Vztahy: Převýchova partnera?

Ženy si často myslí, že své muže mohou změnit. Milují je, ale mají pocit, že jejich partneři mohou být v mnohém lepší. Mají partneři právo měnit toho druhého?

Muži dokážou svými zlozvyky lézt slušně na nervy. A tak se ženy snaží nejdříve mírným nátlakem, odměnami, a později i tvrdými ultimáty o převýchovu svých partnerů. Někdy se jim jejich sisyfovská práce dokonce daří, jindy se partner vzbouří a za své vezme celý vztah.

  
Nejdříve žádné chyby nevidíme
 
Krátce po seznámení nevidíme na druhém žádné chyby, připadá nám téměř dokonalý a máme pocit, že to je ta pravá osoba, se kterou chceme žít. Milostné opojení ovšem brzy vyprchá a to, co jsme ještě nedávno neviděli, nebo vidět odmítali, se objeví ve zcela reálných obrysech. Časem se pochopitelně začnou objevovat nedostatky, již víme spolehlivě, co nám na partnerovi vadí a co by mělo být jinak.
Přesná představa, jak by se měl partner chovat
 
Ačkoliv mnoho lidí nemá zcela jasnou představu o tom, jací by měli být oni sami, o chování partnera mají vytvořenu představu poměrně přesnou. Nosíme ve své hlavě určitý vzorec chování, kterému by měl partner odpovídat. Od vaší představy je pak jen kousek k přání, aby takový partner skutečně byl. Často jsme ochotni vynaložit nemalé úsilí, abychom přiměli partnera ke změně chování, k tomu, aby zapomněl na své návyky a zlozvyky.
 
Pedagogické vlohy uplatňujte ve výchově dětí, ne partnera
 
Pokud ženy usilují o partnerovu převýchovu, lákají celou řadou odměn, od milého úsměvu, přes sex či koupi něčeho, co si partner přeje. Když už se zdají být veškeré snahy marné, apelují na obecně platné hodnoty, jako je rozum, moudrost, pochopení či ohleduplnost. Nakonec selže-li vše, vyhrožujeme rozchodem a žádáme změnu partnerova chování jako důkaz lásky.
Důkaz lásky
 
Váš partner ale uvažuje docela jinak, miluje vás, a nechápe, jak s láskou souvisí jeho kuřácká vášeň, které se nedokáže zbavit. Lásku bychom skutečně neměli poměřovat a kvantifikovat tím, co je schopen partner v jejím jménu pro vás udělat. Nechtějte proto jako důkaz partnerovy lásky ochotu přizpůsobit se vašim přáním a změnit své chování. Potlačíte-li partnerovu chuť být sám sebou, časem se touha opět objeví a on bude vnímat vztah jako překážku, která mu brání v cestě k jeho vlastnímu Já.
Navzájem se ovlivňujeme, i bez nátlaku
 
Partneři se často ovlivňují, aniž by bylo třeba velkého nátlaku. Jen si sama vzpomeňte, co všechno jste začala dělat, až poté, co jste se seznámila se svým současným partnerem. A co on? Neoblékal se předtím, než poznal vás, jinak? Jak trávil volný čas? Změnil některé své návyky? Často se přizpůsobujeme v rámci partnerského vztahu zcela přirozeně a nenásilně, téměř aniž bychom si to sami uvědomovali. Takové přizpůsobování souvisí s dynamikou vašeho vztahu a ukazuje, jak umíte být tolerantní a vycházet si vstříc.
Touha vrátit se k nezávislosti může zničit váš vztah
 
Násilné změny, kdy jeden z partnerů činí na druhého nátlak, aby se vzdal něčeho, co je pro něj typické, nebo co má rád, většinou nekončí dobře. Možná se vám podaří přimět vašeho partnera, aby se choval jinak, ale pokud se partner se změnou sám neztotožní, časem se vám vše s největší pravděpodobností vrátí. Vašemu muži vnucené návyky nebudou vyhovovat a nakonec bude vidět jako zásadní překážku právě vás a váš vztah.
Ženám se často snižuje sebevědomí, když nedokážou partnerovi vyhovět
 
V celé řadě případů navíc neschopnost vyhovět partnerovi přináší do vztahu velkou nejistotu. Partner, který při nejlepší vůli nedokáže naplnit onen program převýchovy, který nastavil ten druhý, bude cítit prohru. Uvízne někde v půli cesty, kdy se vzdálí svému vlastnímu přesvědčení, ale přání druhého splnit nedokáže. To může časem – zvláště v případě, kdy je oním prohrávajícím žena, která reaguje citlivěji, přinést velkou ztrátu sebedůvěry. Postupně se dlouhodobá frustrace a nespokojenost ve vztahu může projevit tím, že partner, který nebyl schopen změnit své chování, bude chtít dokázat, že on se nenechá ponižovat. Například rozchodem.
Ve vztahu se neustále učíme
 
Jakýkoliv program převýchovy, který vnucuje tomu druhému chování, které pro něj není přirozené, zabíjí vaši lásku. Partnerský vztah přitom je založen na procesu neustálého učení se. Poznáváme partnera, jaký je a učíme se, jak s ním vycházet, jak se chovat, jak společně trávit čas nekonfliktně. Učit se milovat partnera, jaký je, určitě neznamená podřizovat se a nechat si vše líbit. V žádném případě se nenechte omezovat partnerovými zlozvyky, ale domluvte se raději na pravidlech. Za jakých okolností jste ochotná tolerovat řvoucí televizi, kouření, vysedávání s kamarády či pozdní příchody na schůzky… Ne cestou zákazů, ale tolerance.
 
 
Bude vás také zajímat:
 
Adamsová, S.: Testy partnerské shody, Portál
Blechová, Z.: Partnerské vztahy nové generace, Olympia
Onkenová, J.: Jestliže mě miluješ, Albatros
Schlessingerová, L.: Deset největších hloupostí, jimiž si ženy komplikují život
25.3.2009 12:00| autor: Simona Maxová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist