Příčinou kašle může být nejen nachlazení, ale i sex! 13 faktů o kašli, které jsi netušila

Období těsně před zimou šikuje viry k útoku. Zase to přijde. Návaly protivného kašle, ošklivě červený nos a mrzutá rýma. Kolik toho vlastně víme o obyčejném kašli, který dovede pořádně potrápit? Tak třeba člověk kašle za život v průměru 24 hodin denně. A zjistili jsme i další možná trochu překvapivá fakta.

1. Nekašlu na sex, kašlu při sexu

Ve viktoriánských dobách se ženám doporučovalo, aby při vyvrcholení několikrát zakašlaly, měly se tím prý ochránit proti početí. Nicméně sex s kašlem skutečně může souviset. Právě tím se zabýval John Radcliff z oxfordské nemocnice, který zkoumal 18 pacientů, u nichž kašlání souviselo se sexem. Jeden z nich dokonce dostával záchvaty kašle při jakékoliv myšlence na sex. Lékaři se nyní dohadují, co je příčinou kašlání. Možné je, že při sexu popadáme dech a tím dochází k vysušení horních cest.

2. Proč kašleme při nachlazení?

Viry chřipky a nachlazení se reprodukují v nosu a krku a způsobují otékání nosu. Mozek je pak zmaten a myslí si, že je v nosu neznámý objekt, který musí být vykašlán. Kašláním se viry rozmnožují. Při jednom kašli unikne do vzduchu 40 tisíc kapek plných virů. Takže bacha na člověka, který kašle bez kapesníku. Naopak, když na tebe nemocný jen dýchá, není to podle vědců nebezpečné.

3. Prskání překračuje povolenou rychlost

Kašel vystřeluje z nosu rychlostí 161 km/h. Někteří vědci dokonce hovoří o rychlosti více než dvojnásobné. Kam se hrabe ferrari!

4. Nebezpečná kancelář

Největší kapičky se dostanou do vzdálenosti 3,6 metru. Ty menší ale lépe poletují vzduchem. V kanceláři se mohou rozšířit za pár minut.

5. Mohou při kašli vypadnout oči z důlků?

Samozřejmě ne. Ačkoliv většina z nás během kašlání oči instinktivně zavírá. A podle lékařů je to jedině dobře. Kdybychom totiž oči nezavírali, mohl by se do nich rozšířit výtok z nosu.

6. Je nebezpečné zadržování kašle?

Podle studie z roku 2006 45 % lidí kašle na veřejnosti méně hlasitě. Zadržování kašle ale pro tebe může být skutečně škodlivé, především pokud máš problémy s ušima. Zadržený kašel může donutit vzduch proudit do trubice, která vede ze zadní části nosu do ucha. Může tak dojít k prasknutí ušního bubínku. A to ještě není vše! V ojedinělých případech může potlačování kašle vést k oslabení krevních cév v mozku a očích, táhnutí svalu na zádech, a dokonce i k prasknutí žebra.

7. Kašel horší než kanonáda

Podle Guinnessovy knihy rekordů nejhlasitější kašel pocházel od jistého Yi Yanga z Číny. Měl hodnotu 176 decibelů, byl tedy hlučnější než střelba.

8. Dá se kašel na chvilku oddálit?

Podle Alana Wilda z univerzity v americkém Saint Louis to jde. Zkus promnout nos, pořádně se nadechnout zavřenou pusou nebo stisknout horní ret.

9. Dráždí pikantní i pinzeta

Když jíme ostrá jídla, jejich odér se dostává do nosu, ten je tak drážděn. Proto máš tendenci kašlat. Další kuriózní příčinou vzniku kašle může být vytrhávání obočí, při němž dochází ke stimulaci trigeminálního nervu. Když mozek zaregistruje ostrou hranu pinzety, mylně si začne myslet, že do nosu vnikl neznámý objekt a nařídí vykašlání.

10. Nedloubej se v nose za jízdy

Kašlání a s tím spojené dloubání se v nose anebo hledání kapesníku je příčinou 2 500 nehod týdně jen ve Velké Británii! Proč? Při kašli většina lidí zavírá oči. Kvůli kašli soud dokonce ospravedlnil seržanta majora Harryho Gurunga, který při dopravní nehodě, kterou způsobil, zabil manželský pár.

11. Fetišisti kýchání

Pro většinu drobná nepříjemnost, ale pro hrstku mnohem více. Existují prý dokonce místnosti pro chatování plné lidí, které vzrušuje, když někdo kýchá.

12. Rekordmanka v kašli

V Guinnessově knize rekordů je vedena jistá Donna Griffithsová z Velké Británie – školačka, která kýchla celkem milionkrát, přesně 997 dní v letech 1981-1983.

13. Vykašlal šipku

A ještě jedna kuriozita. Letos v březnu Steve Easton z hrabství Surrey vykašlal gumový kryt z dětské šipky. Předtím trpěl 44 let ucpaným nosem.

Foto: shutterstock.com

30.11.2015 4:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist