10 druhů kašle aneb Jak se zbavit kašlání

Chcete-li přelstít nepřítele, musíte ho nejprve důkladně poznat. A totéž platí o kašli – nadmíru otravném podzimním společníku.

Podle jedné americké studie kašel, který se dostaví zpravidla poté, co na naše tělo zaútočí virus, trvá v průměru 18 dní. A i když se to nezdá, má kašel důležitý význam. S jeho pomocí se totiž tělo brání nebezpečným látkám, které mohou proniknout od plic. Bohužel ale kašel neustává, i když se nachlazení zbavíme. Pokud ale trvá déle než tři týdny, měli bychom navštívit lékaře. A jaké jsou nejčastější důvody kašlání?

Kašel po virovém onemocnění

Obvykle doprovází nachlazení a drží se nás, i když se rýmy zbavíme. Jak se ho zbavit? Zkuste zakoupit sirup nebo si jednoduše dejte k pití něco teplého.

Astmatický kašel

Chronický suchý kašel, který se zhoršuje v noci, narušuje spánek, může se vám krátit dech. V tomto případě je nutná návštěva lékaře, který vám předepíše inhalátor.

Kašel při pálení žáhy

Tento druh kašle vás doprovází při obědě, nebo vás budí v noci nepříjemnými kyselými šťávami. Vyplatí se nepřejídat se na noc a nejíst příliš pozdě v noci. Zpětnému pohybu kyselin může zabránit polštář navíc.

Průduškový kašel

Kašel doprovází zeleně zabarvený hlen a teplota. Zánět průdušek nebo bronchitidu způsobuje stejný virus jako nachlazení, ale zánět je hlouběji v plicích. Pijte více tekutin. Lékař vám antibiotika zřejmě napíše jen v případě, kdy se obává sekundární bakteriální infekce.

Černý kašel

Nekontrolovatelné záchvaty kašle, při kterém se člověk zajíká, může (ale nemusí) vydávat zvuky jako při kokrhání. Nakazit se lze při mluvení, kýchnutí. Pro kojence a staré lidi může být smrtelný. Obvykle trvá šest týdnů. Doporučuje se pít co nejvíce vody, antibiotika pomáhají, pokud se nasadí včas.

článek

Suchý kašel, který se zhoršuje v noci

Mohou jej způsobit ACE inhibitory – léky na kontrolu krevního tlaku. V takovém přípdě je nutné najít nový lék.

Tuberkulózní kašel

Dlouhotrvající kašel doprovází extrémní únava, úbytek váhy a noční pocení. Toto chronické infekční onemocnění je na největším vzestupu za posledních 40 let. Očkování proti ní je povinné, nicméně mohou se vyskytnout nové bakterie, které jsou vůči lékům odolné. Léčí se velmi silnými antibiotiky po dobu šesti měsíců.

Kuřácký kašel

Kuřáci se s ním dávno sžili, zbystřit by ale měli, pokud je častější nebo pokud například vykašlávají krev. Kuřák či bývalý kuřák by měl podstoupit vyšetření rentgenem. Nejúčinnější je ale přestat kouřit, u 94 % pacientů se kuřácký kašel zmírní nebo zmizí už za čtyři týdny poté, co típli poslední cigaretu.

Rakovinový kašel

Trvá déle než tři týdny, zhoršuje se, dochází k vykašlávání krve, dušnosti, úbytku na váze, únavě nebo bolesti hrudníku. Rakovinu plic způsobuje z téměř 90 % kouření, pokud kouříte, lékař by vás měl poslat na rengten plic.

Kašel při roblémech se srdcem

Neustálý kašel, zadýcháváte se při jakékoliv námaze, jste extrémně unavená. Při srdeční slabosti se v plicích může hromadit tekutina, a proto následuje kašel. Je třeba ihned vyhledat lékaře.

Foto zdroj: profimedia.cz

4.11.2014 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist