Letní výlety jsou tady! Užij si skryté perly jižních Čech

Hledáš aktivní odpočinek a ne pouze válečku u vody? Vyraz do jižních Čech. Přinášíme ti pár tipů, kde tvoje romantická duše zaplesá radostí.

photopick-49007-original_milan-dlouhy-1100x618.jpg Zdroj: Milan Douhý

Objev trochu mysticismu

Máš-li ráda romantické stavby, pak je pro tebe chaloupka Františka Bílka jako stvořená. Jak určitě víš, tento nejen sochař je jednou z nejvýraznějších osobností českého secesního symbolismu a jeho umění se zakládá především na náboženských tématech, která jsou doplněna mystickými texty. V tomto duchu si právě tento umělec postavil dům v Chýnově již v roce 1898 a volně jej zasadil do přírodního prostředí. Zajímavostí je, že fasáda domu je nazdobena nespočtem symbolických reliéfů, které jsou doplněny právě Bílkovými mystickými texty.

Ochlaď se v jeskyni

Chýnovská jeskyně byla objevena roku 1863 při práci v lomu a její návštěva je malou romantickou exkurzí do historie. Zachovala se zde totiž původní kamenná schodiště, takže se opravdu projdeš ve stopách dob dávných. V jeskyni bys sice očekávala krápníky, ale tady tomu tak není. Zato na tebe z každého centimetru vykukuje mramor, který v kombinaci s amfibolity tvoří zvláštní kruhové útvary tzv. oka. Jinak připrav si s sebou něco teplého, teplota vzduchu se tu celoročně pohybuje mezi 5-9 °C. Mimochodem, pokud obdivuješ zvířecí říši, mohlo by tě zajímat, že právě chýnovská jeskyně je největším přírodním zimovištěm netopýra řasnatého v Evropě, a najdeš tu tak i výstavu právě s jeho fotografiemi.

Na loutky do kovárny

Nakonec své kroky můžeš směřovat do malebné vesničky Záluží, která je památkovou rezervací selského baroka. Nachází se zde charakteristická blatská kovárna z roku 1899. Jelikož prošla rekonstrukcí, budeš mít možnost se podívat na její původní stav a na její vybavení  – sbírku kovářského nářadí. Co tě ale určitě zaujme, je unikátní černá kuchyně a světnice vybavena dobovým nábytkem.

V tomto selském stavení najdeš i loutkařský ateliér známého loutkaře Václava Vaňka. Unikátní atmosféru dává dílně pak expozice starých loutek a betlémů. Ostatně, měla jsi jako malá ráda pohádku Broučci? Můžeš si zde totiž takovou loutku nechat vyrobit.

7.7.2022 9:46| autor: Sabina Sarkisovová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist