vaše dětátko bude pevněji držet hlavičku a vy se s ním naučíte obratněji manipulovat. Body se zapíná mezi nožičkama dítěte, což je výhodné při přebalování. Při nákupu body dbejte na to, aby bylo u krku na ramínkách zapínání na knoflíčky. Skrze rozšířený otvor se vám bude snáze provlékat hlavička.

článek

Co do první výbavičky rozhodně nekupovat? Novorozenec se nezkušené mamince obléká poměrně těžko, proto doporučujeme nekupovat dupačky, které nemůžete zapínat mezi nožičkama, protože při přebalování, což je na začátku velice časté, byste je museli pokaždé stahovat celé. Ideální jsou dupačky s rozepínáním mezi nožkama i na horní části těla. Ujistěte se však, že knoflíky, či zip nebudou děťáko tlačit. Obvyklá velikost pro novorozeně bývá velikost 56.

V prvních dnech je nezbytně důležité vnímat každý pohyb a reflexy miminka. Děťátko vás začne postupně poznávat, vnímat váš hlas, cítit dotek vaší pokožky a vůni. Bude se u vás cítit bezpečně a vy k němu budete pociťovat tu největší lásku a něhu, jaké jste schopna. Někdy tyto pocity přichází později, může to být způsobeno těžkým porodem, nebo tím, že vám děťátko nedali do náruče hned po narození. První dny miminko hlavně odpočívá. Jeho nejdůležitější činností je jíst a spát. Ale i tak se u něj probouzí pomalu první smysly. Zejména citlivě vnímá kontakt s maminkou kůži na kůži. Leží převážně na zádech, neumí se samo přetočit. Hlavičku neudrží ve středové poloze, mívá ji vždy natočenou mírně na jednu stranu. Proto je nutné hlavičku polohovat, aby ji dítě nemělo zploštělou. Poloha na bříšku je pro novorozené děti namáhavá. Dítě vnímá odkud pochází světlo a kde se něco děje. Pláčem vyjdařuje nespokojenost.

Většina z toho, co miminko dělá, jsou vrozené reflexy. Některé mu zůstanou po celý život, některé se začnou postupem času vytrácet. Spí 17-20 hodin denně po třech až čtyřech hodinách.

článek

Zrak

Pokud je dítě narozené v termínu, je dalekozraké, pokud je narozené předčasně, je krátkozraké. Oči jsou obvykle modré, jejich skutečná barva se ukáže až později. Bývají často lehce oteklé v důsledku tlaku na hlavičku během porodu. Otok se však ztrácí v prvních týdnech. V tomto stádiu miminko rozlišuje obrysy předmětů. Aby je vidělo, je třeba dát předmět do vzdálenosti 20 až 30 cm od jeho očí. Poměrně rychle začne sledovat předmět v jeho zrakovém poli. Obličeje ho zajímají více než neživé předměty. Má rádo kontrastní barvy.

Miminko v 1.-3. měsíci už poznává váš hlas, zkouší vás napodobit, vyplazuje jazyk. Když leží na bříšku, už se snaží zvedat hlavičku. Přibírá přibližně 25-30 gramů denně a roste 1 cm za týden. Osoby rozpoznává zejména pomocí čichové paměti. Až později, s rozvojem zraku a hmatu, čichová paměť ustoupí do pozadí. Proto ho nepleťte umělými vůněmi. Nedávejte je ani na sebe, ani na miminko. Vždyť miminko voní krásně přirozeně. Děťátko už také od prvního měsíce umí cíleně poslouchat nějaký zvuk. Nejraději poslouchá složité zvuky, nejvíce se mu líbí vaše vyprávění, i když mu nerozumí. Překvapí ho hlasitý tón a snaží se očima najít zdroj zvuku. Od druhého měsíce si začíná samo pobrukovat a povídat si. Snaží se vás napodobovat, když mluvíte, otevírá a zavírá ústa. Začíná vydávat zvuky, nejdříve samohlásky ,,aaa“, ,,eee“ a pak složitější ,,rrr“ a ,,a-rrr“. Ve třetím měsíci dokáže v jedné ruce udržet chrastítko, když mu jej podáte. Zkoumavě pozoruje obličeje a předměty a rozlišuje barvy. Nejdříve červenou, pak zelenou, modrou a nakonec žlutou.

Kojení

Snažte se kojit nejdéle, co to půjde. Pokud vaše mléko není dosti silné a miminko má po krátké době zase hlad, nakojte ho klidně po půl hodině znovu. Víme, že je to náročné, ale mateřské mléko je to nejlepší, co mu můžete dát. Nevzdávejte to hned na začátku. Pokud však mléko nemáte, netrapte se tím. Nejste proto o nic horší matka. Těšte se z toho malého tvorečka, jak jen můžete, vždyť on je to nejlepší, co vás v životě mohlo potkat.

A co vy, milé čtenářky? Jak jste se popraly s prvními dny rodičovství? Napište nám do diskuze…

Foto zdroj: profimedia.cz

27.9.2013 8:00| autor: Daniela

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist