Zhubnout a vyhnout se JOJO efektu? Jde to!

Také patříš mezi věčné dietářky, které shodí, mají z toho chvíli radost a pak nastoupí JOJO efekt a můžeš zase začínat od začátku? Co takhle jednou zhubnout definitivně? Poradíme ti, jak na to.

jojo-efekt-2-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Co je to vlastně JOJO efekt?

„Jednoduše řečeno – potom, co člověk zhubne, dojde k tomu, že během krátké doby zase přibere na váhu původní. A mnohdy se k tomu přidají i další kila navíc,“  vysvětluje princip JOJO efektu výživová poradkyně Ing. Hana Borkovcová. Tento  strašák všech, kteří se snaží o úbytek váhy, přichází z mnoha různých důvodů a může mít velmi negativní dopady nejen na psychiku, ale i na zdraví a tělesnou kondici. Už při shazování nadbytečných kil bychom se tedy měli chovat tak, abychom se mu vyhnuli a udrželi si ideální váhu i po ukončení celého hubnoucího procesu.

Proč vůbec přichází?

Jak už asi správně tušíš, nejčastější příčinou nechvalně proslulého JOJO efektu jsou radikální diety. Proč? Protože nejsou sestavené odborníkem a už vůbec ne na míru, takže bývají nutričně špatně vyvážené. „Počáteční efekt je sice okamžitý a kila jdou rychle dolů, ale jakmile se člověk začne vracet k obvyklému jídelníčku, shozená kila se skokově vrátí zpět,“ vysvětluje Borkovcová a upozorňuje, že dalším významným faktorem, který JOJO efekt může zapříčinit, je stres. „Během hubnutí mohou nastat situace, kdy se na člověka ze všech stran navalí nečekané problémy. Motivace hlídat si stravovací návyky a hýbat se najednou půjde stranou. Výsledkem je, že kila opět rychle stoupají nahoru.“  Dalšími faktory pak může být například celkový špatný zdravotní stav nebo negativní vliv okolí. Určitě už jsi zažila, že tě při hubnutí okolí moc nepodpořilo, ba naopak, že tě od něj dokonce odrazovalo. To je potom snadné vrátit se ke špatným návykům.

Čtěte také:

Proč je nebezpečný?

Dopady JOJO efektu jsou výrazné, jak pro naši psychiku, protože s další a další neúspěšnou úpravou jídelníčku podléháme pocitům méněcennosti a neschopnosti, ale má vliv také na celkové tělesné zdraví. Velké váhové výkyvy v krátkém časovém intervalu jsou pro tělo obrovským šokem. Rychlé a opětovné nabrání tuku může ve výsledku vést k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění, zvýšenému krevnímu tlaku, zažívacím problémům nebo žlučníkovým záchvatům, může napomoci i rozvinutí diabetu II. typu. Vedle zdravotních rizik JOJO efekt bývá často doprovázen také pocitem frustrace ze selhání, posměchem okolí a naprostou ztrátou motivace.

Jak proti JOJO efektu bojovat?

Samozřejmě neexistuje jeden zaručený postup, ale důležité je postupovat pozvolna, mít silnou vůli a vydržet. K dosažení vysněné váhy bez obávaného JOJO efektu může pomoci i dodržování následujících bodů:

  • Dodržuj nové návyky ve stravování. A když na své cestě zaškobrtneš, nevyčítej si to, ale prostě pokračuj dál, jako by se nic nestalo.
  • I po shození vytoužených kil udržuj zdravé návyky tak, aby se váha mohla stabilizovat.
  • Dodržuj zásady spánkové hygieny a každý den si dopřej kvalitní spánek, aby mělo tělo možnost regenerovat a zrelaxovat se.
  • Mysli i na dostatek pohybu. Ve spojení se správným stravováním budeš shazovat kila postupně a dlouhodobě si tak zafixuješ správné návyky. Ideální je vybrat si více sportovních aktivit, které tě budou bavit, a ty pravidelně střídat.
  • Dej si pevné cíle. Nechtěj změnit jen svou váhu, ale celý svůj životní styl, který se pak stane udržitelným i z dlouhodobého hlediska.
  • Do jídelníčku zařaď potraviny s nízkým energetickým obsahem, které jsou bohaté na vlákninu. Důležité jsou také kvalitní zdroje bílkovin a tuků.
  • V neposlední řadě si dávej pozor na psychickou rovnováhu a udržuj si pozitivní naladění. To tě bude dál motivovat ve tvém úsilí.

Metabolismus každého člověka se liší, a proto neexistuje univerzální návod, jak hubnout a jak si váhu udržet. Pro úspěch je zásadní stanovit si dlouhodobé cíle a změnit celkově svůj přístup ke stravování a způsobu života. Člověk se musí zamyslet, kde při hubnutí chybuje a co by mohl změnit k lepšímu,“ dodává výživová poradkyně programu Cambridge Weight Plan s tím, že skvělou motivací je také, pokud člověk není při hubnutí sám.

Návštěva odborníka, výživového poradce, který člověka provede celou cestou změny stravovacích návyků a nového životního stylu, může být jedině ku prospěchu. „Odborník bude vždy stát po vašem boku a dá vám cenné rady, které nikde nevyčtete. Podle špičkové diagnostiky určí vhodný redukční stravovací plán a pomůže s výběrem pohybových aktivit. Berte svého poradce jako kouče, který vás provede obtížnými situacemi a pomůže vám do bodu, kdy si budete jisti, že to zvládnete sami,“ uzavírá Hana Borkovcová.

A jak jsi na tom s JOJO efektem ty? Je tvůj pravidelný společník, nebo jsi ho dokázala porazit? Napiš nám své zkušenosti do diskuze.

Foto: Shutterstock.com, zdroj: Cambridge Weight Plan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist