4 znaky žárlivosti. Jaké to jsou?

Vadí mu i váš bratr? Nenávidí kolegu v práci, protože má dojem, že se vám dvoří? Nejradši by vás vůbec nepouštěl z dohledu? Tak pozor, možná máte doma muže s diagnózou! Umíte poznat žárlivce?

Podle německého psychologa a psychoterapeuta Rolfa Merkleho trpí 70 procent žen a 80 procent mužů žárlivostí. Pomineme-li toto alarmující číslo, asi nejhorší je fakt, že se tenhle parazitující zlozvyk vyskytuje úplně všude: u dospělých a dětí, v různých společenských vrstvách. Jak žárlivost poznáte? Odborník varuje před těmito čtyřmi znaky!

1. Snaží se vás k sobě připoutat 

V překladu to znamená, že nad vámi chce mít naprostou nadvládu. Původně „nevinná starost“ o vás může později narůst do gigantického rozměru. Váš protějšek žije v neustálém strachu, bojí se, aby vás neztratil, a pořád jste se milovali. Vyžaduje neustálou pozornost a důkazy lásky, jež ho ujišťují o vaší věrnosti a oddanosti. Znáte to?

2. Nenávidí třetí osobu

Kdo mu vadí? Jedná se o vaši kamarádku, někoho z rodiny, z práce a pozor, dokonce to může být i domácí mazlíček nebo koníček! Jak to vypadá v praxi? Vyrazíte si na tenis a po něm na drink do kavárny. Po příchodu domů vás místo vřelého přijetí čeká dusná atmosféra a výčitky. „Proč už dvě hodiny nevoláš? Bál jsem se, že se něco stalo! Radši jsem obvolal všechny známé!“ Co myslíte, myslí to upřímně? Ani náhodou! V hlavě se mu promítaly různé fiktivní scénáře od sexu s vaším bývalým až po útěk za hranice. Chudáček, vždyť on by zůstal úplně sám!

článek

3. Bojí se konfrontace

Za zdmi domova je hrdina, ovšem ve skutečnosti ho porovnání s ostatními děsí. Co kdyby už nebyl dost dobrý? Snad někdo jiný není hezčí než on! Sám o sobě nemá příliš valné mínění a návrh k seberealizaci raději hned zavrhne, protože tohle vám přece musí stačit! Ach jo, už to asi lepší nebude…

4. Obviňuje všechny a všechno

Všichni žárlivci dávají svoje chování za vinu ostatním a hlavně partnerovi. Za všechno beztak můžete vy! Nemáte chodit vyzývavě, nesmíte říkat tohle a ono. On, zachránce vztahu a samaritán, čeká, až se změníte. Takovou má s vámi trpělivost! Houby s octem, je to jinak!

Rozhodnutí je jen začátek

Rolf Merke ve své knize, kde se problematikou žárlivosti zaobírá říká, že když člověk někoho miluje, je úplně normální být žárlivý, ovšem zatímco láska je pozitivní pocit, žárlivost je směs pocitů negativních, a proto se vzájemně vylučují. Žárlivost je pro samotného aktéra i vztah jed a ani jemu, ani partnerství nepřináší žádné obohacení,“ popisuje autor a naznačuje tak, že s partnerem – chronickým žárlivcem nikdy nebudete mít lehký život.

Co na to říkáte? Žijete v naději na změnu? Ve většině případů je šance mizivá, neboť jde o proces, který vyžaduje čas, trpělivost a sebezapření. Myslíte, že se vyplatí na takový zázrak  čekat?

Foto zdroj: profimedia.cz

11.11.2013 12:00| autor: Lucie Feiková
Více o tématu: prácežárlivost

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist