Tajemství dlouhověkosti a nezlomného zdraví? Překvapivě manželství

Svatba je krásná a nezapomenutelná událost. Jenže bacha, to nejlepší přichází až po ní. Sňatek, který je harmonický, prý udržuje ve skvělé kondici srdce i mozek. Díky němu se navíc dožiješ delšího věku!

manzelstvi--1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Recept na dlouhý život, neoblomné zdraví a psychickou pohodu se hledá již celá staletí. Dobrá zpráva? Konečně se našel! Paradoxní je, že ho lidé mají celou dobu po ruce, aniž by o tom vůbec věděli. Tak je pravdou, že by asi málokoho napadlo, že jeho klíčovou ingrediencí je právě manželství. Nicméně přesně tohle teď odborníci tvrdí s tím, že pokud je svazek harmonický, přináší takové zdravotní výhody, o jakých se nám ani nesnilo. Ještě pořád hledáš důvody, proč vyměnit soužití „na psí knížku“ za snubní prsten? Tady je máš černé na bílém!

Manželství prospívá srdci. A to tak, že dost

V posledních letech se pojem „kardiovaskulární onemocnění“ skloňuje snad ve všech pádech, protože postihuje stále více lidí. Prevence? Jo, tak ta existuje – pravidelný pohyb, správná životospráva a žádný stres. Ovšem o její účinnosti vzhledem k nárůstu počtu pacientů by se možná dalo pochybovat. Plán B? Vzít toho svého za ruku a projít s ním uličkou k oltáři.

Američtí vědci působící na univerzitě v Pittsburghu na základě vlastního průzkumu naznačují, že ženy žijící ve spokojených sňatcích vykazují podstatně nižší riziko vývoje srdečních chorob. No vida, k čemu prášky na vysoký cholesterol, když jedno pořádné balení leží na druhé straně manželské postele! Stačí jen správné dávkování – a srdce bije jako zvon…

Manželství chrání také mozek

Alzheimerova choroba, schizofrenie, demence nebo poruchy osobnosti – tohle všechno spadá do kategorie psychických onemocnění. Závěry studie publikované v magazínu Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry, uvádějí, že ovdovělí jedinci jsou k nim náchylnější o celých 42 %. Z toho výzkumníci usuzují, že rodinný život je skvělou prevencí, které hrozbu těchto závažných nemocí značně omezuje.

„Vzhledem k tomu, že náš výzkum kombinuje důkazy získané z patnácti předchozích studií, jsme naprosto přesvědčení o tom, že manželé mají snížené riziko demence oproti lidem, kteří jsou osamělí,“ vysvětluje James Pickett, spoluautor studie a zároveň lékař působící na londýnské univerzitě College London.

Manželství prodlužuje život. Jako vážně

Tak na tohle se dlouho čekalo. Přesně od roku 1979, kdy rozsáhlá mezinárodní studie, do níž se zapojilo mnoho vědeckých mozků z celého světa, začala monitorovat miliony a miliony jedinců s jasným cílem – přijít konečně na kloub tajemství dlouhověkosti.

Po necelých 40 letech bádaní došli vyškolení experti k názoru, že sezdaní jedinci mají nižší pravděpodobnost vysokého krevního tlaku, rakoviny, infarktu, depresí i zápalu plic, proto se dožívají delšího věku. Také prý lépe zvládají stres a vykazují lepší životní spokojenost – pochopitelně v porovnání s těmi, kteří se rozhodli zůstat svobodní a bez závazků. Stačí ti tyhle objevené výhody manželství k tomu, abys začala vybírat svatební šaty? Pro všechny případy omrkni ve videu, jaké trendy budou v kurzu v roce 2018. Dávka inspirace se přece hodí vždycky…

Co si o tom myslíš? Vážně manželství prospívá zdraví (tedy pokud je spokojené), nebo je to podle tebe pouhá snůška nesmyslů? Napiš nám svůj názor do diskuze pod článkem, těšíme se na příspěvky.

Foto: Shutterstock.com

27.12.2017 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist