Volný vztah: Unesete partnerovu svobodu?

Pětadvacetiletá Jana se ještě nechtěla nijak vázat, přitom by si ráda užila příjemný sex i trochu intimity a důvěrnosti. Dlouho hledala partnera, který by byl na stejné vlně. Nyní je konečně spokojená. Se stejně starým Petrem mají volný vztah. Neřeší toho druhého a oba si občas užijí sex i s někým jiným. Připadá vám to šílené? Někdo to ale považuje za ideální formu vztahu.

Potřebuji k životu svobodu

„Už kolem maturity jsem měla vztah, který všichni kolem mě považovali za takzvaně vážný. Chodili jsme spolu prakticky celou střední školu, znali jsme navzájem rodiče toho druhého, pak se dokonce občas stýkaly naše rodiny. Byl to fajn kluk, ale já jsem se prostě ještě necítila na to mít vážnou známost,“ říká Jana. Když potom odešla na vysokou školu do jiného města, se svým partnerem se rozešla. Měla ještě jeden vztah, ale když se začaly objevovat signály, že to partner myslí příliš vážně a rád by brzy založil rodinu, vycouvala z toho. „Pochopitelně, že jednou chci mít rodinu, ale teď se na to ještě necítím. Potřebuji ke svému životu svobodu. Nechci, aby pro mě manželství znamenalo klec. Docela dobře si dovedu představit i hodně volné manželství. Chci, aby mi partner dal dostatek svobody, a na oplátku mu ho klidně dám taky,“ vysvětluje Jana.

Šílenství nebo běžný model?

Volný vztah se možná v poslední době vyskytuje častěji než dříve. Tradiční svázaný manželský model už někteří považují za přežitý. V některých rodinách se třeba stýkají manželé a partneři i se svými ex a to bez ohledu na to, zda mají společné potomky nebo ne, a tvoří dohromady jednu větší rodinu. Jinde se zase mladé páry nechtějí podobně jako Jana příliš vázat a chtějí poskytnout tomu druhému prostor. Je proto běžné, že si občas užijí i se svými kamarády, aniž by jim to partner vyčítal. Pro jednoho něco naprosto běžného a normálního, pro jiného naprosto šílená představa, vztah, který nerespektuje žádné tradiční hodnoty a tudíž nemá budoucnost. Jaké výhody a nevýhody má volný vztah a co od něj můžeme očekávat?

článek

Někdo se raduje, jiný trpí

Pokud jste se potkala s velmi žárlivým partnerem, možná je pro vás volnost ve vztahu velkým lákadlem. Chcete si vydechnout, nemuset se neustále zpovídat z toho, proč jste se zdržela na cestě z práce. Nikomu nebude vadit, že jste večírek protančila se svým kolegou. Nikdo se vás na nic nezeptá a nic vám nevyčte. Ovšem pozor. Totéž musíte poskytnout partnerovi i vy sama. Jste si jista, že to dokážete? Budete umět skousnout, že odjel na víkend s partou známých, kde je i několik atraktivních žen? Nebudete se užírat, co se tam děje? Pokud to zvládnete, není co řešit. Jestliže si ale nejste jistá, volný vztah raději nezkoušejte. Nehodí se pro vás. Trápila byste se. Volný vztah má totiž jedno riziko. Zatímco někomu vyhovuje, jiný v něm může trpět. Unést svoji vlastní svobodu je mnohem snazší než unést svobodu partnerovu.

Dohodněte si pravidla 

Volný vztah ovšem rozhodně neznamená, že si partneři dělají úplně, co chtějí. Jsou páry, které situaci řeší tak, že si milence či milenku nechávají schválit partnerem a tvoří pak jakýsi milostný xúhelník. Případně, že naopak žádají, aby se milencem či milenkou stal úplně cizí člověk, který nepatří do okruhu společných známých a přátel a nebudou proto vznikat spory nebo riziko, že se partner skutečně zamiluje a bude chtít odejít. Jiní si zase nechávají donést potvrzení o zdravotním stavu milenky či milence nebo se milují jedině s kondomem, aby se minimalizovalo riziko přenosu chorob. Vše je věc dohody, ale partneři by si ji měli ve vlastním zájmu vytvořit.

A co vy? Zvládly byste všechna úskalí volného vztahu?

Foto zdroj: profimedia.cz

20.10.2014 12:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist