10 rad, jak vyzrát na chřipku

Jak se ochránit, a zabránit nepříjemné chřipce, aby vás letos skolila? Zkuste využít našich deset rad!

Příznaky chřipky na sobě někdy pocítil snad každý: horečka, bolesti hlavy a svalů a celková slabost. Opravdovou chřipku (pozor, neplést s nachlazením) zkrátka nepřechodíte, udeří bez varování a počátečních příznaků a skolí vás znenadání tak, že ráno nemůžete vstát z postele. Onemocnění může trvat až deset dní a únava, která ho provází, nezřídka přetrvá i několik týdnů.

Nemoc je přenášena viry, takže ji nelze léčit antibiotiky. Chřipkové viry, které napadnou sliznici nosu nebo krku, se rozšíří se v horních cestách dýchacích. Imunitní systém, který chce infekci odvrátit, vyplaví do postižené oblasti bílé krvinky, které s infekcí bojují. Tyto pokusy organismu zabránit infekci pak vedou k typickým průvodním příznakům. Předejděte těmto útrapám!

1. Česnek je přírodní desinfekce

Už naše prababičky věděly, že česnek je spolehlivý ničitel bacilů. Dokáže pročistit tělo a působí protizánětlivě, ničí parazity, plísně, kvasinky i bakterie. Dnes se zkušenosti přírodní medicíny potvrzují i vědecky. Mikrobiologové z Birminghamské univerzity dokázali, že účinné látky obsažené v česneku pomáhají hubit viry, které způsobují chřipku a nachlazení. Používejte tedy česnek do všech pokrmů, do kterých se hodí, a pro větší efekt můžete každé ráno sníst jeden stroužek samotný. Pokrájíte-li jej na dva až tři malé kousky a zapijete vodou, nemusíte se bát ani typického odéru. Česneková léčba pomůže i tehdy, dostaví-li se první příznaky nachlazení.

2. Tělo je třeba zalévat jako strom

Dostatečná hydratace organismu je jednou z klíčových zásad prevence. Nejvhodnějším prostředkem doplňování tekutin je čistá voda, nicméně dobrou volbou jsou i ovocné či zelené čaje a ředěné ovocné džusy. Nedostatek tekutin se projeví na barvě moči, která má v ideálním případě být téměř čirá. Blíží-li se její barva spíš tmavší žluté, je třeba zavodňovat intenzivněji. Hydratovaný organismus lépe vyplavuje toxické látky a snáze se vyrovná s útokem chřipkových virů.

3. Kouření škodí zdraví

To je starý známý fakt, možná vás ale překvapí, že kuřáci jsou náchylnější dokonce i k chřipce. Každá vykouřená cigareta vysušuje nosní sliznici, která pak slouží jako ideální základna pro uchycení chřipkového viru. Riziko platí i pro pasivní kuřáky. Odříct si svůj zlozvyk není jednoduché, nicméně četné studie prokázaly, že počet kuřáků, kteří onemocní chřipkou, značně převyšuje počet nemocných nekuřáků.

4. Vyhýbejte se rizikovým místům

Jednoduchá, ale dost možná nejzásadnější rada – v době, kdy je hlášen zvýšený výskyt chřipkových onemocnění, se pokuste co nejzásadněji omezit pobyt na místech, kde se shromažďuje větší množství lidí. Takže místo posezení v kavárně si pozvěte přátele domů, film si pusťte raději v obýváku a návštěvu kina odložte na jindy, a pokud je to možné, raději se projděte a vyhněte se přetopeným autobusům a tramvajím, kde chřipkové viry s oblibou číhají.

5. Dopujte se vitamíny

Pravidlo pravidelného přísunu vitamínů v podobě pěti porcí ovoce a zeleniny denně platí v tomto rizikovém období dvojnásob! Zvyšte proto příjem vitamínu C, který najdete pomerančích, grepech, citrónu, rajčatech, červené paprice a bramborech, a také vitamínu E, který se skrývá v ořeších, máku, luštěninách, vaječných žloutcích a mléku. Pro jistotu můžete své tělo podpořit ještě vitamíny z lékárny, ale pozor, kvalitní vyváženou stravu tabletkami nenahradíte. V období chřipek také zapomeňte na redukční diety, organismus potřebuje být pro boj s viry co nejsilnější.

6. Nezapomínejte na mytí rukou

Že si máme mýt ruce před jídlem a po návratu z toalety, to nás maminky naučily už před mnoha lety. Virus chřipky dokáže na vzduchu přežít až 48 hodin a s pomocí špinavých rukou jej pak snadno přenesete na sliznici, kde se uchytí. Vědci se nedávno shodli, že prosté mytí rukou je jednou z nejúčinnějších preventivních rad. Strčte proto ruce pod kohoutek s teplou vodou několikrát denně, vždy před jídlem a po návratu z toalety, po manipulaci s penězi, cestě městskou hromadnou dopravou atd. Nezapomeňte na tekuté či tuhé mýdlo a ruce omývejte až po zápěstí asi po dobu 20 vteřin.

7. Nesahejte si na obličej

Tato rada může znít celkem nesmyslně, uvědomte si však, že oči, nos a ústa, nebo lépe řečeno oční, nosní a ústní sliznice jsou pro chřipkové viry otevřené dveře do vašeho těla. Vyvarujte se proto mnutí očí, drbání nosu, okusování nehtů a přemýšlení s prstem v ústech. Obzvlášť v kombinaci s nedodržením pravidla o častém mytí rukou je dotýkání se vlastního obličeje jednou z nejsnazších cest, jak chřipku chytit.

8. Pravidelně větrejte

Viry chřipky i nachlazení se většinou přenášejí vzduchem ve formě kapének. Co jim opravdu nesvědčí, je chladné počasí a mráz. Pravidelné větrání doma i v práci tedy brání jejich šíření. Pokud onemocněl někdo z rodiny, větrejte pravidelně i pacientův pokoj. Desinfekci můžete podpořit také tzv. horským sluníčkem, jehož pětiminutové záření v pokoji nemocného viry spolehlivě zahubí.

9. Podpořte imunitu probiotiky

V lidském trávicím traktu se nachází milióny tzv. hodných bakterií, které tvoří střevní mikroflóru, prostředí významné pro lidskou imunitu. Funguje-li vše, jak má, žijí bakterie v rovnováze a náš imunitní systém je schopen bránit se nákaze a infekcím, tedy i chřipce. Ve chvíli, kdy se však například nesprávným stravováním nebo následkem zvýšené konzumace alkoholu zvýší počet patogenních neboli škodlivých bakterií, imunita je oslabena. Mezi přátelské bakterie, které posilují imunitní systém, jsou probiotické bakterie. Jsou tělu vlastní, ale doplnit je můžeme i vhodnou stravou – zvyšte proto příjem zakysaných mléčných výrobků, kysaného zelí nebo si dopřejte probiotika v kapslích z lékárny.

10. Nezapomeňte na očkování

Očkování proti chřipce bývá veřejností často podceňováno, přitom vás chřipka může vyřadit z běžného provozu až na tři týdny a pro osoby s oslabeným zdravím může být dokonce i smrtelná. Očkování je třeba každý rok opakovat, protože virus mutuje. Lékaři doporučují nechat se očkovat právě na podzim, ještě před vypuknutím chřipkové epidemie. Na vakcíny většinou přispívá zdravotní pojišťovna a někdy i zaměstnavatel. Zjistěte si proto své možnosti a investujte do vlastního zdraví. Případná nemoc by vás stála mnohem víc, a to nejen co se financí týká.

Femina tip:

Zkuste doplněk stravy Linex Forte. Obsahuje vyváženou kombinaci probiotik a prebiotik. Díky tomu obnovuje a udržuje rovnováhu střevní mikroflóry, posiluje přirozenou imunitu a napomáhá správnému trávení. Pomáhá organismu vyrovnat se s následky virových a bakteriálních střevních infekcí a v době užívání antibiotik a i po ní vrátí střevní mikroflóře ztracenou harmonii. Má pozitivní účinky v boji proti průjmovým onemocněním.

9.1.2011 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist