Nežiješ v toxickém vztahu? Tato varovná znamení nepodceňuj!

Možná si myslíš, že je všechno v pořádku. Ale vážně je tomu skutečně tak? Pokud ti ten tvůj servíruje důvody k žárlivosti, plánuje ti volný čas a bere tě jako samozřejmost, máš na triku pořádný problém! Jak poznáš, že žiješ v toxickém vztahu?

toxicky-vztah-titul-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Faktory, které lásku úplně likvidují, někdy bývají jasné a patrné – třeba fyzické násilí či nevěra. Jenže bacha, existují i jiné a jemnější signály, které fungují jako varování, že mezi tebou a partnerem to není tak docela v pořádku. Podle čeho poznat, jestli i ty náhodou nejsi obětí škodlivého svazku? Těchto pět věcí nikdy nepodceňuj!

Jeden mluví, druhý musí poslouchat

„Jedním z prvních příznaků toxického vztahu je, když má jeden jeho člen až příliš velkou kontrolu. Pokud se bojíte projevit svůj názor, nemůžete dělat věci po svém a vždy se obáváte, co vaše skutky způsobí, je to bohužel i váš případ. Jakmile pro zachování zdánlivého klidu musíte chodit kolem partnera po špičkách a opatrně jako po vaječných skořápkách, nikdy to není dobře,“ upozorňuje Andrea Bonior, profesorka psychologie působící na americké Georgetownské univerzitě se sídlem ve Washingtonu Popřemýšlej o tom…

Plány, kterým se musíš podřídit

Jsi pánem svého času a můžeš si volný čas plnit aktivitami podle svého výběru? Pokud ti tato výsada není dopřána, výstražné světlo má sílu halogenu!

„Hodně dominantní a řídící partner může vyvracet, nebo dokonce rázně odmítat všechno, co chcete. Tato nerovnováha se projevuje tak, že jedna osoba vždy rozhoduje za druhou, i v těch nejjednodušších záležitostech. Toto uspořádání není v pořádku, protože vždycky někdo zvítězí a někdo prohraje,“ varuje výše zmíněná odbornice lidských duší.

Berete se jako samozřejmost. Oba

Kdy tě ten tvůj naposledy za něco pochválil – nebo ty jeho? Jestli v paměti pátráš marně, protože tenhle projev náklonnosti patří do hodně vzdálené minulosti, nevěstí to nic dobrého. Z nedávné studie provedené na univerzitě v Gruzii vyplývá, že jedinci, kteří nebývají svým protějškem oceňováni, se cítí méněcenní, nepotřební a přehlížení, což se negativně odráží na jejich psychice.

„Projevování vděčnosti přináší pozitivní manželské výsledky. A často stačí vyslovit prosté ‚děkuji‘,“ říká Andrea Bonior, která nepřímo potvrzuje pravdivost onoho průzkumu.

Lži, lži a zase jenom lži

Přistihla jsi toho svého při tom, že kecá, až se mu od pusy práší? Pokud se jeho mlžení a zatloukání pravdy stává standardním stavem, má problém větší hloubku, než si vůbec myslíš.

„Pokaždé, když nachytáte přítele při lži, je důležité zaměřit se na jeho motivaci. Dělá to snad proto, že byste nepodporovala jeho chování? Nebo vám tají nějaké důležité události, které by změnily váš pohled na něj? Nepoctivost nikdy nesmí být tolerována, zvlášť v případě, že se tato situace často opakuje. Zvažte, zda můžete žít s permanentní nedůvěrou,“ doporučuje americká vztahová poradkyně Kelley Quirk.

Žárlivost, která je na truc

Cítíte-li se ve vztahu nejistě, protože váš partner před vámi schválně flirtuje s ostatními, čelíte manipulativnímu chování. To podkopává vaši sebedůvěru a může nebezpečně zvýšit pravděpodobnost depresí, z čehož hrozí vážné zdravotní potíže,“ varuje jmenovaná manželská poradkyně. Nezní ti to povědomě? Pokud ano, promysli, jestli ti tohle všechno stojí vůbec za to…

Jak moc jsi v těchto bodech poznala svůj vztah? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, těšíme se na příspěvky. 

Foto: Shutterstock.com

15.12.2017 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist