Chodíte do práce nemocní? Komu se to nejvíc vymstí?

Kdo si může dovolit zůstat doma, když je nemocný? S chřipkou a nachlazením chodí do práce čím dál víc lidí! Je to bezohledné nebo nutné? Opravdu si tohle žádá moderní doba? A co dělat, když za vás složenky opravdu nikdy nezaplatí a vy vydělávat musíte…

Podle nedávného průzkumu NSF International 26% všech zaměstnanců vždy chodí do práce, když onemocní. Bez rozmýšlení! Prostě do sebe kopnou nějaké placebo léky z lékárny a vyrazí vstříc novým pracovním zakázkám. Zůstat doma a vyležet se? Ani náhodou! Ve hře je mnoho. Peníze, o které člověk nechce přijít, nebo strach z nadřízeného potažmo ze ztráty zaměstnání!

Opravdu se nedá nic dělat?

Tyto zmíněné důvody se pochopit dají, jenže nerespektování přítomnosti kolegů a bezohlednost vůči jejich zdraví nepatří mezi morálně etické a čisté počínání. „Jenže co mám asi dělat? Pracuji na živnostenský list, a když neprodám, nevydělám. Nemocenská je směšná, proto chodím do práce za každých okolností. I kdybych měla snad i neštovice, tak půjdu,“ přiznává Renata, třiatřicetiletá finanční poradkyně s tím, že reakce kolegů jí jsou vesměs jedno. „Oni neberou ohled na mě, tak nevím, proč bych já měla být ta slušná. Měsíc co měsíc do kanceláře někdo přijde s chřipkou. S tím se musí počítat,“ krčí rameny. Lékaři oponují.

Nemoc se musí vyležet!

Podle odborníků neexistuje žádný opravdu důležitý důvod, proč jít do práce i v nemocném stavu. Je totiž zřejmé, že bakterie ohrožují ostatní. A co mají říkat ti, kteří se potýkají s oslabeným imunitním systémem? Takový nešťastně „nakažený“ může řešit chronickou bronchitidu či několik měsíců trvající kašel.

článek

Říkáte si, ostatně jako čtenářka Renata, že tohle je všechno hezké, ale složenky za vás nikdo nezaplatí? To je druhá stránka věci. Proto přejděte na „nouzový kolegiální režim“, když už do té práce opravdu musíte…

Musím vydělávat i s horečkou. Co teď?

  • Co nejvíc spěte. Tělo mobilizuje své zdroje k boji proti nemoci.
  • Pokud možno, vyskytujte se v práci co nejméně a pokračujte v rozvrhu z pohodlí domova.
  • Myjte si ruce, jak to jen jde. „Nejlepší věc, kterou můžete udělat, aby se zabránilo nákaze ostatních v zaměstnání, je důkladné mytí rukou mýdlem a teplou vodou. Ještě stále je to ten nejlepší způsob, jak zabránit šíření choroboplodných zárodků a bakterií,“ uvedl Rob Donofrio, mikrobiolog z NSF International s tím, že dobrou prevencí je i desinfekce společných prostor (kuchyň, kancelář, jídelna, kopírka, tiskárna a podobně).
  • Na svoje onemocnění kolegy včas upozorněte. To jim imunitu samozřejmě nezaručí, ale dotyční aspoň mohou zvýšit denní příjem vitamínů.
  • Další tipy, jak se rychle zbavit nachlazení, najde v tomto článku:

článek

Pak už zbývá jen jediné. Doufat, že to brzy přejde a nikdo nepřijde k úhoně.

A co myslíte vy? Chodíte do práce nemocní? Považujete to za nutné?

Foto zdroj: profimedia.cz

25.3.2014 10:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist