Vyzkoušej cestování sólo. Riziko minimální a více si užiješ

Cestování o samotě se poslední dobou stává velmi oblíbenou kratochvílí. A už dávno necestují sólo jen muži. Ženy, co to vyzkoušely, na to už nedají dopustit a pochvalují si, jak toho stihly daleko více, než kdyby měly s sebou celou partu přátel. Tak to vyzkoušej taky, není se čeho bát.

solo-cestovani-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

S tvou kamarádkou se nemůžeš dohodnout na termínu a se svým manželem na místě pobytu? Tvůj miláček by nejraději někam do hor, zatímco ty sníš o tom, jak budeš bloumat po středomořském městečku? Parta tvých kámošek plánuje vyrazit za dobrodružstvím začátkem léta, kdy ti prostě šéf nedá dovolenou ani kdyby ses rozkrájela? Tak se přestaň na ostatní ohlížet a vyraz sama.  Co tě čeká a na co se musíš připravit?

Staneš se silnější

Neumíš si představit ani to, že bys jela sama na výlet po Česku, natož že bys vyrazila na týden k moři? Ale až to překonáš, staneš se silnější. Cestování sólo ti prostě dodá to správné sebevědomí, a pomůže ti i v dalších oblastech života. Už zkrátka nebudeš žádná chudinka, co se bez chlapa neobejde ani jeden den. Vždyť kdo může říct, že si zamluvil letenku, vyrazil na letiště a odletěl do ciziny, kde strávil celý týden sám se sebou? A ten pocit svobody je prostě k nezaplacení.

Více si to užiješ

Cestování sólo ti přinese větší požitek, protože budeš k okolí vnímavější a nebudeš zabraná do hovoru s tvou kámoškou. Kromě toho si můžeš po celou dobu dělat jen to, co chceš. Žádné kompromisy. Pokud toužíš celý den proležet u moře a večer se zašít do nedalekého baru, tak proč ne? Stejně tak si můžeš naplánovat drobné výlety, na které by s tebou nikdo nejel. A když se ti ráno nebude chtít, tak nepojedeš. Zkrátka vše je dovoleno.

Zjistíš, že být sama je super

Dovolená uteče jako voda, ale něco si z cestování sólo přineseš i domů. A sice pocit nezávislosti a touhy po samotě. No jen si vezmi, že když chceš jít do kina nebo na dobrou večeři, obvoláš všechny kámošky a když žádná nemůže, zakotvíš doma s pytlíkem chipsů a u puštěné televize. I když není nic špatného na tom si sama vyrazit ven, řadě lidí to přijde prostě zvláštní. A s tímto názorem se budeš muset potýkat zejména v době, když oznámíš, že odjíždíš sama do třeba do Helsinek. Ale až tyhle předsudky překonáš, tak pak návštěva kina o samotě ti bude připadat jako brnkačka.

Nebezpečí? Nemáš se čeho bát. Postupuj stejně, jako bys měla doprovod

Co se týče strachu, tak je jasné, že se objeví. Určitá dávka strachu je potřebná, a rozhodně si o dané zemi, než do ní sama přijedeš, zjisti co nejvíce. Tak do válečné zóny určitě není radno vyrazit na potulky, stejně tak v arabských zemích bys měla být opatrná a zbytečně neprovokovat tím, že se tam budeš producírovat v minisukni. Ale jinak se není čeho bát. Zkrátka jeď tam, kam bys jela i se svým přítelem nebo partou kámošek a dodržuj stejná pravidla. A co se týče toho, že jsi samotná ženská více zranitelná, tak většina cestovatelek se shoduje, že si naopak připadala ve větším bezpečí, protože se o ně právě tamní lidé okolo více starali a pomáhali jim.

Vsaď na svou intuici

I když je cestování sólo bezpečné, neznamená to, že budeš kašlat na svou bezpečnost. Stát se ti něco může kdekoli a s kýmkoli, tedy i ve tvé domovině, když se vracíš s kámoškou z vinárny, ale také i v cizině, kde jsi sama. Takže na co si dát pozor? Zaprvé určitě o své cestě někoho informuj. Kdyby se ti něco stalo, je nutné, aby tady byl někdo, kdo zná podrobný plán tvé cesty. Koneckonců o něm můžeš informovat i během dovolené přes sociální síť. Další věc je poslouchat svou intuici a nevydávat se nikam, kde se necítíš dobře. Pokud ti například někdo nabídne svezení, nestyď se odmítnout. Nejlepší zkrátka je, když budeš stále mezi lidmi, i když sama než s jedním neznámým člověkem daleko od civilizace.

Najdi si spřízněnou duši

Tak jasně, vyrazila sis na dovolenou, aby sis od všech odpočinula, tak proč někoho hledat? Ale my teď nemáme na mysli nějakou kamarádku na život a na smrt nebo životní lásku. Spíše jde o to, aby o tobě někdo věděl. Pokud se ráno v hotelu při snídani dáš do řeči s milou stařenkou, tak o tobě už bude vědět. A jestli se druhý den na snídani neobjevíš, všimne si toho a může zalarmovat policii. A když už jsme u té policie, pro tvůj klid si napiš čísla na místní strážce zákona i na záchranku.

Neboj se strachu

Další věc, která ti možná bude hrozit, je samota a pocit strachu. Není divu, jsi sama v cizím městě, a tak tě může přepadnout splín a možná také pocit, že všechno tohle je jen bláznovství a tvoje máma či známá měla pravdu s tím, že o samotě se na dovolenou nejezdí. Takže tyhle myšlenky musíš hned stopnout v začátku. Řekni si prostě, že je jedno, kde jsi, ta vzdálenost sice vypadá hrozivě, ale pokud jsi v krásném městě v pohodlném hotelu a chodíš do útulných kaváren, tak se není čeho bát, tedy alespoň riziko, že se ti něco stane, je prostě úplně stejné jako ve tvém rodném městě.

Kam vyrazit?

Kamkoli, ale pokud jsi single i doma, a to poslední, co chceš, je potkávat zamilované páry, tak je nám jasné, že prosluněné Portugalsko nebo Itálie tě nelákají, ale tak vyzkoušej třeba asijské země, kde jsou vhodné podmínky pro klid a relaxaci. Pokud se toužíš s někým seznámit, tak ideální je dovolená na Ibize proslulé vyhlášenými diskotékami. Jestli jsi už protřelá cestovatelka, a už tě nebaví ani válení se u moře, ani památky, vsaď na Island. Tamní atmosféra a kouzelná příroda tě nabije na zbytek roku.

Láká tě cestovat bez nikoho nebo si nedovedeš představit, že bys společné zážitky neměla s kým sdílet? A myslíš, že je dovolená sólo bezpečná? Napiš nám do diskuze a mrkni taky na video na místa, která rozhodně stojí za vidění.

Foto: Shutterstock.com

20.6.2019 10:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist