Příležitostný sex: Co všechno se může pokazit?

Může to být fajn. Ale taky nemusí. S příležitostným sexem je to jako v loterii. Očekávat se nemá příliš mnoho. Kterých sedm věcí se může pokazit v momentě, kdy nemáš chuť na závazky?

prilezitostny-sex--1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Jen se tak pobavit a odejít – beze slova, bez závazků? Běžná praxe. Podle statistik na jeden tisíc lidí připadá 660 těch, kdo minimálně jednou v životě prožili příležitostný sex. Jestli si i ty říkáš, že by bylo fajn si něco podobného připsat na seznam svých životních zkušeností, nejdřív se smiř s realitou. Ta není tak růžová, jak se na první pohled může zdát. Co všechno je v sázce? Pozor si dej na těchto sedm věcí!

1. Někdo vždycky vyvíjí emoce

Není to pravidlem, ale stát se to může. Ty nebo on najednou vyjádří city. V ten moment vzniká riziko, že jeden z vás bude chtít v milostném románku pokračovat v naději, že se časem přetvoří ve vážný vztah. Možná dobře, možná ne – zvlášť pokud jsi citově zainteresovaná někde jinde, nebo máš rovnou vztah, byť v krizi. Na tuto komplikaci se prostě připrav. V reálném světě je totiž neuvěřitelně těžké s někým spát, aniž by si člověk citově poodstoupil. To je částečně způsobeno hormony, jako je oxytocin, který se uvolňuje během a po orgasmu.

2. Může se objevit žárlivost

City nejsou to jediné, co ohrožuje „pouhý“ sexuální vztah nebo jednorázové dobrodružství milenců. Například i sexuální kouč Sean Jameson z irského Dublinu zastává názor, že není možné nežárlit na někoho, s kým spíš, ačkoli jste mezi sebou uzavřeli dohodu o spontánnosti, nevázanosti a mlčenlivosti.

„Několikrát jsem se vyspala se svým dlouholetým kamarádem. Řekli jsme si, že to zůstane mezi námi a nikdy to nepřeroste v něco víc. Jenže já se zabouchla – a on mě jako partnerku nechtěl,“ krčí rameny šestadvacetiletá Karolína, která dle vlastních slov byla nesmírně zklamaná. „Nemusím říkat, že přátelé již nejsme. Bolí to o to víc, když jsem se dozvěděla, že se s někým schází a vlastně s ní byl i po tu dobu, co jsme spolu spali,“ krčí rameny. Tak otázka, kdo porušil původní dohodu…

3. Je těžké mluvit o hranicích

Pokud jde o příležitostný sex, vždy musíš mít možnost nastavit své hranice. Druhý by měl vědět, zda v noci pojedeš domů či kde se budete scházet. A diskuze o používání kondomu je naprosto nezbytná. Nikoho nenech, aby si zahrával s tvým sexuálním zdravím! Pokud jsi na tohle všechno připravená (a otevřená vůči intimní debatě), možná na „to“ máš. Jestli ti ale diskuze o prezervativu přijde zbytečná, radši se ani neobtěžuj někoho si hledat.

4. Ostatní to nemusí pochopit

Kámoška se ptá, kam v noci vyrážíš? Bráchovi je divné, že najednou s ním a jeho partou netrávíš sobotní večery? Třeba budeš mít náladu se jí nebo jemu svěřit. Nepočítej ale s tím, že tě jeden nebo druhý pochopí, či tě snad rovnou pochválí. Mnoho lidí příležitostný sex považuje za „špinavý“.

5. Není jisté, zda se mu může věřit

Dlouholetý kamarád, se kterým si začala výše zmíněná Karolína, je po stránce bezpečnosti v pohodě. To samé se ale nedá říct o někom, koho potkáš v baru a sotva si zapamatuješ jeho jméno. Ze současných českých policejních statistik vyplývá, že přibývá počtu znásilněných žen. Vždy tedy dbej na to, abys měla po ruce telefon, nebo někdo známý věděl, kde jsi.

6. Objevuje se problém s komunikací

S někým, koho nikdy neuvidíš, je snazší se uvolnit. Nemáš k němu žádné závazky a říkáš si, že to vlastně jedno, když se třeba urazí nebo nepochopí tvoji narážku. Jakmile se ale ve vztahu založeném na příležitostném sexu objeví city, mnoho žen se stáhne a nedokáže vyjádřit své potřeby. Stydí se a berou milence víc jako partnera, na kterém jim záleží. Chceš se i ty dostat do této fáze? Riziko tu je!

7. Nevíš nic o jeho fetiši

Pokud už s někým spíš delší dobu, pravděpodobně budeš chtít vyzkoušet něco odvážnějšího – třeba výprask. A právě to se může zvrtnout. Jsi si jistá, že právě tenhle maník, který působí seriózním dojmem, nemá choutky jako pan Grey v 50 odstínech šedi? Jo, jestli to s ním sdílíš, tak to samozřejmě problém není…(Mysli ale na to, že aktivity jako BDSM mohou být potenciálně nebezpečné, pokud nemáš plnou důvěru v partnera.)

Co když to není pro každého?

Aby to nevypadalo, že na příležitostném sexu není vůbec nic pěkného, je nutné taky zmínit jeho pozitiva. Možná, že chemie, vůně nového intimního vztahu, dvoření či flirt ti přinesou spoustu nových zážitků, nicméně nemá cenu počítat s nimi dopředu. Pokud už se rozhodneš, že do něčeho takového půjdeš, prožívej přítomnost, a kdykoli se začneš cítit nepříjemně, radši celou záležitost ukonči. Sex má být zábava, ne utrpení…

Jo a taky počítej s tím, že muž na sex nemá čas a chuť pokaždé, když si vzpomeneš. Snad nedopadneš jako tahle nešťastnice ve videu, která si myslela, že si užije fajn večer!

A jak se na příležitostný sex díváš ty?

Foto: Shutterstock.com

8.10.2018 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist