Pomoc! Žárlím na svou 22letou dceru

Kristýna svou dceru miluje, nicméně tíží ji jeden zásadní problém: „Mám 22letou nádhernou dceru, za kterou se otočí každý mužský. Bojím se ji představit svému příteli, vztah s tím minulým se totiž rozpadl. Nedokázala snášet, jak z ní byl partner unešený,“
svěřuje se.

Je jaksi nepsaným pravidlem, že matky se svými dcerami nesoutěží. Jenže podívejme se třeba na otce a syna – tady je soutěživost zjevnější. Hecování se, kdo bude lepší ve fotbale nebo byznysu…

Vztah matky a dcery je ve skutečnosti složitější, než se na první pohled zdá. Vévodí mu samozřejmě mateřská láska, nicméně spoustě matek se mohou při pohledu na jejich krásnou ratolest vrátit vzpomínky na jejich mládí doprovázené hořkostí, že už je vše bohužel nenávratně pryč.

Žárlit na dceru je poněkud nezvyklé, nicméně ne zcela nemožné, a žárlivost je celkem vysvětlitelná.

Cítit se dobře ve své kůži – to je důležitým klíčem ke spokojenosti, obzvláště dosáhne-li žena středního věku. Jenže úplně jednoduché to vždy není.

Je snad na vině krásná mladá žena, která nechodí zahalená od hlavy až k patě jako jeptiška? Nikoliv! Pravdou je, že chyba je povětšině na straně matky, která se necítí dobře ve své kůži – jinými slovy nedokáže se vyrovnat se stárnutím. Známe případy žen-diblíků, které si hrají na něco, čím už dávno nejsou. Svědčí to o jejich duševní nezralosti. Vše se vrátí jako bumerang.

článek

Pokud se matka nedokáže srovnat sama se sebou, a dokonce svou dceru považuje za rivalku, promítnou se tyto negativní vjemy samozřejmě i do jejího partnerského vztahu. A pak se nelze divit, že od ní partner uteče. Ačkoliv… V případě Kristýny by trocha taktu u partnera rozhodně neškodila. Možná si ale jen mohl myslet, že Kristýna bude šťastná, když pochválí její dceru.

Sebevědomá žena dobře ví o svých kvalitách, které může partnerovi nabídnout a jež dobrý partner určitě ocení, nepotlačuje v sobě mateřské city, ba právě naopak. Dobře ví, že ji dcera v tomto období velmi potřebuje. Ve věku kolem dvaceti let je totiž člověk zpravidla nejzranitelnější, nemá žádné jistoty, zejména v citové oblasti jsou vyhlídky na trvalejší partnerský vztah zahaleny mlhou.

Schovávat dceru před přítelem není v žádném případě dobrým řešením, stejně je asi nemyslitelné, že by dcera zůstala před ním navždy skryta. Dobré je naopak postavit se situaci čelem, uvědomit si, že duševně zdravý muž oceňuje na ženě také jiné kvality, než je pomíjivá fyzická krása, například zkušenost. Pokud složí poklonu dceřině kráse, vůbec to přece neznamená, že chce její matku opustit.

Jak je to uvás, milé čtenářky? Máte dceru, se kterou jste kamarádky, nebo mezi vámi panuje rivalita? Závidíte jí mládí, krásu a to, že má vše před sebou, nebo jí naopak pomáháte vykročit do života?

Foto: profimedia.cz
9.9.2013 12:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist