Chceš cestovat ekologicky? Nauč se pár triků, které ušetří palivo i planetu

Snažíš se žít v souladu s přírodou, třídíš odpad, používáš eko produkty, zajímáš se o udržitelnou módu, jen to cestování ti dělá starosti? Ano, každodenní cesty do práce autem za sebou zanechají v přírodě stopu, ale i ta se dá velmi snadno eliminovat. Poradíme ti, jak na to.

ustredni-foto-1100x618.jpg Zdroj: mediaweb Stellantis

Po pravdě, nejekologičtější cestování je vyrazit pěšky nebo na kole. Ale co si budeme povídat, dálky lákají mnohem víc než blízký lesík či místní muzeum. Občas máš určitě chuť vyrazit někam autem či letadlem. Letecká doprava je sice nejpohodlnější a nejrychlejší, ale patří bohužel k těm nejmíň ekologickým způsobům cestování. Využíváš-li ji však maximálně dvakrát do roka na cestu na dovolenou, nemusíš mít špatné svědomí. Mnohem častěji ale zřejmě vytahuješ z garáže automobil, možná jen na víkend, možná několikrát týdně, nebo dokonce každý den. V tom případě se ti určitě bude hodit pár tipů, jak ušetřit palivo a prospět životnímu prostředí.

  1. Dofukuj– jízdou na podhuštěných gumách tvoje auto produkuje mnohem větší emise, navíc je to i nebezpečné. Dnes už naštěstí většina aut má automatické snímače tlaku. Dobré je také investovat do nízkoenergetických pneumatik. Ušetří hodně.
  2. Uklízej – nevoz v autě žádné zbytečnosti. Každé kilo navíc se počítá a zvyšuje spotřebu. Máš v autě vyndavací sedadla, která slouží jednou za rok? Pryč s nimi! Ukliď je do garáže. Stejně tak střešní nosiče. Ty totiž zvyšují emise a spotřebu až o 10 procent.
  3. Nebuď z cukru – nevytápěj v zimě auto před jízdou. Zatímco čekáš, až se kabina zahřeje, emise letí zbůhdarma do ovzduší. Raději se pořádně oblékni. A v létě se snaž omezit klimatizaci. Je sice pohodlná, ale spotřebu zvýší ve městě až o čtvrtinu.
  4. Styl brzda-plyn? Raději ne. Snaž se předvídat a nebrzdit na poslední chvíli. Dobré pro ušetření emisí je co nejvíc brzdit motorem. Když dojíždíš na křižovatku, dej nohu z plynu.
  5. Když to máš, použij to – systém Stop&Start ti ušetří ve městě až 15 % paliva. Na dálnici používej co nejvíc tempomat. Neumíš některé systémy používat? Požádej partnera, ať tě to naučí. Potěší ho, bude-li za experta.
  6. Nezávoď – čím rychleji jedeš, tím víc auto žere. Nejefektivnější je držet rychlost vozu lehce pod rychlostním limitem. Mistra světa v „bavoráku“ pusť s klidem před sebe. Při jízdě po dálnici ti o 10 km/h nižší rychlost ušetří až litr paliva na 100 kilometrů.

Triky pomohou, ale elektřinu neporazí

Drobnými vychytávkami a každodenními návyky se dá ušetřit pár gramů CO2. Pořádnou úsporu ale zajistí až alternativní pohon. V současné době se hodně mluví o elektromobilech. Ty neprodukují žádné emise ani škodlivé látky. Na druhou stranu tato vozidla nemají moc příznivců. Klientelu odrazuje jejich malý dojezd a vysoká cena. Ovšem ne vždy. Příkladem je Helena (31 let) z Prahy. „Pracuji v nemocnici a každý den se setkávám s nemocemi způsobenými znečištěním ovzduší. Proto jsem chtěla elektrické auto. Je jasné, že bych si za ty peníze mohla koupit i větší a praktičtější vůz, ale všechno se nedá měřit na peníze. Malé auto mi stačí a ten pocit, že dělám něco pro lepší ovzduší v Praze, za to stojí. Navíc jsme si s přítelem zamilovali vlaky, takže když zrovna nemám v nemocnici službu, vyrážíme na výlety tam, kam vede železnice,“ říká Helena.

Kouzlo kombinace

Elektromobil je dobrou volbou, pokud máš kde dobíjet a jezdíš většinou jen malé vzdálenosti. Cestuješ-li stovky kilometrů, je lepší pořídit si plug-in hybrid. Na elektřinu ujede několik desítek kilometrů, což využiješ při cestách na kratší vzdálenosti, na delší cesty se kombinuje síla elektrického a benzínového motoru.

Kouzlu hybridu propadly i některé české celebrity. Například slavná operní pěvkyně Andrea Kalivodová. Je známá nejen svým působivým hlasem, ale i svým eko přístupem a zarputilou snahou o ekologicky šetrnou dopravu v Praze. Jezdí plug-in hybridním vozem Peugeot 3008 Hybrid4.

„Doma nabíjím wallboxem, v garážích Národního divadla ve veřejné dobíječce, a většinu cest tak jezdím čistě na elektřinu. Benzínový motor využívám, jen pokud koncertuji na druhé straně republiky a potřebuji tam dojet autem. Mám Prahu ráda, a tak se snažím, aby se v ní žilo a dýchalo co nejlíp. S elektromotorem se člověk musí naučit zacházet. Občas jde o to odepřít si trochu toho komfortu, a hlavně pořád myslet na to, že vždycky když to jde, dobíjím. Ale mám dobrý pocit, že dělám něco pro ekologii,“ říká Andrea Kalivodová.

Chce to jen začít

Pro cestování po městě se dají dobře využít i jiné dopravní prostředky. Nepotřebuješ-li jako Andrea Kalivodová vozit róbu ani tuny uměleckých propriet, a zároveň se nechceš tlačit v MHD, můžeš jezdit na kole (i elektrickém) nebo na skútru (ideálně elektrickém). Každopádně možností, jak ušetřit životní prostředí je spousta, stačí jen začít. I auto na benzín umí být s trochou snahy úsporné a šetrné k přírodě.

A jak to máš ty? Snažíš se žít ekologicky a řešíš i cestování, nebo je ti to úplně jedno? Napiš nám do diskuze, těšíme se na příspěvky.

16.2.2022 7:00| autor: Redakce ve spolupráci s Peugeot

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist