New York, Plitvická jezera i Geopark aneb TOP 5 nejkrásnějších míst pro tvou letní dovolenou

Ještě ses nerozhodla, kam letos vyrazíš na dovolenou? Nechce se ti ležet u moře, ani cestovat po hradech a zámcích? Pak pro tebe máme naši TOP 5 nejkrásnějších míst pro letní dovolenou. Určitě si vybereš.

nejkrasnejsi-mista-sveta-1100x618.jpg Zdroj: profimedia.cz

Nejkrásnější místa pro tvou letošní dovolenou

Majestátní vodopády, propletené liány, ledovcové duhové záře nebo mořská zákoutí, která hrají všemi barvami. I přesto, že jsou naprosto odlišná, mají jiné klima a často je od sebe dělí nejméně půlka zeměkoule, pojí nejkrásnější místa na světě něco společné. Naprosto ti vezmou dech. Tady máš našich TOP 5 nejkrásnějších míst, kam bys letos mohla vyrazit na dovolenou.

Křišťálová Plitvická jezera (Chorvatsko)

Symfonie smaragdových, sytě zelených i temně modrých barev. Tím se vyznačuje známá chorvatská oblast Národní park Plitvická jezera. Název je odvozený od říčky Plitvice, která spadá vysokým vodopádem do kaňonu. Park skýtá propletenou soustavu šestnácti jezer, které spojuje 140 vodopádů, 20 jeskyní a kaskády. O jejich kráse se jezdí ročně přesvědčit nespočet turistů, mezi nimi i dlouholetá travel bloggerka Izzy Pulido. Cestovatelku a její sestry nejvíce uchvátila pěší túra po speciálně upravených dřevěných stezkách, které vedou k chorvatské dominantě skrze bukové, jedlové, smrkové a tisové lesy. Do několika lokalit je však přístup veřejnosti zakázán. V okolí Plitvických jezer rostou totiž chráněné orchideje a lilie, svou domovinu zde našly také divoké šelmy, ryby a raci.

Polární záře kousek od Reykjavíku (Island)

Ten, kdo se nebojí tmy, ocení okouzlující hru barev na noční obloze evropského ostrovu Island. Polární záře se zde vyskytuje od září do dubna, kdy nadcházejí měsíce takzvané plné noci. Aby sis pojistila tu nejhezčí podívanou, na pozorování si vyhraď alespoň sedm nocí. Kromě dech beroucí noční podívané nabízí Island svým návštěvníkům i jiná panoramata. Před cestou na vrcholky duhově zbarvených hor doporučujeme koupel v termálních pramenech Landmannalaugar, kam jezdí autobus z hlavního města. Výšlap pak prý ubíhá rychleji.

Dech beroucí geologické útvary v Geoparku (Čína)

Po nezvykle zbarvených skalních útvarech se projdeš i v čínských provinciích Sunan a Linze. Na ploše 322 km² se tam rozkládá Národní geopark Zhangye Danxia, který je atypický svými nezvykle barevnými skalními formacemi. Než čínská dominanta vznikla v celé své kráse, uplynulo neuvěřitelných 24 milionů let. Nyní se pyšní pravděpodobně největším shromážděním pigmentovaných skal na světě. Není divu, že scenérii čínští filmoví tvůrci často používají jako pozadí svých snímků. Za neuvěřitelnou atmosférou duhových skal jezdí cestovatelé z celého světa. Mezi nimi i travel blogeři Jessica a Marco, podle kterých je nejlepší navštívit čínský národní park den po vydatném dešti. Voda smyje ze skal prach a dá vyniknout nezapomenutelné hře barev.

Pulzující New York City (USA)

Za stovky let své existence si vysloužilo celou řadu přezdívek a přízvisek. Jedni říkají, že nikdy nespí, jiní, že je místem, kde se sny stávají skutečností. Jisté ale je, že životem překypující metropole New York City má turistům rozhodně co nabídnout. Nenech si ujít cestu za velkolepou Sochou Svobody nebo do uklidňujícího Central Parku. A jestli si myslíš, že v létě si neužiješ ve městě teplo, pak věz, že teplota v ulicích velkoměsta se může snadno vyhoupnout až na 40 °C, rekordně zde naměřili 42 °C.

Mořské scenérie u vraku lodi S. S. Yongala (Austrálie)

Při australském pobřeží leží mnoho vraků, S. S. Yongala ale na dně světového oceánu skutečně vyniká. Nákladní loď se potopila již před více než sto lety, v důsledku bouře poblíž břehů Queenslandu. Nyní se S. S. Yongala nachází v hloubce až 28 metrů, kam se za vrakem vydává nespočet potápěčů. Kromě lodi ležící na pravém boku zde obdivují rozmanité podvodní prostředí i živočichy nezvyklých rozměrů, do kterých dorostli díky vodním proudům bohatým na živiny. K pestrobarevnosti celé podvodní scenérie přispívá sluneční záření, které se odráží od rybích šupin.

 

6.6.2023 11:00| autor: Redakce z dostupných zdrojů | zdroj: travel.usnews.com, wikipedia.org

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist