Nebuď stíhačka! Víme, jak udržet žárlivost na uzdě

Chápeme, že pokud kolem tvého partnera mlsně krouží vyvinutá kráska, která si šla pro svůj přiděl krásy hned dvakrát, můžeš znejistit a budeš mít oči na stopkách. Ale nic se nemá přehánět! Ani žárlivost. Mohla bys taky zůstat sama. Máš s tím problém? Naučíme tě, jak zbytečně nežárlit.

Nauč se být sama se sebou!

Partner ti slíbil, že přijde z práce dřív a ty přesně v sedm netrpělivě přešlapuješ v předsíni a hlavou se ti honí myšlenky, že ho v práci zdržela jeho naoko neschopná kolegyně, co ti pořádně pije krev? Zadrž, i když se drahý přece jenom zpozdí, ještě to automaticky neznamená, že mu budeš dělat scénu, x krát mu volat, nebo mu vypisovat textovky a la ta největší stíhačka. Hoď se do klidu a namísto čekání si napusť horkou vanu a udělej si chvilku pro sebe. Proč bys to tak měla udělat?  Až se vrátí domů, najde tě v dobré náladě a kolem tvého já se bude vznášet vůně broskvové pěny. Příště tak bude za tebou chvátat, aby tě stihl třeba ve vaně a připojil se k tobě.

Oceň krásu konkurence

Žárlíš byť jenom na letmý pohled tvého muže, který vrhne na milou barmanku, kamarádku, nebo na náhodnou kolemjdoucí, co se ulicí nese jakoby právě vypadla z přehlídkového mola? Zadrž a namísto štiplavých řečí ve stylu: „Aby ti náhodou nevypadly oči!“ nebo „Když se ti líbí taková, tak proč jsi se mnou?“, raději prones pochvalný komentář. Partner bude příjemně překvapen, že umíš kladně a upřímně ohodnotit krásu jiné ženy, aniž by ses naštvala, že si ji letmo prohlédl. Ty taky přece tu a tam ráda zavítáš pohledem k tvému sousedovi, co ti přijde neskutečně sexy.

Přestaň ho sledovat!

Zřejmě si v hlavě opakuješ pravidlo důvěřuj, ale prověřuj a tak pod touto záminkou slídíš v soukromí tvé lásky. Sjíždíš jeho profil na facebooku a bedlivě hlídáš, kdo mu lajkuje komentáře a komu je naoplátku komentuje on, projíždíš mu mobil i mail… Jenomže tenhle tvůj přístup to říká jasně, ty drahému nevěříš, a proto vidíš všude potencionální nebezpečí v podobě nevěry. Pokud si nevěříte, je někde chyba. Namísto sjíždění jeho smsek a výpisu hovorů se snaž o to, abyste partnerskou důvěru utužili, pak to teprve bude stát za to a ty budeš víc v pohodě. V opačném případě se může stát, že až to zjistí, pořádně se na tebe naštve a klidně váš vztah bez okolků ukončí.

 

Své o tom ví čtenářka Jarka (35 let): „Svým přítelem jsem byla posedlá. Bála jsem se, že o něj přijdu tak moc, že jsem ho začala svou láskou dusit. Kontrolovala jsem každý jeho krok, slídila mu v telefonu i mailu, kontrolovala jeho účet na facebooku. Dnes se sama sobě divím a vlastně se i stydím, že jsem takhle hluboko klesla, ale tehdy jsem si nemohla pomoct. Já jsem sice na nic nepřišla, ale přítel zjistil, co dělám a okamžitě mě pustil k vodě. Byla to taková lekce, že dnes už bych to neudělala.“

Za vším vidíš flirt

Z očí ti šlehají blesky a nejraději bys té okaté obsluze na čerpačce zakroutila krkem, protože pokaždé tvého milého zdržuje zbytečným plkáním? Zadrž, to že si povídá s osobou opačného pohlaví, není hřích. A pokud v tom rozhovoru vidíš podtext flirtu, přivři obě oči a vzpomeň si, že stejně tak, ne-li ještě víc, jsi koketovala v sobotu ty se snědým prodavačem ve vyhlášené sýrárně na rohu ulice. I tebe flirtování baví, tak ho dopřej i jemu.

Proč žárlíme?

  • Odborníci se shodují, že nejčastějším spouštěčem je nedůvěra ve svazku. I když si říkáš, že milému věříš, a přesto všechno přehnaně a úplně zbytečně žárlíš, tak o nějaké důvěře vůbec nemůže být řeč, proto je na čase na ní zapracovat.
  • Pochybuješ o sobě samé a nemáš dostatek sebevědomí. Začni se mít ráda, važ si sama sebe a zbytečně se nepodceňuj. Jsi krásná, báječná a ještě k tomu chytrá. Tuto mantru si opakuj každý den, nejlépe třikrát.
  • Podvedl tě v minulosti tvůj bývalý a od té doby trpíš utkvělou představou, že to dřív nebo později udělá tvůj nový partner? Jasně, člověku to někdy nedá, ale čím víc budeš podezíravá, tím dřív se z tebe mužský zblázní a ze vztahu vycouvá.

Co na to muži?

„Žárlivý holky nesnáším!“ říká pevně Petr (30 let). „Vedle sebe chci mít holku, která si věří, má sebevědomí a mám neustále potřebu ji dobývat. Ne před ní a jejími útoky lásky utíkat.“

„Naprostý souhlas,“ přitakává David (28 let). „Můj poslední vztah krachnul právě na žárlivosti. Přeci když s ní chodím, tak automaticky nemusím trávit každou minutu svého života jen s ní. Chci se bavit s kámoši, chodit hrát fotbal, aniž bych pak poslouchal výčitky. Vydržel jsem to přesně půl roku a pak šel o dům dál.“

„Mně žárlivost nevadí,“ nesouhlasí Tibor (27 let). „Mám pak pocit výjimečnosti a lásky. Je fajn, když se o mne holka bojí a dává mi to najevo. Nesmí to ale překročit únosnou mez.“

A co ty a žárlivost? Zvládáš ji v mezích normy, nebo bys potřebovala trošku ubrat? Napiš nám své zkušenosti do diskuze!

Foto zdroj: Shutterstock.com

11.1.2017 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist