Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Středomořská dieta: Inspirace pro štíhlé tělo i zdravé srdce

Středomořská dieta: Inspirace pro štíhlé tělo i zdravé srdce

Středomořská dieta: Inspirace pro štíhlé tělo i zdravé srdce

Magazín: Hubnutí | autor: Libuše Burger | vydáno 13. 07. 2012

Ona to vlastně není dieta. Tradiční kuchyně zemí u břehů Středozemního moře představuje nenásilný a nenucený životní styl, při němž rozhodně netrpíte hlady a vaše tělo si jen píská blahem. Je třeba mu jen přivyknout - nebo se jím aspoň inspirovat.

Čtyři dobrovolníci z řad novinářů se před časem podrobili testu britské televize, aby na vlastních tělech vysledovali, která kuchyně je pro tělo nejlepší. Dobrovolník, který se po několik týdnů živil jen italskou stravou, se mohl pochlubit nejlepšími zdravotními výsledky. V úbytku váhy ho překonala jen kolegyně zkoušející hollywoodský drill v posilovně v kombinaci s Atkinsonovou dietou, její cholesterol a krevní tlak se však po této "kúře" rapidně zhoršil, a tak nemohla být označena za vítězku.

V čem tedy vězí tajemství zdravé stravy, která nám zformuje postavu a zároveň i ochrání před civilizačními chorobami? Italové, Španělé, Portugalci i Řekové to vědí a vědci to potvrdili. Široké průzkumy ukazují, že středomořská strava chrání organismus před nemocemi srdce, rakovinou, Parkinsonovou chorobou i Alzheimerem. Její pravidla přitom nejsou složitá:

1. Základem je rostlinstvo - zelenina, ovoce, semínka a ořechy tvoří spodní, nejširší část pyramidy a na naši kuchyňskou linku by se měly dostat v čerstvé podobě. Potom je už na vás, zda je začerstva i sníte nebo přidáte pod pokličku.

2. Červené maso se ve středomořském jídelníčku objevuje jen okrajově, možná tak jednou týdně. Zato dvakrát týdně jsou na programu ryby a své místo tu má také drůbež.

3. Při přípravě středomořských pokrmů se pochopitelně neobejdete bez panenského olivového oleje. Přidává se do salátů, bývá ale i základem omáček a rizota.

4. Jestliže už musíte solit, použijte mořskou sůl. Ale jen opravdu málo. Vzpomeňte si na výstup Jana Wericha ve slavné pohádce Byl jednou jeden král: nemáte-li k dispozici sůl, přidejte koření. Čerstvé bylinky také udělají divy.

5. Průmyslově vyrobeným polotovarům se vyhýbejte. Místo smažení kupovaných hranolek ve friťáku si nakrájejte na špalíčky čerstvé brambory a opečte je v troubě na troše olivového oleje i se slupkou. Kdo má rád, přidá utřený česnek...

6. Chcete-li si osladit život, oslaďte si ho hroznovým vínem. Zasytí a dodá energii podobně jako čokoládová tyčinka - zároveň ale také ochrání tělo před volnými radikály.

7. Naučte se pracovat s moukou. Těsto na pizzu si vyrobíte během deseti minut sama z mouky, soli, vlažné vody, kvasnic a lžíce oleje. Z podobného základu (snad jen s přidaným vejcem a vynecháním kvasnic) můžete upéct tyčinky pro návštěvu, jen je potřete žloutkem a posypete sezamovými semínky, kmínem či strouhaným sýrem, podle gusta. Vyrobíte si tak levnější a zdravější variantu krekrů z obchodu, jež jsou nadupané solí víc než slaneček.

Další články z rubriky

Komentáře (10)

Datum Autor Nadpis
29. 08. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
30. 07. 2012 manislava středomořská (reakcí: 0)
27. 07. 2012 Martina Hubnutí- moje rada (reakcí: 0)
16. 07. 2012 doublefantasy :) (reakcí: 0)
14. 07. 2012 Fiona60 ,, (reakcí: 0)
14. 07. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 1)
14. 07. 2012 soffie jinak (reakcí: 2)
14. 07. 2012 Daniela76 Středomořská dieta (reakcí: 0)
14. 07. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
13. 07. 2012 ladouch . (reakcí: 2)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

26. 03. 2017 Horoskop Střelec

Do života ti přichází nový muž. Bude mladý a pohledný a tobě se z něj zatočí hlava, ale nenech se unést na vlně vášně... Celý horoskop

Karta dne

Poslední soud
Velmi brzy již začne nová fáze tvého života, nyní stojíš na pomyslné křižovatce a musíš se rozhodnout, kterým směrem půjdeš. Neváhej, protože uvnitř svého nitra jsi ji...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist