Na výlet do Chorvatska. Krása, tajemství i historie, to je Pula

Chystáš se v létě do Chorvatska? Nebo dokonce přímo na Istrii? Pak určitě navštiv překrásné historické město Pula, které je nejjižněji položeným městem istrijského poloostrova.

pula-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Pula je současně také největším městem Istrijské župy, jak se Istrie oficiálně nazývá. Dnes v Pule žije zhruba 65 tisíc obyvatel. Z Prahy je to do Puly kolem 900 km. Pokud se tedy chystáš jet po vlastní ose, počítej, že ti to zabere i s přestávkami a kolonami na dálnicích zhruba 12 hodin.

V Pule se nachází mezinárodní letiště, ústřední nádraží, nebo přístav, odkud se můžeš vydat i třeba do italských Benátek či Triesta. Většina spojů ale létá z Triesta, kam je to 120 kilometrů. Hned před městem stojí obrovská loděnice Uljanik, což je od roku 2014 velká turistická atrakce. Za tmy totiž každou hodinu ozáří neony osm obrovských jeřábů pro stavbu lodí různými barvami. Tento projekt se jmenuje „Svítící obři“ a jeho autorem je designér Dean Skira.

Historická dominanta

Největší dominantou a nejnavštěvovanější památkou Puly je bezesporu starořímský amfiteátr, dříve bojiště gladiátorů. Dnes se zde konají nejrůznější koncerty a festivaly. V Pule se dále již tradičně koná Pulský filmový festival, Mezinárodní festival alternativních divadel Pula, Mezinárodní festival mladých, nebo Festival Monte Paradiso zaměřený na hardcore, punk, ska, reggae a jiné undergroundové hudební styly a dále festival Istra Etno Jazz. Na jaký hudební styl je zaměřen, asi snadno uhodneš.

Amfiteátr v Pule je druhým (nebo šestým – prameny se liší) největším a nejvýznamnějším amfiteátrem na světě. Kapacita amfiteátru bývala v historii zhruba 22 000 návštěvníků, dnes je to méně. Aréna v Pule je mnohem menší než koloseum v Římě. Když se budeš chtít podívat dovnitř, připrav si 50 kuna.

Rychlokurz chorvatšiny

Obecně se dá říci, že ceny v Pule jsou pro našince příznivé. V restauracích se dobře najíš za podobné ceny jako v centru Prahy. Určitě není na škodu naučit se pár chorvatských slovíček, kterými potěšíš personál restaurace. O účet zažádáš slovy „molim račun“. „Hvala!“ (děkuji). Obsluha ti jistě popřeje dobrou chuť slovy „dobar tek“. Velké pivo se řekne veliko točeno, bílé víno bijelo vino a na shledanou „dovidenja“. Dobrý den „dobar dan“. S touhle jazykovou výbavou nemůžeš udělat chybu.

Jestli ráda navštěvuješ nejrůznější muzea, přijdeš si určitě na své, v Pule se nachází Archeologické muzeum, Muzeum antické plastiky nebo Historické muzeum Istrie. V podzemních prostorách amfiteátru pak najdeš ještě Muzeum vinařství a pěstování oliv. Vedle amfiteátru stával v dávných dobách chrám bohyně Diany. Dnes na jeho místě stojí radnice, ale zbytky chrámu jsou tady i po tak dlouhé době dobře patrné. To už se ale nacházíme na náměstí Fórum, které se dá považovat za srdce města. Jestli toužíš nakupovat, vydej se do ulice Sergijevaca, což je asi největší zdejší pěší zóna.

Trocha historie..

Jako první na Pule sídlil kmen Histriů, po nichž dostal mimochodem jméno celý poloostrov. V prvním století před našim letopočtem na něm Římané založili kolonii. Z této doby také pochází slavný amfiteátr, Herkulova brána či Vítězný oblouk rodiny Sergiů. První Slované přišli do Puly v 7. století. Zkraje 19. století se Pula dostala pod vládu Rakouska-Uherska a díky tomu se stala jedním z nejvýznamnějších rakouských přístavů. Po pádu Rakouska-Uherska připadlo město Itálii a teprve na konci druhé světové války připadla tehdejší Jugoslávii. V té době téměř 90 % obyvatel mluvilo italsky a ještě dnes je možné se zde italsky domluvit.

Toužíš-li objevovat přírodní krásy Puly, určitě se vydej do národního parku na ostrově Brijuni severovýchodně od Puly. Kdysi tu bývalo nepřístupné letní sídlo bývalého jugoslávského prezidenta Josipa Tita. Dnes je toto místo hojně navštěvovanou turistickou atrakcí. Ani milovníci fauny nepřijdou v Pule zkrátka, v části Verudela se nachází obrovské akvárium, které funguje od roku 2002. Uvidíš tu mořské živočichy nejen z Jadranu, ale i nejrůznějších jezer a řek Evropy a tropických moří.

Chystáš-li se do Chorvatska v sezoně, má to své výhody i nevýhody. Výhodou je určitě nepřeberné množství otevřených plážových hospůdek, barů a nejrůznějších bister, na druhou stranu je na plážích hlava na hlavě a o soukromí je nouze. Moře je ale křišťálově čisté. Potápíš se ráda? Pak si přijdeš na své, pod hladinou se prohání velké množství různobarevných ryb. Určitě se ti bude hodit nejen šnorchl a potápěčské brýle, ale i boty do vody, jelikož dno je plné černých mořských ježků. Písčité pláže tu nehledej, spíš dlouhá betonová plata s uměle upravovanými vstupy do moře. Na mnoha místech bezbariérovými. Pokud se ti však nechce válet na přeplněné pláži a chtěla by si zažít něco akčnějšího, tak v Pule si můžeš také pronajmout jachtu a objevit tak další ostrovy.

Když budeš hledat ubytování na vlastní pěst, nejvíce toho asi najdeš v jihozápadní části města. Ať už hledáš kemp, hotýlek či příjemný apartmán, z bohaté nabídky si určitě vybereš. Mezi nejznámější kempy patří Brioni či Stoja. Nebo můžeš vyzkoušet studentské hostely Youth Hostel Pula.

A co v Pule ochutnat?

Určitě nevynechej jejich čevapy nebo pljeskavici s ajvarem, pochoutku podávanou napříč celým Balkánem. Ani kdyby se člověk rozkrájel, neumí doma mleté maso tak dobře ochutit, jako to umí Chorvati. A když už je člověk u moře, nemůže opomenout nabídku čerstvých mořských plodů a ryb. Například taková ryba dorado je skutečná delikatesa. Jde o velkou bělomasou rybu pro dvě osoby a chuťový zážitek je to skutečně nevídaný. I když cenově poměrně náročný. Ale dovolená je jednou do roka a tak je potřeba si ji pořádně užít! V nápojovém lístku nejčastěji najdeš bílé víno, které je tu lehké a svěží. Pokud jsi spíše „pivař“, dej si Ožujsko nebo Karlovačko, nejznámnější chorvatská piva. Je libo po dobrém jídle něco ostřejšího na slehnutí? Popros obsluhu o pelynkovač, což je obdoba naší becherovky.

Dobro došli i dobar tek!

Foto: Shutterstock.com

21.7.2021 2:00| autor: Alena Haas Kubátová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist