Na výlet do Českého Krumlova

Pokud jsi ještě nikdy nenavštívila Český Krumlov, přišla právě teď ta správná doba. Město je totiž nejkrásnější na podzim, kdy hraje všemi barvami a davy turistů oproti létu pomalu, ale jistě řídnou. Proč bys měla tenhle skvost rozhodně vidět?

cesky-krumlov-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Malebný Český Krumlov leží v jižních Čechách, asi 22 km jihozápadně od Českých Budějovic. Protéká jím řeka Vltava a z tohoto důvodu je v letních měsících doslova obsypán vodáky. Žije zde asi 13 tisíc obyvatel. Na malém prostoru tu najdeš velké množství památek a všemožných turistických lákadel.

Historie na tebe dýchne na každém rohu

V minulosti byl Krumlov sídlem mnoha mocných šlechtických rodů – Eggenbergů, Rožmberků a Schwarzenbergů. Od roku 1963 je městskou památkovou rezervací a v roce 1992 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Je jasné, že hlavním zdrojem ekonomiky je tedy turistický ruch. Krumlov si z bůhvíjakého důvodu oblíbili zejména Asiaté. Člověk se při toulkách městem neubrání dojmu, jestli se náhodou neocitl v Japonsku. Co se týče dopravy, několikrát denně sem jezdí autobusy, nebo můžeš využít vlak. Autobusem trvá cesta z Prahy necelé tři hodiny.

Zámecká věž s nádherným výhledem

První, co tě při příjezdu určitě udeří do očí, bude pestrobarevná zámecká věž, která je právem považována za dominantu města. Zajímavostí je, že Zámek Český Krumlov je po Pražském hradu druhým nejrozsáhlejším zámeckým areálem v České republice. Pokud tě komentované prohlídky hradů a zámků až tak neberou, vystoupej alespoň na zámeckou věž, výhled z ní je totiž dechberoucí.

Medvědi, zámecká zahrada a otáčivé hlediště

Velkou raritou Krumlova jsou medvědi, kteří žijí v hradním příkopu mezi prvním a druhým nádvořím. Chovají je tady už přes 400 let. Když budeš mít štěstí, tak chlupáče uvidíš, jak si zrovna pochutnávají na zelenině. To se ale nestává moc často, většinou jsou zalezlí.

Unikátní je rovněž plášťový most, který přemosťuje zámek se zámeckou zahradou. Zahrada je sama o sobě zážitek. Byla založena ve druhé polovině 16. století a rozkládá se na rozloze 10 hektarů. Je rozdělena na francouzskou a anglickou část. V té anglické stojí barokní letohrádek Belárie s otáčivým hledištěm, které je jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí Krumlova. Jde totiž o světový unikát. V létě se tu odehrávají divadelní a operní představení přímo pod širým nebem. Představení bývají vyprodána i na rok dopředu. V minulosti už mnohokrát proběhly vášnivé diskuze o vhodnosti této scény v zámeckém parku a hlediště už mělo párkrát namále. Zatím si své místo na slunci ale vždycky vybojovalo.

Kam ve městě?

Ze zámku se pomalu přesuneme do města, kde nás čeká další nálož pamětihodností. Vnitřní město je centrální městská část, obklopena meandrem Vltavy, spojená s ostatními městskými částmi třemi mosty. Je zde k vidění mnoho zachovalých historických domů, např. gotických, renesančních či barokních. Nenech si ujít renesanční radnici na náměstí Svornosti, kašnu s morovým sloupem, gotický kostel svatého Víta nebo Krčínův dům, renesanční stavbu z 16. století v Kájovské ulici kousek pod náměstím.

Přečti si také:

V jižní části města zvané Plešivec, najdeš židovskou synagogu. Je zázrakem, že přečkala období obou světových válek i totalitního režimu bez větší úhony. Byla postupně rekonstruována a v současné době se zde konají výstavy mapující historii a pohnuté osudy českokrumlovské židovské obce a další kulturní akce. Ve východní části města se nachází také židovský hřbitov. Za návštěvu stojí i Kaple na Křížové hoře, která leží v městské části zvané Horní Brána. Vede k ní turistická trasa, a pokud tě na chvíli omrzí centrum, můžeš si pobyt v Krumlově zpestřit příjemnou procházkou kousek od lesa.

Nad zemí i pod zemí

Na okraji města se nachází ještě grafitový důl, jehož návštěva je rovněž zážitkem, zejména pro děti. Pokud netrpíš klaustrofobií a chceš se něco dozvědět o hornické historii na Českokrumlovsku, určitě se do něj vydej. Dostaneš slušivý obleček, lampu a pak už se povezeš důlním vláčkem, který dříve využívali horníci, když jezdili na šichtu. Není na škodu vyzkoušet si na vlastní kůži, v jakých podmínkách museli pracovat.

Ale ve městě ještě nekončíme. Hojně navštěvovaným místem je například Egon Schiele Art Centrum, které nabízí návštěvníkům stálou expozici věnovanou dílu a životu nejslavnějšího krumlovského residenta Egona Schieleho. Egon Schiele, jehož matka pocházela právě z Českého Krumlova, byl rakouský expresionista, žák Gustava Klimta a zemřel v pouhých 28 letech na španělskou chřipku.

K dalším zajímavým místům patří např. Muzeum vltavínů, Muzeum historických motocyklů, Muzeum marionet a velkým zážitkem je rozhodně Muzeum útrpného práva a mučících nástrojů, jež se nachází na náměstí Svornosti, o kterém už byla řeč. Atmosféru muzea dokreslují voskové figuríny a především zvukové a audiovizuální efekty. Působivé je zejména upálení čarodějnice. A když už jsme u figurín, nemůžeme opomenut Wax Muzeum vzdálené od náměstí jen pár kroků. Bylo otevřeno v roce 2001 a návštěvníci zde mohou nahlédnout do středověku i novověku. Uvidíš sochy českých králů a císařů, ale i osobnosti světové kultury.

Slavnosti pětilisté růže

Pozorný turista si jistě na každém druhém domě všimne namalované pětilisté růže Rožmberků. Všudypřítomnost tohoto symbolu dala jméno i největším krumlovským slavnostem – Slavnostem pětilisté růže, které každý rok navštíví více než 20 tisíc návštěvníků. Jde o městské historické slavnosti situované do doby panování šlechtického rodu Rožmberků. Hlavním bodem programu jsou historické průvody, ve kterých účinkuje až 700 osob, rytířské turnaje a vrcholem je slavnostní ohňostroj nad městem. Slavnosti se konají každoročně v červnu. Významnou kulturní záležitostí je také Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, kam se každoročně sjíždějí tisíce milovníků vážné hudby. Mezi účinkujícími se tu v minulosti objevila taková jména jako např. Pavel Šporcl, José Cura nebo Plácido Domingo.

Pokud váháš, kam se vydat na víkend a chceš zažít kulturu, romantiku, ale i báječné gastronomické zážitky, je Krumlov tím pravým místem pro tebe.

text: Alena Haas Kubátová, zdroj: město Český Krumlov, zámek Český Krumlov, foto: shutterstock

22.9.2022 2:00| autor: Alena Haas Kubátová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist