Nový směr ve výživě a zdravém životním stylu. Už znáš flexitariánství?

Už jsi někdy slyšela o flexitariánství? Že nemáš nejmenší tušení, o čem je řeč? Pak věz, že o trendu ve způsobu stravování a zdravém životním stylu. My ti tento trend ve výživě představíme, a kdo ví, třeba se ti natolik zalíbí, že mu propadneš, stejně jako tisíce lidí na celém světě.

flexitariantvi-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Kdo je flexitariánem?

Název napoví. Flexitarián, nebo také part-time vegetarián je ten, kdo je většinovým vegetariánem s občasnou konzumací masa, tzn. je flexibilní a bez masa se většinu času obejde. Principem flexitariánství je ale také dodržování zdravého životního stylu, který přispívá k ochraně životního prostředí.

Není to nic nového, myšlenka konzumovat či nekonzumovat maso jen občas vznikla na Západě už v 90. letech. V roce 2008 vyšla populární publikace „Flexitariánská dieta“, jejíž autorkou je Dawn Jackson Blatner, americká dietoložka, výživová poradkyně a konzultantka basketbalového týmu Chicago Cubs. Možná není náhoda, že tolik populární kniha se objevila v roce 2008, kdy celý svět zachvátila finanční krize. Přeci jen pěkně krvavý hovězí steak něco stojí. Ostatně, maso bylo drahé vždy a v minulosti jeho nedostupnost podporovalo i náboženství, např. velikonoční půst apod.

Proč se krotit v konzumaci masa?

Je pravdou, že existuje velké množství výzkumů dokazujících rizika konzumace tmavého a tučného masa. Hrozí nám díky tomu vysoký cholesterol, nadváha, rakovina trávicího traktu a vážné kardiovaskulární choroby. Červené maso zkrátka přispívá k nárůstu nebezpečných civilizačních chorob, s tím zřejmě nic neuděláme. Dobrá zpráva ale je, že čím více roste v našich končinách obliba vegetariánského stravování, tím postupně mírně klesá výskyt zhoubných nádorů zažívacího traktu a ischemické choroby srdeční. Není to samozřejmě jen a pouze zásluhou zdravého stravování, nicméně změna stravovacích návyků má na tento trend zcela jistě pozitivní vliv.

Flexitáriánství propadli i slavní

Flexitariánství je populární zejména v Americe. Rok po vydání knihy Flexitariánská dieta se do propagace tohoto nového trendu ve výživě pustil i bývalý Beatle Paul McCartney a spolu se svými dcerami Stellou a Mary zahájili kampaň Free Monday, neboli bezmasé pondělky. McCartney byl vegetariánem už předtím několik let. A následovaly další celebrity, např. Richard Gere, Oprah Winfrey, Gwyneth Paltrow nebo Cameron Diaz a najednou se z flexitariánství stal v Americe šílený hit.

Jak jsme na tom my?

Naši němečtí sousedé se stravují vegetariánsky také docela hodně, podle různých výzkumů se bez masa obejde asi 8 % tamější populace, což je spolu se Švýcarskem nejvíce v Evropě. U nás je situace poněkud jiná a na vegany a vegetariány máme pořád trochu tendenci koukat jako na blázny v batikovaných halenkách. To se ale pomalu mění a spotřeba masa pomalu klesá. Mohou za to morální důvody, zdravotní, ale občas je to prostě jen „v módě“. Bohatí a vzdělaní lidé (a nejen oni) dbají na kvalitní stravování. Poprvé v historii tak dochází k situaci, kdy vyšší vrstvy jedí méně masa než chudé.

Krátká odbočka k vegetariánství

Měj na paměti, že vyřazení masa z jídelníčku, znamená riziko absence nenahraditelných aminokyselin, z nichž některé lze získat skutečně jen z potravin živočišného původu. Chybějící živiny – zejména vitaminy a minerály – je nutné doplňovat potravinovými doplňky. Nemůžeme si tedy odpustit malé rýpnutí, vegetariáni by měli projevit tolik deklarovanou zodpovědnost nejen k životnímu prostředí a přírodě, ale především sami k sobě. Není od věci, pokud ses rozhodla z jakéhokoliv důvodu stát se vegetariánkou, občas zajít na kontrolu ke svému obvodnímu lékaři (což už jistě činíš v rámci pravidelných prohlídek) a nechat si udělat krevní testy. A které látky chybí vegetariánům nejvíce? Je to zejména vitamin B (B12 a B2), který získáš skutečně jen z živočišné potravy. Pokud jsi tedy vegetariánem, nebo dokonce veganem, je třeba párkrát do roka nasadit kúru vitaminu B12 a železa. A jak se projevuje nedostatek vitaminu B12? Příznaků je mnoho, od mravenčení v končetinách, po zapomínání, závratě, pocity úzkosti a smutku, případně problémy se zrakem v důsledku poškození očního nervu, nevolnosti a žaludeční potíže.

Kompromis, co se vyplatí

Flexitariánství se tedy zdá být dobrým způsobem a rozumným kompromisem. Mnoho z nás, autorku článku nevyjímaje, si totiž neumí představit, že bychom se navždy stali vegetariány a už nikdy si nepochutnali na lahodném steaku z mladého býčka, grilovaných žebírkách na medu či svatomartinské husičce. Výhod má ale tento výživový směr mnoho. Tělo přijme méně nasyceného tuku a cholesterolu, navíc je takové stravování bezpochyby levnější a mimo to se díky tomu zabije méně zvířat a méně trpí životní prostředí.

A jaká jsou základní pravidla tohoto výživového směru?

  • Základ jídelníčku by měla tvořit zelenina, ovoce a obilniny
  • Maso je konzumováno 2x týdně, přičemž za maso nejsou považovány uzeniny
  • Bílé maso je zdravější než červené
  • Ryba se za maso nepovažuje, jejich konzumace je tedy povolena v neomezeném množství
  • Je bezpodmínečně nutné kontrolovat železo, vitamin B12 a mastné omega-3 kyseliny

Flexitariáni nemají nic proti masu pocházejícího z eko a bio farem, ale vadí jim maso a masné produkty z továrního prostředí, kde zvířata zažívají před porážkou velký stres a jsou ládována antibiotiky. Je pravda, že na Youtube najdeš veliké množství drastických videí a snadno si tak uděláš obrázek o tom, jak vypadá život nebohých čuníků v přeplněných halách bez přístupu denního světla. To se na chuti a kvalitě masa musí nějakým způsobem projevit. Bohužel, bio maso něco stojí. Přijatelným kompromisem pak může být např., že si najdeš dobrého řezníka, kterému důvěřuješ a který ti ochotně povypráví o původu prodávaného masa.

A jak nahradit maso během tzv. bezmasých dnů?

Zkus třeba luštěniny, zeleninu, tofu nebo tempeh. Na trhu je velké množství zajímavých výrobků a když jim dáš šanci, možná budeš překvapená, jaké jsou to lahůdky! A když dostaneš chuť třeba na pečený buřt, víš, jak se na něj budeš o to víc těšit v jednom ze svých masových dní?

Pokud se rozhodneš pro flexitariánství, řiď se zdravým selským rozumem, tím nemůžeš nic zkazit. Každý extrém je škodlivý a proto se dá flexitariánství považovat za rozumnější variantu klasického vegetariánství. Samozřejmě, stoprocentní vegani a vegetariáni budou mít zřejmě jiný názor a zřejmě jen tak nevezmou flexitariány na milost, možná jim budou dokonce pro smích, ale to už je na uvážení každého. Úplně vypustit z jídelníčku maso není pro každého. Proto nám připadá flexitariánské stravování jako rozumný kompromis.

Co si o tom myslíš ty? Vyzkoušíš flexitariánství?

Foto: Shutterstock.cz

15.2.2018 10:00| autor: Alena Haas Kubátová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist