Cestování za vínem. Poznej kus světa se skleničkou v ruce

Je čas vinobraní a ty se rozmýšlíš, kam letos pojedeš? Přinášíme ti řadu míst, kam stojí za to vyrazit za vínem. Doufáme, že si vybereš a je jedno, jestli to bude jen za moravským vínem, nebo někam dál.

cestovani-za-vinem-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Kam na výlet za vínem?

Na Moravu za bílým vínem

Pokud jsi milovnice vína, nemusíš nikam daleko. Stačí si zajet na Moravu. Možností je spousta, za nás jsou nejlepší Valtice, ale dobré víno seženeš například i v Mikulově, ve Znojmě či Velkých Pavlovicích, zapomenout nesmíme ani na Hustopeče. Ochutnej určitě bílé víno, na to jsou Moraváci experti. Špatné ale není ani růžové. Nejlepší bude, když navštívíš rovnou vinařský sklípek, kde se od majitelů dozvíš i spoustu zajímavostí o tom, jak víno vzniká. Je to pořádná alchymie a věda, to nám můžeš věřit.

Morava nabízí i řadu dalších turistických zajímavostí, sportovci ocení cyklistické trasy, navíc se zde nachází řada oblastí, které spadají do historického dědictví UNESCO. Pokud se rozhodneš projezdit Moravu, nezapomeň na Lednici, kde je krásný romantický zámek s rozlehlým parkem, který přímo vyzývá k příjemné podzimní procházce. Když to spojíš s menší přestávkou na víno, máš ideální výlet.

Přečti si také:

Romantika po francouzsku

Romantickou Francii si určitě při putování za vínem nenechej ujít. Francie má řadu vinařských oblastí a výhodou je, že ve většině se nachází historické památky, které tě učarují. Takže pokud ještě nevíš, kam za vínem, tak si zaleť právě do této krásné země. Ve vinařské oblasti Bordeaux si dopřej víno červené, a to přímo v malém středověkém městečku Saint-Emilion, které je obklopeno vinicemi.

Díky kvalitnímu červenému vínu je vyhlášené také Burgundsko, i zde najdeš nespočet krásných míst, ze kterých dýchá historie. Samozřejmě, že i v Burgundsku se vyrábí víno bílé, ovšem nejlepší pověst pro pěstování bílého vína má oblast Alsaska v severovýchodní Francii. Zde určitě ochutnej například Pinot Gris, Pinot Noir či Muscat. Francie je krásná v každém ročním období, ale pokud míříš pouze za vínem, zvol podzim, kdy začínají vinné slavnosti.

Vinice v Německu a Rakousku tě nadchnou

Německá a rakouská vína mají svou tradici a nejeden milovník vína si je zamiloval. Rakušané mají k vínu velmi kladný vztah už jen kvůli historii, v rakouských vinařských oblastech je řada sklepů ještě z dob římského osídlení. Kromě toho, že na tebe dýchne dávná doba, budeš mít i gastronomický zážitek, protože právě rakouská vína se dobře kombinují s jídlem. Zkrátka do Rakouska si zajeď se dobře najíst a napít. I v Německu najdeš spoustu oblastí, kde se pěstuje kvalitní víno, a to zejména bílé. Určitě tě uchvátí údolí Mosely, kde je nejen nádherná příroda, ale i historické památky a zachovalé hrady.

Amerika, země nekonečného vína

Do Ameriky se sice často jezdí spíše do různých zábavných parků, kasín a divadel, ale byla by škoda minout americké vinice. A to hlavně ve státě Kalifornie, v oblasti Napa Valley. Kalifornské víno si vybírej spíše červené a mezi odrůdami jako je Cabernet Savingnon, Syrah či Merlot. Až uvidíš ty nekonečné vinice, na kterých si při západu slunce budeš víno vychutnávat, budeš litovat, že tě za vínem nenapadlo do Spojených států přiletět už dříve.

Za jižním sluncem

Pokud v tobě vře alespoň trochu divoká krev, udělej si výlet do jižních států. Je jedno, jestli cíl tvé destinace bude Itálie, Španělsko či třeba Portugalsko, všude najdeš kvalitní vína, krásná místa a nezapomenutelnou atmosféru. Začněme Itálií, která je prostě zemí vína, a proto si určitě vybereš, ať máš raději vína plná, či lehčí, červená, nebo bílá. Vinice jsou zkrátka téměř všude. Je tam celkem dvacet vinařských oblastí, mezi nejznámější patří Toskánsko, věhlasné zejména pro plné červené víno, či Sardinie nebo Sicílie. I portugalské víno je slavné, ovšem nejvíce proslulé je tzv. Portské víno, tedy víno, do kterého se přidává Brandy. A kam za vínem do Španělska? Co třeba do oblasti La Rioja, kde se pěstuje spíše sladší víno?

 

6.9.2023 11:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist