Vydej se na výlet do Bratislavy. Čeká tě město plné zábavy a překvapení

Sluníčko láká vyrazit na první výlety. Nechce se ti ještě cestovat moc daleko, ale už bys ráda poznala něco jiného než naše hrady a zámky? Vydej se do Bratislavy. Najdeš tam nejen hromadu památek, ale přivítá tě kosmopolitní město plné života. Co by ti v Bratislavě rozhodně nemělo uniknout?

bratislava-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Bratislavu ti jistě nemusíme představovat. Jedná se o hlavní město Slovenska a od našeho hlavního města je vzdálena zhruba 330 km. Jedná se současně o největší město Slovenska a žije zde momentálně asi 417 tisíc obyvatel. Návštěvy tohoto města jistě nebudeš litovat zejména, pokud máš ráda různé kavárničky a bistra. Bratislava je jich totiž plná!

Kromě sídla vlády, prezidenta a mnoha zastupitelstev a konzulátů tady najdeš rovněž významná vědecká pracoviště, a různé kulturní instituce. Bratislava je i nejprůmyslovějším slovenským městem. Ve 14. a 15. století zažívala období bouřlivého rozmachu, byla založena univerzita, která ale po roce 1490 zanikla. Od roku 1919 zde sídlí Univerzita Komenského. K velkému rozkvětu došlo za vlády Marie Terezie. Další rozvoj města pak nastal až po první světové válce už v rámci Československa.

Trocha historie a památek

Bratislava leží na Dunaji. Město je to velice přátelské a bezpečné, i v noci tu panuje čilý turistický ruch. Bratislava se pyšní mnoha architektonickými skvosty. Dominantou je bezesporu bílý hrad čtvercového tvaru, který se tyčí nad řekou a je zároveň symbolem celého města. Stojí zde již od desátého století. Rozkládá se na místě velkomoravského hradiště a byl několikrát v minulosti přestavovaný. Svou současnou charakteristickou podobu „obráceného stolu“ dostal až v 17. století. Nachází se v něm nejhodnotnější expozice Slovenského národního muzea. Pokud jsi blázen do archeologie, pak jsi na pravém místě. Cennou expozici archeologie a numizmatiky totiž najdeš jedině zde.

To ale není jediný hrad v Bratislavě, nedaleko se nachází ještě Devín, tyčící se nad soutokem Moravy a Dunaje. V minulosti byl ceněn jako strážce hranic, než jej v roce 1805 zlikvidoval Napoleon se svou armádou. A neodnesl to jen Devín, celá Bratislava byla tehdy vážně poškozena.

UFO i klenoty

Pod hradem můžeš obdivovat Katedrálu svatého Martina, mimochodem slovenský korunovační kostel. Korunováno zde bylo 11 uherských králů. Dnes se ve zdejší podzemní kryptě nachází klenotnice. Od svatomartinského dómu se dostáváme do centra města, tedy na Centrální, nebo také Hlavní náměstí, které představuje nejvýznamnější prostor Starého Města. Od 14. století jde o centrum městského života. Kdysi se tu konaly trhy, nejrůznější oslavy, ale i popravy. Zkrátka, práce všeho druhu.

Ale hlavně! Můžeš se odsud kochat výhledem na řeku a na UFO. Neboj, nezbláznili jsme se. UFO, čili Nový most je pozoruhodné až lehce výstřední architektonické dílo. Vybudován byl v šedesátých letech dvacátého století. Nahoře je kupole, kde se nachází kavárna a která skutečně připomíná létající talíř. A nutno říci, že i zdejší ceny jsou tak trochu z jiné galaxie. Ale ten výhled! Z vyhlídkové terasy je údajně nejlepší na celou Bratislavu. Ale za jakou cenu! Při stavbě mostu museli zřejmě památkáři prožít mnoho bezesných nocí, jelikož byla zničená židovská čtvrť a negativní dopad měla stavba i na katedrálu Svatého Martina. Celý most je 432 metrů dlouhý, 21 metrů široký a i díky tomu jde o evropskou raritu. Pokud se vydáš na vyhlídku, můžeš buď použít rychlovýtah, nebo zdolat 430 schodů.

Pohled na svět z výšky

A když jsme u těch vyhlídek, nezapomeň na Slavín. Nachází se na Starém Městě a jde o něco podobného jako je památník Vítkov v Praze. Připomíná památku sovětských vojáků padlých ve 2. světové válce. Je dokonce slovenskou národní kulturní památkou. Výhled odsud také rozhodně není k zahození.

A ještě jeden skvost si nesmíš nechat ujít. Jde o Michalskou věž. Určitě ji nepřehlédneš, její měděná střecha má totiž modro-zelenou barvu. Podle názvu se dá odvodit, že se nachází v Michelské ulici. Dnes se zde nachází muzeum zbraní. Výhled je skutečně fascinující, z výšky 51 metrů se můžeš kochat krásným výhledem na Bratislavu. Zajímavostí také je, že jde o jedinou věž z původních čtyř, která se zachovala z opevnění ze 14. století.

Posledním vyhlídkovým místem, které určitě stojí zato zmínit, je 200 metrů vysoká televizní věž na vrcholu hory Kamzík kousek za Bratislavou. I tady se na vrcholu vysílače nachází restaurace, kde se dobře najíš a přitom se s tebou točí celý svět. Vrchol věže se totiž otáčí. Zážitek je to nesmírný a výhled bere dech.

Extravagance

Ale zpátky na zem. Pokud se budeš procházet po centru Starého Města, jistě tvou pozornost upoutají různé pouliční sochy, některé i velmi podivné. Za zmínku stojí určitě socha Čumila, což je jedna z nejznámějších soch a největších atrakcí. Pokud ji budeš hledat, zamiř do ulice Laurinská a najdi křižovatku s Panskou a Rybářskou bránou. A rázem se ocitneš u Čumila, který tě bude pozorovat z kanálu. Socha tu stojí, nebo spíš leží, od roku 1997.

Pokud chceš vidět něco opravdu extravagantního, přesuň se do Bezručovy ulice, kde uvidíš modrý kostel svaté Alžběty Uherské. Tento bláznivý architektonický kousek navrhl Maďar Odon Lechner těsně před vypuknutím první světové války. Kostel je postaven v secesním stylu. Jde o skutečný klenot na celoevropské úrovni a určitě stojí za návštěvu.

Zábava i pohoda

A nesmíme zapomenout na překrásnou Univerzitní knihovnu. Jde o barokní stavbu z roku 1756, ve které se nyní nachází téměř milion svazků a několik velice vzácných exponátů, mimo jiné např. vydání díla J. A. Komenského Orbis pictus z roku 1685.

Pokud tě až tak neberou památky, ale máš radši chlupáče, přesuň se do ZOO. Musíš ale opustit Staré Město a přesunout se do městské části Karlova Ves. Najdeš tu překrásnou zoologickou zahradu, pyšnící se 178 chovanými druhy zvířat. Nedaleko se nachází i DINO park a botanická zahrada. O zábavu na celý den je tedy postaráno. A to nemluvíme o tom, že celé město je protkáno hromadou kaváren a kavárniček, kde si můžeš vychutnat lahodnou kávu a nějaký ten dortík.

Tak co, přesvědčili jsme tě k návštěvě Blavy, jak je místními Bratislava nazývána? Nebo ji ve svém výletním plánu máš už dávno? Napiš nám do diskuze, těšíme se na příspěvky.

Foto: Shutterstock.com

18.4.2018 10:00| autor: Alena Haas Kubátová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist