Proč je dovolená dražší, než čekáš? Špatně balíš a utrácíš za zbytečnosti

Máš to přesně naplánované, dovolenou zaplacenou, peníze vyměněné a v hlavě plán, jak si to krásně užiješ a ještě si něco málo peněz přivezeš zpátky, vždyť sis přece vyměnila víc. Jenže po dovolené zjistíš, že jsi utratila všechno a ještě něco navíc. Proč je dovolená většinou dražší, než jsi čekala? Tady je pět možných důvodů.

utrata-dovolena-1100x618.jpg Zdroj: profimedia.cz

Proč je dovolená dražší, než čekáš? Důvody tě možná překvapí

Konečně je tu léto, sluníčko a s nimi i pro mnohé nejkrásnější část roku. Kdo by se netěšil na dovolenou? Možná patříš k těm, kdo nenechávají nic náhodě a pobyt mají zaplacený už někdy na sklonku zimy, anebo máš dobrodružnější povahu a upřednostňuješ last minute. Tak jako tak si možná každý rok říkáš: „Dovolená byla celkem fajn, ale zase jsem utratila daleko víc, než bylo v plánu.“

Za oběd v restauraci (místní specialitu) neváháš vypláznout o dvě stovky víc, než bys dala normálně, ačkoliv se v podstatě jedná třeba o obyčejný plátek masa s brambory jen trochu jinak naservírovaný. Na dovolené se většina z nás nekouká až tak na útratu, ztrácíme zábrany, nehlídáme tolik peněženky a na konci se často divíme, pokud už nejsme přímo ve finanční krizi. Ještěže je letenka zpáteční… Proč je dovolená většinou dražší, než jsi čekala? Tady je pět možných důvodů.

1. Utrácíš za zbytečnosti

Ano, normálně by ses na ty předměty ani nepodívala a neváhala bys je označit za laciné cetky. Jenže na dovolené je to často jiné. Máš pocit exotiky a dýchá na tebe i skrze korálky (zaručeně z korálů) či různé nezbytné potřeby do vody či zaručeně autentický umělecký předmět za přemrštěnou cenu, na který bude po návratu z dovolené padat prach.

2. Kupuješ dárky pro známé

Možná se ti zdá jako dobrý nápad mít předčasně pořešené dárky na Vánoce, a tak těch prkýnek z olivového dřeva vezmeš hned pět. Jenže třeba v Praze ty věci vůbec nebudou vypadat tak úchvatně a neodolatelně jako v malém krámku poblíž mořského pobřeží.

3. Příprava před dovolenou

O co to mají muži jednodušší! Ti totiž jsou schopní vyrazit na dovolenou jen s kartáčkem na zuby v kapse. My ženy zahajujeme přípravy už pár dnů či týdnů před dovolenou. Najednou zjistíš, že máš „pouze“ troje plavky, z toho jedny už vyšly určitě z módy. Také si přečteš, co všechno rozhodně nezbytně potřebuješ, a tak bereš útokem drogerii (je potřeba dokoupit všechny krémy na opalování, po opalování, po spálení a jiné) a také obchody s oděvy (protože na dovolené chce prostě každá žena vypadat jako kočka).

Jenže tím to nekončí, chceme mít vše vychytané, takže bychom nepřežily, kdyby rtěnka měla jiný odstín než plavky, taky potřebuješ speciální bezbarvou řasenku, díky níž se ti namalované řasy nerozmažou (jinak bys na ni ani nevzpomněla). Následuje zastávka v lékárně a koupě očních kapek, pilulek proti kašli, antihistaminik, laxativ, omega 3 mastných kyselin a kdoví čeho ještě. Jenže ani teď není hotovo. Ještě příprava těla, jež je nutné depilovat a pak taky trochu předopálit, v nových bílých plavkách nevypadá bílá kůže opravdu moc úchvatně… No a pokud nám čas na letišti dovolí, pokračujeme v nákupech ještě tam. Nějaký ten krém, bílé hodinky či parfém s vůní citrusů pro naši cestu, která by měla být také plná svěží exotiky. Je jasné, že tvá peněženka bude skučet.

Přečti si také:

4. Honba za kulinářskými zážitky

Syrového mečouna s pomerančovou šťávou a mandlemi by sis doma pravděpodobně nikdy nedala. Jenže u moře je to jiné. A ačkoliv máš normálně limit na víno – nikdy nekupuješ dvojku za víc než osmdesát korun – tady je ti to jedno. Připadáš si tak nějak důležitě. Jako manažerka. Aspoň na jeden večer, tedy než se dostaví vystřízlivění.

5. Nákup drobností, které jsi zapomněla přibalit

Tenisky, krém na holení, kartáčky, ručníky na pláž. Ano, to vše máš, ale doma. A pokud hodláš kupovat například osušky na pláž přímo na místě, věz, že mají cenu zlata. Navíc pro zábavný a příjemný pobyt u moře potřebuješ nezbytně: boty pro chození na rozpálených kamíncích, vodní pistolku – prostě samé důležité věci. A peníze se kutálejí dál…

Jak to mají naše čtenářky?

„Já s tímhle problém vůbec nemám. Mám přesně daný limit, který mohu na dovolené utratit a ten dodržím. Nikdy se mi nestalo, že bych přijela z dovolené a měla finanční krizi. Chce si to jen umět odepřít nějaké věci a nekupovat zbytečnosti,“ říká Tereza (29 let).

„Já si dovolenou užívám, takže na peníze nekoukám. Vždycky si řeknu, že je to jednou za rok, tak proč si nedopřát pravou italskou zmrzlinu nebo pizzu, nebo si neprohlédnout všechny památky, které daná lokalita nabízí. Je pravda, že se pak musím hodně otáčet, abych do další výplaty vyšla, ale ty skvělé zážitky mi za to stojí. Neumím si představit, že bych otáčela každou korunu,“ nechápe Denisa (35 let).

„Já nejvíc utratím na dovolené za věci, které jsem zapomněla doma. V tomhle jsem prostě nemožná a vždycky si za to nadávám, protože za ty peníze bych si mohla užít mnohem lepší věci. Ale snad ještě ani jednou jsem neodjela na dovolenou, aniž bych něco nezapomněla…“ vrtí sama nad sebou hlavou Jana (35 let).

 

4.7.2023 2:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist