Spropitné na dovolené: ano, či ne? Každá země má svá pravidla

Spropitné, dýško, nebo anglicky „tip“. Jak vysoké se platí v cizině? Koho jím uctíte a kdo by se naopak třeba mohl i urazit. I tady platí rčení: Jiný kraj, jiný mrav.

Překvapivým zjištěním je, že turisté za spropitné na dovolené utrácejí více, než by měli. Podle serveru, který se věnuje tématice cestování, týdně tyto přeplatky mohou činit v přepočtu až 1800 korun. A to už je celkem vysoká částka – uvážíme-li, že někde vyšším spropitným ani domorodce příliš neoslníte. A někde, například v Japonsku, to mohou brát dokonce jako urážku! Jaké zvyky platí v nejnavštěvovanějších turistických destinacích?

Rakousko, Německo

Spropitné se pohybuje kolem 10 procent z částky. Částka se zaokrouhluje stejně jako u nás, například, platíte-li na baru 5,5 euro – barmanovi dáte šest euro. Podobně je tomu i u taxi. Hoteloví portýři očekávají jedno euro.

Chorvatsko

Zatímco v restauracích se obvyklé spropitné pohybuje kolem deseti procent, v baru je to jen na vás. Cenu taxíku je dobré zaokrouhlit na nejbližší částku. A hotelový personál je vděčný za jakoukoliv minci.

Francie

Tady se dýška příliš nedávají, 15% příplatek za servis je totiž ze zákona zahrnut už v ceně a číšník z něj nemá nic. Pokud jste spokojeni s jídlem v restauraci, zaokrouhlete částku. V baru není zvykem dávat dýška. Mírně nahoru se zaokrouhluje i cena za taxi, pár drobných mincí očekává i personál hotelu.

Řecko

Spropitné je plně ve vaší režii – servis už je zahrnut v ceně. Je zdvořilé nechat za služby personálu restaurace pár drobných, pokud jste s obsluhou spokojeni. Taxikáři dýška neočekávají. V hotelu je to plně na vás.

článek

Itálie

Pokud není servis zahrnut v ceně, platí se 10 %. Na baru dávají Italové navíc zpravidla jen pár babek. Taxikáři naopak dýška očekávají a pár euro žádá také hotelový servis.

Španělsko

Spropitné je vždy zahrnuto v ceně – nicméně 5 až 10 % je slušnost. U baru platí 0,2 euro za koktejl, taxikáři peníze navíc nečekají, jsou rádi, když účet zaokrouhlíte. Hoteloví portýři očekávají euro za kufr a pokojské euro za noc.

Turecko

V normálních restauracích se platí 5 – 10 %, v drahých 10 – 15 %. Na baru 5 – 10 %, ale spropitné není povinnost. Taxikáři dýško neočekávají. V hotelu se platí dvě turecké liry.

USA

Číšníci jsou na spropitném závislí, a tak patří 15 – 20 % z ceny ke standardu. Horní hranice znamená, že jste byli s obsluhou velmi spokojeni. Ale pozor, i kdybyste příliš nebyli, dolní hranice je 10 %. V baru se platí dolar za drink, taxikáři dolar za kratší cestu – 15 – 20 % za odvoz na letiště. V hotelu dolar za zavazadlo, které vám pomohou odnést.

Egypt

Dýška jsou vřele vítána – preferují se dolary. I pokud je dáváte, můžete někdy slyšet nesouhlasné mumlání, ale to už je holt součástí tamní kultury, takže se nenechte zviklat – 10 % je OK.

článek

Kde spropitné odmítají

Japonsko

Tady spropitným nenadchnete. Japonci totiž považují dobrou obsluhu za standard a dýško pro ně může být projevem nezdvořilosti.

Čína

Spropitné bylo kdysi ilegální – v některých venkovských regionech dokonce stále je a mezi místními dokonce může vyvolat paniku. Výjimkou jsou průvodci, kteří drobnou částku očekávají. A nemusí to být vždy jen peníze, ale i malá pozornost.

Foto zdroj: profimedia.cz

24.7.2013 12:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist