Mužské prokletí zvané „rýmička“. Mýtus či opravdová nemoc?

Podzim je období viróz, nachlazení a mužských stížností. Má váš partner rýmu a haleká, že kvůli ní mu nastala poslední hodinka? Hraje to, nebo je mu vážně tak špatně? Vědci zjistili, jak to doopravdy je!

Přiznejme si, že starat se o muže, který je nachlazený, je někdy náročná disciplína! Pořád dokola poslouchat, jak moc mu je špatně, sledovat jeho výraz naprosté bezmoci a uklidňovat ho, že zase bude dobře, to se dá přirovnat k výstupu na nejvyšší horu světa. Ale na teplotu 37,1 se přece neumírá! Nebo snad ano? Proč pánové rýmu tak prožívají?

Mužský organismus se hůř brání!

Vědecký tým z univerzity v britském Durhamu zkoumal několik desítek lidských mozků a poukázal na skutečnost, že mužský organismus virózu snáší podstatně hůř než ženský. Proč tomu tak je? Obě pohlaví mají odlišně velkou oblast hypotalamu, což je část mozku, která se nachází přibližně mezi ušima. A pozor, v tom je ten zakopaný pes!

Práh bolesti. Jak to je? 

„Když onemocníte chřipkou, tělo s ní bojuje zvýšením tělesné teploty, která likviduje viry. Vnitřní horkost způsobuje právě oblast hypotalamu, kterou mají muži o dost větší než ženy, takže jim logicky i teploty dosahují vyššího stupně. Proto snášejí celý proces fyzicky i psychicky daleko hůř,“ popsala vedoucí výzkumu Amanda Ellison situaci okolo „mužského umírání“ s tím, že tato studie jen potvrzuje rozdílnost mezi mužem a ženou. Prý je teď konečně prokázáno, že určité věci každý snáší jinak.

článek

„Problém mužské nemoci, zveličování a následného odhalení pravdivé skutečnosti závisel na důkazu. My teď s jedním přišli,“ na závěr dodala výzkumnice, která tak nepřímo mužské pokolení brání. Aspoň tedy v souvislosti s nachlazením. Změníte i vy názor na tenhle mužský „boj o život“?

Zaslouží si muž V. I. P. péči?

„Já ani náhodou,“ říká třicetiletá Marika. „Když mám rýmu, tak to doma nikoho nezajímá. Manžel má řeči, že s tím jako nadělám, vždyť je to jen rýma, ale když ji dostane sám, tváří se jako boží umučení. Tak ať si to užije se vším všudy,“ směje se.

Ani sedmadvacetiletá Karolína není toho názoru, že muž ležící s rýmou by si zasloužil nějakou zvláštní péči. „Bože, ti chlapi jsou zvláštní kmen. Rozštípou horu dřeva, ale porazí je obyčejná rýma? Myslím, že tak horké to nebude. Spíš rádi využívají servisu, který se jim od partnerek dostane. Simulovat ale my umíme taky,“ krčí rameny.

A jak je to u vás? Vyvádí partner, když dostane nějakou virózu, nebo s ní statečně bojuje?

Foto zdroj: profimedia.cz

14.11.2014 8:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist