Na výlet do Basileje

Nejsi zrovna ten typ, co miluje válení se na plážích a raději něco nového objevuješ? Pak si určitě nenech ujít náš dnešní výlet a vydej se s námi do Basileje, malebného města v severozápadním Švýcarsku. Určitě si ho zamiluješ.

basilej-titul-1100x618.jpg Zdroj: profimedia.cz

Basilej je zvláštně umístěna, leží totiž na hranicích Švýcarska a sousedí s Francií a Německem. Je současně hlavním městem polokantonu Basilej-město a druhým největším městem Švýcarska. Městem protéká průzračně čistý Rýn, což je skutečně div, protože se zároveň jedná o město s rozvinutým farmaceutickým a chemickým průmyslem. Možná jsi to netušila, ale Basilej se zapsala do historie také vynálezem LSD. Stalo se to během pokusu v jedné ze zdejších farmaceutických laboratoří. Basilej je zároveň největším přístavním městem v celé zemi a spojuje vnitrozemí se Severním mořem.

Slavní rodáci

Fanoušci tenisu jistě zajásají, narodila se zde totiž jednička světového tenisu Roger Federer. Ten své rodiště významně finančně podporuje a sám jej nazývá jedním z nejkrásnějších měst na světě. Dalšími známými rodáky jsou např. Fridrich Nietzsche, významný německý filosof či Erasmus Rotterdamský, holandský myslitel.

Užitečné tipy na cestu

V Basileji žije asi 175 tisíc obyvatel, rozlohou se jedná o malé městečko. Prochozené ho budeš mít křížem krážem za dva dny bez nutnosti využití místní MHD. Do Basileje je asi nejvýhodnější vydat se letadlem. Zpáteční letenka tě s nízkonákladovou dopravní společností vyjde zhruba na 1700 Kč, přičemž cesta trvá asi hodinu a půl. Co více si přát? Pokud by ses sem vydala vlastním vozem, počítej se zhruba sedmihodinovou cestou.

Také ubytování v Basileji se dá pořídit za slušné peníze, obzvlášť pokud cestuješ s partou přátel. Apartmán pro čtyři osoby na víkend se dá sehnat zhruba za necelých 6000 Kč. Než objednáváš ubytování přes cestovní portály, není na škodu ověřit si platbu u samotného hotelu. Co se týče jazyka, domluvíš se tu nejlépe německy, případně i anglicky. Měnou je švýcarský frank, jehož kurz se momentálně pohybuje kolem 23 korun. Ceny jsou v Basileji podobné jako v Rakousku či Německu.

Hurá za kulturou!

Pokud jde o kulturu a památky, je Basilej doslova rájem na zemi. Významnou akcí je červnový Art Basel – veletrh současného umění a k mimořádným událostem patří dozajista i Basler Fasnacht, každoročně pořádaný karneval, který je největší v zemi a trvá přesně 72 hodin. Prestižní záležitostí je pak veletrh Baselworld, Mekka všech znalců luxusních hodinek a šperků.

Za návštěvu určitě stojí i největší zoologická zahrada v celé zemi – ZOO Basel. Jde o jednu z nejznámějších a nejuznávanějších zoologických zahrad na světě. Zvlášť uznávaná je díky aktivitě na poli chovu ohrožených zvířat a jejich rozmnožování. Během svých toulek po městě narazíš na nejednu baziliščí fontánu, z nichž jedna se nachází přímo před hlavním nádražím. Bazilišek je totiž symbolem města, jak můžeš ostatně slyšet už v jeho názvu.
Město je rozděleno Rýnem na Velkou a Malou Basilej. Ty spojuje celkem šest mostů. Historické centrum se rozkládá na levém břehu Rýna.

Nepřehlédnutelná je monumentální katedrála Münster z červeného pískovce s barevně vzorovanou střechou, tyčící se nad Basilejí. Chrámové věže měří 60 metrů. Uvnitř se nachází hrobka Erasma Rotterdamského. Od katedrály se vydej slavnou ulicí Augustinergasse, jež lemují překrásné malebné měšťanské domečky ze 14. a 15. století. Za symbol města je považována vstupní brána Spalentor. Původně sloužila jako opevnění města. Projdeš jí a ocitneš se ve volně přístupné univerzitní botanické zahradě. Pokud se přesuneš dále do centra, nemůžeš minout starou radnici Basel Rathaus, rovněž vyvedenou v překrásné cihlové barvě. Stavba se nachází na náměstí Marktplatz, kde se mimo jiné konají zeleninové a květinové trhy.

Když tě památky nebaví

Pokud tě památky až tolik nelákají a máš raději něco modernějšího, nenech si ujít proslulou Tingueliho fontánu, velmi originální svěží dílko s pohyblivými kovovými sochami, co vydávají podivné zvuky. Pan Tingueli má v Basileji i své muzeum, jehož návštěva je velký zážitek! Některé exponáty jsou velice humorné. A kromě toho, nakoupíš zde i mnoho zábavných suvenýrů.

A když už je řeč o muzeích, těch je v Basileji téměř čtyřicet, což je zároveň nejvíce v celém Švýcarsku. Zajímavé je určitě muzeum farmaceutických pomůcek, muzeum panenek, muzeum papíru, nebo muzeum hudebních nástrojů. Nechybí samozřejmě muzeum moderního umění či architektury. V továrně na papír Papiermühle si můžeš dokonce vyrobit svůj vlastní list papíru. Mimochodem, toto muzeum získalo i vyznamenání jako nejlepší v Evropě.
Basilej zkrátka každému nabídne něco a určitě stojí za návštěvu!

Foto: Profimedia.cz

5.6.2019 10:00| autor: Alena Kubátová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist