Malaga za tři dny. Rozhodně musíš vidět nádherné pláže a ochutnat tapas

Prodloužený víkend v Malaze? Proč ne?! Přímým letem jsi tam za pouhé tři hodinky. A čeká tě tam spousta věcí k vidění, ale taky k ochutnání, protože toto město tě překvapí nejen svými malebnými plážemi a kulturním dědictvím, ale také proslulou gastronomií bohatou na původní produkty.

ustredni-foto-1100x618.jpg Zdroj: Radka Matthey

Co by ti nemělo uniknout v Malaze?

Beachday

Do Malagy se jezdí hlavně za plážemi, to je známá věc. Lemují celé pobřeží města a právě na nich se odehrává veškerý život. Tedy aspoň v létě. V této části Španělska je totiž od června do října takřka nesnesitelné horko. Nejlíp se dá přežít v poloze vleže na dece s občasným svlažením v něžných vlnkách Středozemního moře. Jeho voda je průzračná a příjemně teplá a jeho pláže jsou v permanentním obležení místními obyvateli i turisty. Je jedno, jestli dorazíš hned po snídani, nebo v deset večer, vždy tu najdeš tu správnou prázdninovou atmosféru: slunce, horký jemňoučký písek, spoustu barů a kaváren… Prolenošit tu celý den je jedinečným zážitkem i pro ty, kteří válení na pláži zrovna neholdují.

Právě tady jsem objevila pochoutku, která mě fakt dostala: acai smoothie. Plody acai rostou v Brazílii a jejich zázračné účinky prý objevili už staří Mayové. Jedná se o superzdravé ovoce nadupané antioxidanty, vitamíny a minerály. Pomáhá s hubnutím a zabraňuje stárnutí. Doslova elixír mládí a krásy. Rozmixované do zmrzlinové konzistence chutná přímo božsky. Pak už jen vybíráš další ingredience: luxusní domácí granolu, oříšky, mango, jahody… a pro ty, co to se zdravím nechtějí zas tak přehánět, je tu i čokoláda či burákové máslo. Výsledkem je pohár, u kterého se při každém soustu rozplýváš blahem, a zároveň tě těší, že děláš něco pro své zdraví.

Obuj dobré boty a jdeme do města

S těmi botami nepřeháním. Já jsem totiž zvolila sandály, a to byla fatální chyba! Ve městě je toho totiž tolik k vidění, že jsem nedokázala přestat s objevováním dalších a dalších památek. Celý den jsem prochodila a večer jsem pak dorazila na hotel s obřími puchýři na chodidlech. Takže lepší je udělat si seznam a naplánovat si i nějaké přestávky. Nejlepším dnem na turistiku je rozhodně neděle. Velká část muzeí a památek má totiž v neděli vstup zdarma. Třeba hlavní muzeum neboli Museo de Málaga. Tam objevíš obrazy, ze kterých se ti podlomí kolena.

Druhé patro patřící archeologii, která není zrovna můj šálek čaje, jsem vynechala a raději jsem vyrazila do katedrály Encarnación de Málaga. Její blahodárný chládek a impozantní velkolepost bylo přesně to, po čem jsem toužila. Vřele doporučuji. A když se pak budeš cítit nasycená duchovních zážitků, můžeš si naordinovat malý shopping. Hlavní třída láká desítkami módních butiků. Ceny jsou přátelské. Cenovky „à la Pařížská“ tu nehrozí. V Malaze nesmíš vynechat Monte Gibralfaro, což je místní hrad, nebo spíš pevnost. Vystoupat na vrchol kopce, kde leží, dá pořádně zabrat, ale odměnou ti budou nezapomenutelné výhledy na celé město, přístav, památky i okolí.

Po náročném dni si zasloužíš dobré a výživné jídlo. Španělé milují grilovačky a v hotelu, kde jsem bydlela, zrovna jednu pořádali. Návod na typické španělské grilování je jednoduchý: vezme se starý člun, vyloží se nehořlavými materiály a nahází se do něj žhavé uhlíky. Předtím se nakrájí maso a chorizo na kousky, ty se nabodnou na kovové tyče a umístí do člunu přímo nad žhavé uhlí. Jednoduché a neskutečně lahodné! K tomu je ideální popíjet ledovou sangrii.

Ven z města

Byl by hřích odjet z Malagy a nepodívat se po okolí. Toto město je totiž zasazeno do nádherné středomořské krajiny a obklopeno horami, kde objevíš kouzelné vesničky. Jejich architektura spojující evropské a arabské prvky je jedinečná. Pokocháš se krásou olivových hájů i čistotou průzračně tyrkysových jezer. U jednoho z nich jsem naplánovala piknik.

K tomu je ale potřeba pronajmout si auto. Já jsem v půjčovně neomylně sáhla po elektromobilu, konkrétně Peugeotu e-2008. Ten mi totiž svým bezemisním pohonem do panenské horské přírody přesně sedí, stejně jako i výkonným elektromotorem pro svižnou jízdu náročným členitým terénem. Má velký dojezd až 406 kilometrů, což mi na můj výlet bohatě stačilo, a navíc se dá před jízdou na dálku vyklimatizovat na ideální teplotu. Připojila jsem přes USB malou cestovní ledničku a vyrazila. Zastávka u jezera byla opravdu dechberoucí. Ve vyprahlé krajině působilo jako blahodárná oáza. Je také jedním z mála sladkovodních zdrojů v této oblasti, takže skýtá útočiště mnohým ptákům a zvířatům.

Toto místo je na piknik naprosto ideální. A co bude k obědu? Samozřejmě tapas, tuto typickou španělskou dobrotu přece nemůžu vynechat. Jasně, jenže tapas je společenská událost a já cestuji sama. Nevadí. Existuje totiž i sólo tapas. Nechutná o nic míň než ten kolektivní. Poskládala jsem ho z tortilly, smažených krevet, masových kroketek, bramborového salátu, quacamole a nemůže chybět ani bochánek se španělskou šunkou. A jako sladkou tečku? Sladký sólo tapas! Sestava miniaturních zákusků, kterým dominuje ovoce. Místní by k takovému menu nevynechali víno, ostatně to ze zdejších vinic je opravdu luxusní. Já ale řídím, a tak volím pomerančový fresh. Řekla bych, že lepší jsem nikdy nepila. Domácí pomeranče, zdá se, v Malaze ze sebe vydají tu nejlepší šťávu.

A ještě jedna rada na konec. Až se budeš vracet z Malagy domů, nezapomeň si koupit tu jejich šunku. Takovou totiž jinde neseženeš!

27.7.2023 7:00| autor: autorský článek Radka Matthey

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist