Ústřice, jahody a spol. Jak je to vlastně s afrodiziaky? Opravdu fungují, nebo je to jen mýtus?

Ústřice nebo čokoláda jsou často označovány za největší afrodiziaka. Jsou jimi ale doopravdy? Nebo jde jen o věčně omílané klišé? Existuje vůbec nějaká spojitost mezi libidem a některými druhy potravin? Vědci si posvítili na nejznámější potraviny, kterým je připisována moc posílit sexuální vzrušení. Jak to dopadlo?

afrodiziaka-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

To, že některé potraviny mají zvyšovat chuť na sex, se traduje už pěkně dlouho, ale opravdu má čokoláda, jahody nebo ústřice tak zázračnou moc, nebo jde jen o jeden velký mýtus? Konečně nám vědci nalili čistého vína, tady máš výsledek jejich bádání:

Čokoláda

Často se jí zamilovaní obdarovávají na Valentýna. A už tak trochu automaticky je spojována se slastí a vášní. Opravdu ale posiluje touhu? Existuje jedna studie jihoafrických badatelů, která dokazuje, že čokoláda může podnítit vylučování látek, jakými jsou fenyletylamin či serotonin, které mohou mít pozitivní vliv na zvýšení libida a zlepšení nálady. Nicméně podle další studie, která zkoumala ženy, jež pravidelně konzumují čokoládu, a ty ostatní – čokoláda nemá zásadnější vliv na sexuální touhu.

Víno

Obzvláště to červené je spojováno s určitou divokostí, neodolatelnou touhou – tedy alespoň v různých reklamách. Jenže pravda je poněkud prostší. Především u mužů může být konzumace vína (a alkoholu obecně) příčinou poklesu mužského hormonu testosteronu a tím i sexuální touhy. U žen je překvapivě situace trošku jiná, podle zkoumání amerických vědců může určité množství alkoholu posílit chuť na sex či míru „nabuzení“, ačkoliv čistě z fyziologického hlediska vzrušení u žen po alkoholu trochu klesá. Obecně určitě platí, že stačí jedna, maximálně dvě skleničky, jinak je efekt zcela opačný.

Ústřice

Jak je to se záhadnými ústřicemi, které většina z nás možná ani neochutnala, ale jež si tak často automaticky spojujeme právě s libidem? Pravda je, že obsahují velmi velké množství zinku. A právě tento minerál je důležitý pro tvorbu spermií a testosteronu. Nicméně neexistuje dostatek studií, které by zinek přímo spojovaly také s dobrou sexuální kondicí či touhou. Některé ovšem doporučují zařadit zinek do jídelníčku, chcete-li posílit sexuální drajf.

Jahody

Jsou velmi bohatou zásobárnou vitaminu C, který podle odborníků zlepšuje cévní funkci a zvyšuje vylučování hormonu oxytocinu, což obojí podporuje dobrou náladu a chuť na sex. Jenže vadou na kráse je fakt, že se jedná o studii patnáct let starou a že byla testována jen hrstka dobrovolníků. Takže jahody si budou muset na svou korunovaci na nejvíc sexy ovoce ještě počkat.

Jsou vůbec nějaká afrodiziaka?

Správná otázka, na kterou, zdá se, odpověď všichni tak nějak tušíme. Je totiž velmi prozaická. Ve skutečnosti neexistuje příliš moc důkazů, že tomu tak skutečně je. Vědecky je to sice nepříliš prokázáno, nicméně čokoláda s jahodami a k tomu sklenka červeného určitě pro mnohé ženy patří k oblíbenému dopingu, jenž jim pomůže dostat se do nálady. A ta je zase klíčová pro postelové radovánky.

Jak se ještě nadopovat touhou?

  1. Měj stres pod kontrolou a nedovol mu ovládat tě.
  2. Posiluj dobrou náladu. Raduj se z maličkostí, nedej depresi šanci.
  3. Alkohol je sice dobrý pomocník, ale špatný pán. Dej si jen jednu skleničku pro dobrou náladu.
  4. Hýbej se, i tak se dá zlepšit nálada. Snaž se být i v zimě co nejvíce venku.

Co si o tom myslíš? A máš ty nějakou dobrotu, která na tebe spolehlivě funguje jako afrodiziakum? 

Foto: Shutterstock.com

23.2.2018 4:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist