Práce doma – výhra, nebo trest?

Být na volné noze či dostat v zaměstnání možnost pracovat z domova – sen mnoha vydělávajících žen i mužů… Skutečně je ale o co stát? Práce z domova má jak své klady, tak mnohá úskalí. Poradíme vám, jak na ni!

Opravdu existuje?
Činností, které se dají vykonávat z domova, není nepřeberně, ale na druhou stranu ani tak málo, jak by se mohlo zdát. Mnoho lidí bohužel udělalo v minulých letech špatnou zkušenost s neseriózními nabídkami, pod kterými se často skrýval prodej pochybného zboží či tzv. pyramidový systém, spočívající v nabírání dalších důvěřivců a vedoucí ke zbohatnutí jen velice málo jedinců ve špičce pyramidy. Ani dnes není o podobné případy nouze, ale přesto existují i skutečné pracovní příležitosti, které můžete realizovat z pohodlí domova.

V jakém oboru hledat?
Nejčastěji se při tomto způsobu obživy uplatní ti, kteří rozumí informačním technologiím. Při práci s PC (programování, grafika, webdesing a další) je opravdu jedno, kde sedíte, a uvědomují si to již i zaměstnavatelé, kteří ještě nedávno trvali na přítomnosti v kanceláři. Také jedinci, kteří se živí psaním a jazykem ve všech jeho podobách (spisovatelé, redaktoři, překladatelé, korektoři…), mají v mnoha případech vyhráno. Jejich pobyt na pracovišti může být vyžadován jen na poradách, nebo není vůbec nutný. Pokud nevládnete talentem na žádnou ze zmiňovaných profesí, nezoufejte. Z domova můžete nabízet mnohem více služeb – například výživové, kosmetické, ekonomické a další poradenství. Z domova můžete pohodlně také dělat účetnické práce, nebo doučovat jazyky. Stačí se zamyslet, k čemu máte vlohy a prostorové možnosti. Důležité je nebát se investovat do vlastního vzdělání. Je to jedna z mála věcí, které se opravdu v životě vyplatí.

[[related]]

Výhody versus nevýhody
+ Vlastní režim dne – stanovíte si, kdy vstáváte, obědváte a jdete spát. Není problém si kdykoli během dne cokoli zařídit.
+ Ušetřené finance a čas – za dopravu neobětujete tolik peněz ani hodin jako při běžném dojíždění.
+ Klid na práci – tedy pokud nemáte doma malé děti, starší rodiče či otravná zvířata.
– Absence pracovního kolektivu – může vám najednou chybět možnost probrat nápady nebo problémy s kolegy.
– Pracovní morálka – je velmi náročné dodržovat pracovní režim i v domácím prostředí a nenechat se rozptýlit každým podnětem, který vás zdrží (je třeba uklidit, nakoupit apod.).
– Málo inspirace – je možné, že vám obývací pokoj nebo domácí pracovna nenabídne tolik potřebných podnětů jako typické pracovní klima.

Jak na to?
Nevíte jak začít? Inspirujte se třeba následujícími tipy:

  • Zkuste požádat šéfa, zda by některé povinnosti nešly plnit z domova. Při troše dobré vůle se reálné možnosti v mnoha případech najdou.
  • Obrňte se trpělivostí a sledujte dlouhodobě pracovní nabídky na různých portálech. I zde se objevují zajímavé inzeráty, které vás mohou podnítit i k vlastním začátkům, pokud vás zrovna nevyberou k dané práci.
  • Porozhlédněte se po tzv. coworkingových centrech a zapojte se jakkoli do jejich činnosti. Jsou to místa pro nápady jako stvořená.
  • Učte se, učte se, učte se… Časem se před vámi mohou otevřít lákavé příležitosti a jak je známo, štěstí přeje připraveným.

 

A co vy, máte zkušenost s prací z domova či na volné noze? Láká vás, nebo víte, že to není nic pro vás?

Foto zdroj: profimedia.cz

19.2.2013 10:00| autor: Lenka Šimková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist