Vydej se s námi na výlet. Poznej kouzlo Islandu

Přestalo tě lákat moře, Alpy jsou moc blízko a Himálaj daleko? Nech se okouzlit magickým ostrovem, ze kterého se nebudeš chtít vrátit. Vyraz spolu s námi na Island, ostrovní stát, kde vedle sebe kontrastují ledové krátery s horkými prameny. A to není zdaleka všechno!

island-2-1100x618.png Zdroj: Shutterstock.com

Vzhůru na sever!

Hlavním městem Islandu je Reykjavík. Tato metropole je zároveň nejsevernějším hlavním městem na celém světě. Ač by si to na první pohled mnozí nemysleli, děje se toho zde hodně. Město žije jak přes den, tak také v noci. Na návštěvníky tu čekají místní lázně, pestrá škála barů, ale také startovní místa výletů. Vyrazit odsud můžeš na průzkum lávových polí a poprvé vstoupit do horských masivů. Doporučujeme si na letišti v Keflavíku, kde většinou po letu z Prahy přistaneš, půjčit terénní auto. To se ti zaručeně bude hodit, pokud se vydáš objet takzvaný Zlatý okruh (Golden Circle). Zhruba za čtyři hodiny prožiješ intenzivní nálož zážitků a navštívíš ta nejikoničtější místa protkaná gejzíry, jezery a vodopády.

Horké prameny, kam jen oko dohlédne

Pokud je Finsko zemí tisíců jezer, je Island ostrovem tisíců horkých pramenů. Ty vznikají v místě, kde vyvěrá geotermální voda. Mohou to být místa, která stěží najdeme, ale také velké plochy, které se rozlévají po nemalé ploše. Dokonce to mohou být i horké vodopády. Mezi nejznámější přírodní prameny patří bezpochyby Modrá laguna, dále pak Nebeská laguna. Teplota pramenů dosahuje 42 stupňů a s jejich návštěvou určitě neotálej! Nejen teplota, ale i obsah minerálů oblaží tělo i duši každého návštěvníka. Plavání není v horké vodě doporučováno, ale ani zakázáno. Tvé tělo hřejivou lázeň uvítá také po náročné túře v horách. Proto lze spojit výlet v pohoří Kerlingarfjöll s návštěvou tamního resortu, kde jsou prameny upraveny do malebného lázeňského areálu. Pokud prahneš po čistě přírodních pramenech, doporučujeme třeba ty okolo Reykjadalur valley.

Seznam se. Jaké živočichy můžeš potkat?

Kdo je připraven, není překvapen. Lední medvědy v zásadě nepotkáš, takže všechny pohádkové představy o medvídkovi na ledovci ti tímto s lítostí bereme. Pokud bys ale nějakého zbloudilce potkala, raději se od něj drž dál, bude pravděpodobně dost unavený a hladový. Island je rájem divokých savců. Ti zde žijí v dokonalé symbióze s přírodou. Nejznámějšími jsou asi divocí koně, polární lišky, ovce a velryby. Cenu za nejrozkošnějšího obyvatele si rozhodně zaslouží papuchalkové.

Čtěte také:

Ve svitu přírodních reflektorů

Kdo nemá na svém seznamu přání zhlednutí scenérie polární záře, jako by nebyl. Můžeme téměř s jistotou říci, že kulisa islandské fauny a flóry dokresluje hru světla a barev nejlépe na celé severní polokouli. Nejlepší podmínky ke sledování jsou dle odborníků od září do dubna. Doporučujeme vyrazit na místa, kde není příroda narušována světelným smogem. S sebou určitě nezapomeň teplé oblečení. Trefit se do správného dne během dovolené není nic složitého za pomoci chytré aplikace, která polární zář předpovídá.

Jak se dostat na Island co nejpohodlněji?

Věděla jsi, že z Prahy lze pohodlně letět přímým letem dvakrát týdně? Členka palubní posádky aerolinky Play Guðrún Sigurðardóttir během letu vždy ráda komunikuje s cestujícími a sleduje jejich natěšené pohledy. „Mám radost, že se na Island vypravuje čím dál více turistů. V květnu s námi letělo téměř 60 tisíc lidí. Mým tajným místem, na které se ráda vracím, je údolí zvané Reykjadalur nedaleko města Hveragerði, které je vzdálené asi 40 minut jízdy od Reykjavíku. Od parkoviště musíte jít asi 40 minut pěšky, abyste se dostali k přírodnímu geotermálnímu bazénu v Reykjadaluru. Je moc příjemné se po výšlapu vykoupat v bazénu. Nezapomeňte taky hodně fotit! Fotky, které tam pořídíte, jsou naprosto nádherné,“ prozrazuje usměvavá Islanďanka.

Ať už se vydáš kamkoli, nezapomeň si všechny zážitky ukládat hlavně do své paměti. Jedině odtamtud ti je nikdo nevymaže, neztratí anebo omylem nezformátuje na kartě ve tvém fotoaparátu!

text: Pavla Hajpišlová , foto-zdroj: shutterstock.com

9.8.2022 2:00| autor: Pavla Hajpišlová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist