Na výlet za temnou historií cínového dolu v Přebuzi

Už jsi na nervy z toho, že nemůžeš vyrazit nikam do kina, do divadla nebo třeba na hrad a zámek? Nevadí, my pro tebe máme skvělý tip na výlet. Podíváš se na místo opředené tajemnou i smutnou historií, které ti ale nabídne dech beroucí výhledy. Vydej se s námi do cínového dolu v Přebuzi…

prebuz-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Uprostřed lesů na Karlovarsku najdeš místo, které tě okouzlí svou zašlou slávou i připomínkou dob dávno minulých, které nebyly růžové. Dnes tě vezmeme na výlet do cínového dolu Sauersack, který leží nedaleko Přebuzi, a pokud máš ráda industriální historii, pak si tady rozhodně přijdeš na své.

Nepříliš veselá historie

Těžba cínu v této oblasti není žádnou novodobou záležitostí. První doložené záznamy o těžbě v okolí Přebuzi jsou již ze 16. století.  A pravděpodobně první pokusy o těžbu tady byly nejspíš už ke konci 15. století. Hloubit se přestalo o dvě století později a cínová továrna, jakou známe dnes, byla založena až ve 20. století. Postavila ji za druhé světové války firma Zinnbergbau Sudetenland na povel nacistického Německa. A je jasné, že v cínovně pracovali kromě místních obyvatel především váleční zajatci a přinucení dělníci z Německem okupovaných zemí, kterých bylo více než 500. Nejvíc tady bylo Francouzů a Rusů. Důl byl osvobozen Američany, ale demarkační linie, která byla stanovena v blízkosti cínového dolu, nutila Američany přenechat důl Rusům. Těžba skončila v květnu 1945 po porážce Německa a už se nikdy neobnovila.

Dnes skvělý tip na výlet!

Do dnešních dní se z továrny dochovalo torzo zásobníku rudniny a bazén na zahušťování kalů. Do velké části stavby je možné se na vlastní nebezpečí podívat. Na výlet můžeš vyrazit i s dětmi, pokud se však chceš vyšplhat až nahoru na střechu, bude lepší nechat děti doma. Není totiž úplně jednoduché vylézt až na vrchol budovy, budeš muset zdolat stěnu a žebřík, což není úplně snadné. Pokud nemáš ráda výšky, pak tohle nebude vhodné místo pro tebe, ale pro milovníky starých budov je to prvotřídní zážitek. Už cestou nahoru se dá pořídit pár hezkých fotek, ale nahoře na střeše si můžeš udělat mnohem hezčí a takový západ slunce v téhle dávno zapomenuté oblasti je prostě nádherný.

Až si dostatečně užiješ výhledy i zbytky starých budov, můžeš se hned vedle podívat ke kruhovému bazénu, který v době činnosti továrny sloužil k zahušťování kalů. Je zcela zachován a dá se k němu bez větší námahy dostat. Z pohledu od bazénu máš výhled na zadní část budovy a její bezprostřední okolí, které tvoří hluboké lesy. Součástí celého komplexu byl zajatecký tábor, který byl tvořen dřevěnými budovami, ty se ale nedochovaly.

Jak se sem dostaneš?

Nejbližší stejnojmenné město Přebuz se nachází na Karlovarsku, několik kilometrů od samotné továrny a zajímavé je také tím, že je to město s nejmenším počtem obyvatel u nás. Trvale zde sídlí pouze 73 lidí. Nejlepší a nejrychlejší způsob dopravy bude auto, protože autobusové spoje jezdí jen velmi málo. Továrna byla skrytá z důvodu nepřátelského bombardování, a proto i ty musíš být na tvojí cestě pozorná!

Pokud pojedeš z Přebuzi po hlavní silnici směrem nahoru, dojedeš zanedlouho do lesa a po levé straně bude továrna vidět. Auto se dá bez problému zaparkovat na přírodním parkovišti, popřípadě poblíž silnice. K cínovému dolu vede lesní cesta, proto se nemusíš bát, že bys zabloudila. Co určitě ale doporučujeme, je zabalit si velkou svačinu, protože na tomto zajímavém místě zaručeně strávíš celé odpoledne!

Tak co říkáš? Navnadili jsme tě a vydáš se do cínového dolu? Nebo už jsi jej navštívila? Pochlub se nám svými zážitky.

foto-zdroj: shutterstock.com, Tomáš Kůrka

 

26.11.2020 2:00| autor: Dan Makoli

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist