Na výlet do Rakouska. Navštiv s námi Graz – město, kde to žije

Přemýšlíš, kam vyrazit na výlet? Vydat se můžeš třeba do rakouského Grazu, který tě překvapí svou pohostinností, chutným jídlem i nádhernými historickými památkami.

graz-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Štýrský Hradec neboli Graz je se svými necelými 270 tisíci obyvateli druhým největším městem Rakouska. Najdeš jej asi 200 km od Vídně směrem na jih. Z našeho hlavního města sem trvá cesta autem přes tři hodiny, což není tak špatné. Nebo si můžeš udělat pěkný výlet vláčkem, pak počítej asi s 6 až 7 hodinami na cestě, podle toho, s jakým dopravcem se na výlet vydáš. Graz je hlavní zemské město spolkového státu Štýrsko. Leží na řece Mur asi 60 km od hranic se Slovinskem.

Od roku 1999 je Graz právem na seznamu světového dědictví UNESCO. Jeho historické centrum je považováno za jedno z nejkrásnějších míst ve střední Evropě. V roce 2003 byl dokonce vyhlášen hlavním městem evropské kultury. Zajímavostí také je, že Graz je vůbec nejseverněji položeným renesančním městem v Evropě.

Do školy na kole

Nazývá se současně městem studentů, neboť na to, jak je malý, se tu nachází velké množství univerzit. Studuje zde více než 50 tisíc vysokoškoláků ze všech koutů světa, kteří tvoří asi 1/6 celkového obyvatelstva Grazu. Možná tě překvapí, kolik lidí tady využívá jako dopravní prostředek kolo. Město je protkáno hustou sítí cyklostezek a při toulkách historickým centrem se ti často stane, že budeš na poslední chvíli uskakovat před zvonícími cyklisty. Možná je to i proto, že místní hromadná doprava stojí 30 eur měsíčně. Pokud je cyklistika tvému srdci blízká, je Graz pro tebe tím pravým místem.

Přečti si také:

Slavní rodáci

A nesmíme zapomenout ani na slavné rodáky. Ne snad přímo v Grazu, ale nedaleko ve městečku Thal se zrodil Terminátor. „Ja! To jsem ja!“ řekl by Arnold Schwarzenegeger. Právě tento hrdina akčních trháků a současně bývalý kalifornský guvernér se narodil ve městečku Thal, vzdáleném od Grazu 11 kilometrů. Na jeho počest mu v rodném městě dokonce otevřeli muzeum, kde nemůže chybět socha Terminátora v životní velikosti.

Nedobytná pevnost s krásným výhledem

Ale zpět do Grazu, který vypadá úchvatně zejména z výšky. Dominantou města je bezesporu Schlossberg – Zámecký vrch, na který se můžeš nechat vyvézt lanovkou nebo velkým výtahem. Tak trochu připomíná náš Petřín. Pokud chceš udělat něco pro své zdraví, vydej se na vrchol pěšky. Není to zase tak zlé, pouhých 260 schodů. Na vrcholu se nachází hodinová věž z 16. století a pevnost, jejíž základy pocházejí z 9. století. Tato pevnost prokázala ohromnou odolnost v bojích proti nájezdům Turků a Napoleonovy armády. Schlossberg je díky tomu zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejhůře dobyvatelná pevnost na světě. Proto je na nejvyšší terase umístěna obrovská socha lva, jakožto symbolu neohrozitelnosti. Město utrpělo velké ztráty během druhé světové války, kdy byla zničena skoro pětina všech budov. Mimochodem, v této těžké době sloužil Schlossberg mimo jiné jako kryt pro 40 tisíc lidí, byl zde totiž vybudován systém štol, z nichž některé jsou dnes zpřístupněny.

Hodinová věž neboli Uhrturm se nad městem tyčí od 13. století. Svou dnešní podobu však dostala až v roce 1560. Pokud se pozorně podíváš na věž, snadno nabudeš dojmu, jestli ses náhodou nezbláznila. Celé je to totiž popletené, velká ručička ukazuje celé hodiny a malá minuty. Je to kvůli lepší viditelnosti.

Ze Zámeckého vrchu je překrásný výhled na celé město. Stojí přímo nad řekou Mur, která Grazem protéká. Na řece Mur je vybudována jedna zvláštnost – umělý ostrov, tzv. Murinsel. Společně s Kunsthausem (Domem umění, o kterém bude ještě řeč) je považován za klenot zdejší moderní architektury. Na ostrově se nachází stylová restaurace a patrový amfiteátr, kde jsou pořádány nejrůznější kulturní akce. Návrh ostrova je dílem newyorského designéra a fotografa Vito Acconciho. Za tmy je Murinsel nasvícen modrými reflektory, což je společně s řekou Mur působivá kombinace.

Umění tak trošku jinak

Zajímavým a svěžím dílkem je Kunsthaus – Dům umění. Jde o naprostou raritu a místní si již na tohoto „přátelského mimozemšťana“, jak je stavba nazývána, dávno zvykli. Budova byla dokončena v roce 2003. Uvnitř komplexu probíhají po celý rok nejrůznější výstavy a různé kulturní akce. Nejhezčí pohled na Kunsthaus je určitě z výšky, tzn. z terasy Schlossbergu. Kunsthaus připomíná živou hmotu. Pod svrchním pláštěm jsou umístěna světla, která ve tmě vysílají zvláštní efekty. Tuhle „divočinu“ má na svědomí duo Peter Cook a Colin Fournier, což je dvojice architektů z Londýna. Nejlepší pohled na Kunsthaus si užiješ za tmy, celá budova se totiž rozsvítí a připomíná kosmickou loď. Najdeš ji na adrese Lendkai 1, což je kousek od Murinsel.

A u veselé architektury ještě zůstaneme. Na Glockenspielplatzu, který se nachází v samém centru města, najdeš lidovou obdobu orloje. Apoštoly ale v okýnkách nečekej. Místo nich ti zatančí tradiční rakouská hospodyňka s hospodářem. V Grazu zkrátka mají smysl pro humor. Z tohoto náměstí se přesuneme na Hauptplatz, kde stojí radnice, v minulosti využívaná také jako policejní stanice a vězení. Střed náměstí zdobí velkolepá kašna arcivévody Johanna, jenž se zasloužil o rozvoj Štýrska a byl synem císaře Leopolda II. Socha arcivévody stojí obklopena čtyřmi sedícími ženskými postavami, které znázorňují čtyři řeky protékající historickým Štýrskem; Mur, Enns, Drau a Sann.

Trhy, které ti nesmí uniknout

V zimě se před zdejší radnicí konají známé adventní trhy. Díky tomu se v zimním období stává Graz jedním z nejnavštěvovanějších míst Rakouska. Pokud jsi fanouškem gastronomie, tady si přijdeš rozhodně na své. Na náměstí totiž během celého roku stojí mnoho stánků, kde si můžeš dát, nač si jen vzpomeneš. Je libo sushi, nudle s pořádnou náloží masa nebo vypečenou klobásku? Nic není problém. Pokud máš dost eur, budeš se olizovat až za ušima, to ti garantujeme. Ale od jídla zpět k památkám.

Z východní strany náměstí Hauptplatz se dostaneš k Zemskému domu, který patří k nejvýznamnějším renesančním památkám ve střední Evropě. Dokonce se jedná o první renesanční stavbu ve městě. Zemský dům připomíná benátské paláce v Itálii. Jeho překrásné tříposchoďové nádvoří s renesanční kašnou uprostřed nezapřou své italské mistry. A když už budeš ve starém městě, můžeš zrovna navštívit Štýrskou zbrojnici (Zeughaus) z roku 1645 na adrese Herrengasse 16. Nachází se zde rozsáhlá sbírka zbraní z období třicetileté války a jde o největší expozici historických zbraní na světě.

Na západním okraji města najdeš zámek Eggenberg, jenž je jednou z nejdůležitějších barokních staveb celého Rakouska a společně s historickým centrem města součástí světového dědictví UNESCO.

Zábava po celý rok

V Grazu to žije, určitě nejen díky velkému množství studentů. Každoročně se zde koná hudební festival Jazz Sommer, který trvá od července do srpna, festival Štýrský podzim (Der Steirische Herbst), nebo festival pouličních divadelních souborů La Strada. Celkově je kultura vydatně podporována městem. Ve městě je rovněž velké množství nejrůznějších kavárniček a hospůdek. Byl by hřích některou z nich nenavštívit a neochutnat štýrské speciality, jako jsou např. štýrské šarlatové fazole zvané Käferbohne, štýrská pomazánka ze sekané slaniny nebo vysoce kvalitní hovězí Styria Beef. Užij si toto překrásné město naplno!

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist