Zatočte s nachlazením jednou provždy

Počasí, které je na jaro opravdu hodně chladné, způsobilo rychlý nárůst nemocí z nachlazení, chřipek a angín. Vyhnout se prskajícím, kašlajícím a vůbec nemocným lidem je téměř nemožné. Co s tím?

Pokud patříte k té hrstce, která tento podivný způsob jara ještě neomarodila, máze opravdu štěstí, zvláště pokud musíte cestovat hromadnou dopravou. Valná většina z nás však s nějakou tou virozou zalehla.

Když už na nás nějaký bacil přeci jen zaútočí, zpravidla sáhneme po léku, který nám vyhovuje a zabírá. Tím je to většinou vyřešené. Jenže viry, které se poslední dobou objevují, jsou čímdál horší, rafinovanější a zákeřnější. Svůj podíl na tom podle odborníků má i nebývalý rozmach antibiotik, který za poslední desetiletí nastal. Časté užívání antibiotik našemu tělu ani trochu nesvědčí a co víc, jsme pak mnohem méně odolnější vůči jakýmkoliv infekcím.

Takže pokud i vy trávíte poslední dny v posteli, nebo na vás právě teď něco leze, pak nejprve sáhněte po přírodních lécích. Doporučují to i lékáři.  Když vás skolí jen viróza, pak si dopřejte alespoň dva dny odpočinku v posteli s horkým lipovým čajem, případně s čajem s citronem a medem. Na úpornou rýmu vám dobře poslouží inhalace slané vody nebo Vincentky. Případně inhalace heřmánku. Na bolavý krk se zase osvědčilo kloktání slané vody a klasické studené zábaly. Kašle vás zbaví jitrocelový sirup nebo šťáva z vylouhované cibule s medem.

[[related]]

Nemáte-li teplotu vyšší než 38 stupňů, pak nemusíte ani ležet v posteli a ani jí pomocí tišících léků srážet. Mírně zvýšená teplota znamená, že se vaše tělo pere s viry a tím, že jí srazíte léky, tuto přirozenou reakci těla zastavíte. Přesáhne-li však rtuť teploměru třicet osm stupňů, pak už srážejte. Můžete pomocí léků, ale také pomocí zábalů na zápěstí, krk, nebo stehna. S celkovým zábalem zacházejte opatrně, je-li teplota příliš vysoká, mohlo by tělo utrpět šok a přejít do křečí.

Když příroda nepomáhá a tělo se bacilům či virům nedokáže ubránit, nezbyde vám nic jiného, než vyrazit k lékaři. který nasadí příslušnou léčbu. Po antibiotikách zpravidla sáhne až ve chvíli, když máte angínu. To vás potom čeká týden v posteli.

A to nemusí být pro každého úplně jednoduché. Takže chcete-li se dalšímu stonání vyhnout, začněte své tělo otužovat. A to doslova. Topení v celém bytě ztlumte o jeden stupeň, naučte se spát v dobře větrané a chladné místnosti, nenabalujte se zbytečně několika vrstvami oblečení. Dopřejte si dostatečné množství vitaminů v přirozené podobě z ovoce a zeleniny a přijdejte do svého denního plánu také nějaký ten pohyb. Nemusí to být hned maraton nebo posilovna, stačí vyběhnout schody nebo se projít z práce pěšky. Skvělou prevencí proti všem nemocem z nachlazení je otužování. Zkuste si ráno při sprchování postupně snižovat teplotu vody. Střídejte sprchování v teplé a studené vodě. Dokonale tak probudíte svůj imunitní systém a prokrvíte celé tělo. Nemoci se vám pak vyhnou obloukem.

Foto: profimedia.cz
9.4.2013 8:00| autor: Dorotka G.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist