10 tipů jak být fit

Existuje několik snadných tipů, jak si posílit obranyschopnost a být fit. Zdají se být až tak jednoduché, že může být těžké uvěřit v jejich úžasné účinky.

 

1. Běh
Běh je výbornou činností pro aktivaci těla. Pokud chodíte 4x týdně běhat nebo jezdit na kole a děláte to rádi, pak je váš imunitní systém mnohem aktivnější. Říká se, že během se uvádí do pohybu obranné buňky – zabijáci, které dokáží ochránit tělo určitě leště lépe než-li Actimel (mimochodem, pokud někdo věří, že pravidelným požíváním mléčného výrobku se radikálně zvýší vaše celková imunita, jste na dost velkém omylu.)

 

/wp-content/uploads/files/beh.jpg
2. Smích
Smích je nejuniverzálnější lék, který prokazatelně pomáhá při jakémkoliv trápení fyzického i psychického charakteru. Je dokázáno, že smích zvyšuje počet T-lymfocytů a snižuje množství kortizolu (stresového hormonu) v těle. Každopádně, ten kdo se umí upřímně od srdce zasmát, určitě není tolik nešťastný. Smích totiž využívá stejně nevysvětlitelné energie jako láska a je po lásce druhou největší pozitivní energií, kterou nikdy nedokážeme ovládnout či spoutat.

 

/wp-content/uploads/files/men-women-laugh-out-loud-01-af.jpg
3. Natankujte sluníčko
Jak je známo, vedle smíchu i slunce léčí. Člověk, který tráví volný čas v přírodě a chytá sluneční paprsky, které zajišťují vznik „slunečního vitamínu“ neboli vitamínu D, který vzniká pod kůží za pomoci slunečního záření. Každopádně je prokázán vzájemný vztah mezi nemocemi a vitamínem D, který zabraňuje jejich vzniku, a to i přesto, že to nemá v popisu práce.

 

/wp-content/uploads/files/SunnySkies.jpg
4. Dostatek spánku

Kvalitní a pravidelný spánkový režim udržuje tělo a imunitní systém v kondici. Je prokázáno, že část hormonálních látek, které v těle mají na starost hluboký spánek podporuje i vysokou kvalitu imunitního systému a proto nedostatek kvalitního spánku vede k oslabení. A jestli nevíte, jak na sladký spánek, přečtěte si článek Desatero zdravého spaní!

 

/wp-content/uploads/files/NF34_sleeping-woman-070724.jpg
5. Snížení nadváhy
Samotná nadváha se porjevuje vlastně jako nemoc. Pokud tělo musí vyvíjet větší snahu na udržení rovnováhy a dobrého imunitního systému, vždy se to někde negativně projeví. Zátěž v podobě mnoha kil navíc prokazatelně oslabuje imunitní systém.

 

/wp-content/uploads/files/zdravi_diety.jpg
6. Správné tuky
Denní konzumace porce nenasycených mastných kyselin (rostlinný a rybí olej) podporuje hojení ran a předchází oslabení obranných sil organismu.

 

/wp-content/uploads/files/olivovy_olej_.jpg
7. Pozor na bílkoviny
Nedostatek bílkovin imunitní systém oslabuje. Bez bílkovin tělo není schopno vytvářet imunitní buňky. Proto je důležité, i při jakékoliv dietě, dbát na důsledný přísun aminokyselin, především těch esenciálních, které si tělo neumí vyrobit.

 

/wp-content/uploads/files/bilkoviny.jpg
8. Antioxidanty
Antioxidanty jsou v dnešní době populární pro zvýšení celkové imunity.  Patří sem vitamíny A, C a E, z minerálních látek především selén a zinek. Nejbohatším zdrojem antioxidantů je strava rostlinného původu, především tedy ovoce a zelenina. Především rybíz, grapefruit a vodní meloun. Jak vám mohou antioxidanty pomoci se dozvíte v článku Zdraví: Antioxidanty.

 

/wp-content/uploads/files/antioxidant.jpg
9. Vitamín C
Vitamín C je asi nejvíce preferovaným vitamínem, neboť jeho prokazatelně kladný komplexní účinek na tělesnou imunity je známa již desítky let. Dnes se doporučuje pravidelné užívání vitamínových preparátů s vitamínem C, neboť zkracuje dobu nachlazení a dokáže držet virovou infekci v šachu.

 

/wp-content/uploads/files/vitamin_C.jpg
10. Zinek
U lidí užívajících pravidelně zinek se nachlazení (a vůbec veškeré záněty sliznic) značně zkracují a intenzita je slabší. Rány se s pomocí zinku hojí daleko rychleji. Proto se doporučuje vysoká konzumace ořechů, celozrnných obilnin a zelenou listovou zeleninu.

 

/wp-content/uploads/files/zinek.jpg

 

Zdroj: abecedazdravi.cz

18.3.2010 12:00| autor: Renata Jarošová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist