„Miluji cestování, i když ke štěstí mi stačí i společně strávený den kousek od domova,“ říká operní diva Andrea Kalivodová

Exotika, pláže, azurové moře… symboly letní dovolené letos zůstaly v pozadí a do popředí se vrátily české rybníky, památky a místa, která máme tak říkajíc za humny. Mnozí zjistili, že dovolená v Česku má něco do sebe. Kam se letos podívaly české celebrity? Na to jsme se zeptali slavné Carmen, operní pěvkyně Andrey Kalivodové.

ustredni-foto-1100x618.jpg Zdroj: Jiří Kolbaba

O její lásce k Česku a k cestování se všeobecně ví, ne nadarmo si ji Středočeská centrála cestovního ruchu vybrala jako jednu ze svých tváří. Naši zemi totiž zná a miluje a zejména pak střední Čechy, kde je spolu s manželem Radkem a syny Adrianem a Sebastianem doma.

Andreo, řekněte nám o vašem vztahu k cestování.

Miluji cestování, ať je to u nás, nebo v zahraničí. Letos jsme se hodně věnovali poznávání krás doma, zejména ve Středních Čechách, kde žijeme. Kde to máme rádi a kde je stále co objevovat a vidět. Cestování autem, na kole nebo i pěšky je pro mě nejlepší odpočinek od stresu.

 Jaká jsou vaše oblíbená místa?

Oblíbili jsme si pěší nebo cyklistické výlety do přírody v okolí našeho bydliště. Žijeme v Psárech ve středočeském kraji a krajina je zde opravdu krásná. Hezky je také kolem Jílového u Prahy, často také jezdíme na zámek Konopiště, na Kokořínsko a Benešovsko nebo ke Struhařovskému rybníku. Máme rádi další známá místa, jako je park v Průhonicích, Kunratický les nebo úžasný Karlštejn.

 Pocházíte z krásného města Kroměříž? Co byste doporučila navštívit v tomto městě či okolí?

Město Kroměříž je samo o sobě klenotem a ne nadarmo bylo v roce 1997 vyhlášeno nejkrásnějším historickým městem České republiky a o rok později byl Arcibiskupský zámek spolu s Podzámeckou zahradou zapsán na listinu světového kulturního dědictví UNESCO. Právě tato místa mě vždy znova a znova uchvacují. Úžasná je zámecká knihovna, všechny chrámy a kostely v Kroměříži jsou architektonickým skvostem. I okolí, třeba přírodní park Záhlinické rybníky, stojí za to projít. Narodila jsem se tu, ráda se sem vracím a koncertuji, mám tady opravdu velmi dobré publikum.

Jaké dopravní prostředky při cestách využíváte?

Většinou jezdíme autem, máme malé děti a můžeme si dělat zastávky tak, jak potřebujeme, můžeme cestou na dovolenou navštívit zajímavá místa, pouštíme si hezkou hudbu, společně zpíváme, je to prostě fajn. Loni jsme na cestu k moři dali před letadlem přednost vozu Peugeot Rifter v prodloužené skoro 5metrové verzi. Děti měly vzadu dokonalý obývák s pohodlným spaním a pořád nám zůstal obrovský zavazadelník na tu tunu věcí, které bychom si na cestu letadlem vzít nemohli. Po příjezdu do hotelu byly děti vyspané do růžova. My jsme sice byli unavení řízením, ale zato jsme si ušetřili stres. Ale na opravdu dlouhé cesty volíme letadlo.

Co musí splňovat auto pro vaše cesty?

Hlavně spolehlivost a bezpečnost, vozím v autě často své děti. Ideálním autem pro mě je můj současný Peugeot 3008. Je v nejvyšší úrovni výbavy GT a má tedy vše, co je potřeba, dokonce i to, o čem ještě nevím, ale někdy v budoucnu to může přijít opravdu vhod. Řídím sice opatrně, ale může se stát, že někdo udělá chybu, ať už já nebo jiní řidiči, a v tom případě vím, že auto s patřičnou bezpečnostní výbavou dokáže chybám předejít, nebo aspoň zařídit, aby napáchaly co nejmenší škody. Když jde do tuhého, oceníte, že vaše auto samo zabrzdí, když se řítíte do kolize, nebo včas zapne systémy, kterými zabrání smyku. V autě trávím opravdu hodně času, a tak je pro mě důležitý komfort. Musím se ve voze cítit příjemně, sedadla musí být pohodlná, nejlíp vyhřívaná a s masážní funkcí, a ovládání vozu intuitivní. To přesně moje auto splňuje. Bonusem je vzhledem k mojí profesi prémiový akustický systém a vynikající odhlučnění auta.

Jaké máte zkušenosti s cestování s dětmi? Tipy na výlety?

S dětmi jezdím ráda, zpíváme si, povídáme, docela už dnes vydrží kus cesty bez otázek „kdy už tam budeme“. Tipy na výlet – třeba zábavný park Krtkův svět v Měcholupech, tam jezdíme moc rádi. Kluci samozřejmě milují ZOO v Tróji, je toho hodně.

Jaká byla vaše nejdelší cesta autem?

Asi do Itálie, samozřejmě Chorvatsko, ale ono je to docela kus cesty i třeba do Košic či Žiliny.

Často jezdíte vystupovat po celé zemi, dokážete si cestu užít? Tedy zastavujete na hezkých místech nebo spíš chcete co nejdřív dojet?

Cestování po památkách si nechávám na volný čas. Když jedu koncertovat, snažím se cestu využít co nejefektivněji, takže často ještě za volantem vyřizuji nezbytné pracovní záležitosti, opakuji si texty a melodie koncertu, který mě čeká a většinou jedu tak, abych přijela v potřebný čas na koncert. Mé auto mi to dost usnadňuje dobrou navigací a Bluetooth, získám tak čas navíc, který můžu strávit se svou rodinou.

K vaší profesi patří i historické budovy, ve kterých často vystupujete. Jak na vás působí magické prostředí míst jako Národní divadlo, chrámy, kostely?

Těch míst jsem poznala mnoho. Učarovalo mě prostředí například zámku v Liblicích, v Nelahozevsi či na Konopišti. Nedávno jsem měla krásný koncert v nádherné Katedrále Petra a Pavla v Brně. Nesmím zapomenout na úžasná místa v Praze, Smetanovu síň v Obecním domě, Rudolfinum, Španělský sál Pražského hradu, ale v neposlední řadě krásný sál a úžasné jeviště v Národním divadle a ve Státní opeře Praha. V těchto sálech je vždy čest zpívat a moc si to užívám. Ano, je to prostředím, architekturou, většinou je zde i úžasná akustika, procházela tudy naše historie, velké osobnosti naší kultury, vždy tam vystupuji s pokorou a úctou.

 Děkujeme za rozhovor.

29.9.2020 2:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist