Nejslavnější kurtizány a síla jejich umění

Prostitutka, společnice, poběhlice, lehká děva, kurva, kurtizána, běhna, šlapka, prodejná žena, nevěstka, call girl, konkubína, milostnice, hetéra, všechna tato slova zahrnují hanlivé označení žen vykonávajících to nejstarší řemeslo ze všech.

Někteří tedy tuto činnost nepovažují za řemeslo, ale uživit se vykonáváním sexuálních služeb za úplatu se alespoň nám, běžně zaměstnaným ženám, dělnicím, prodavačkám, manažerkám a řidičkám a jistě i mnoha dalším jeví jako poměrně snadné. Zatímco my si vyděláme za hodinu tvrdé práce pod dohledem nerudného šéfa asi tak kolem sta korun, částky, které si dokážou vydělat prodejné ženy, se pohybují o nějaké ty násobky stokorun výše.

Ale vraťme se ještě na samotný počátek vzniku této nechvalně známé živnosti. Slovo kurtizána má pravděpodobně původ v italštině, kde se výrazem cortigiana označovala ve zcela původním významu dvorní dáma. Ke vzniku dnes spíše opomíjeného slova kurtizána ale mohla stejně tak dobře přispět i španělština, kde slovo cortesane mělo stejný význam. Ať už to bylo tak či onak, je jasné, že již staré Řecko mělo ve svých řadách„dvorní dámy“, jejichž činnost byla bohatými muži obdivována a oceňována tak vysoko, že za noc s nimi byli bohatí obchodníci schopni utratit majetek čítající klidně i náklad celé jedné plně naložené obchodní lodi.

článek

Kurtizány období renesance byly spíše brány jako nositelky nové módy, a to jak v líčení, úpravě vlasů anebo v odívání. Jejich vliv na okolí byl dokonce tak silný, že v jejich moci bylo ovlivňovat jak veřejné mínění, tak politicky mocné pohlaváry. Nejznámější a nejvlivnější z tehdejších kurtizán byly svými milenci, vysoce postavenými dvořany ale i panovníky zahrnovány takovým bohatstvím, že těm současným „kurtizánám“ se o tom ani nesní. Tehdy však tyto ženy patřily k těm nejbohatším ženám ve světě.

V antickém Řecku se ženám prodávajícím samy sebe říkávalo hetéry. Ty však byly dále rozdělovány na dvě skupiny. Ta významově nižší skupina, dnes bychom ji označili příhodnějším názvem kurva, zatímco tehdy se jim říkalo pezai hetéra, byla nadaná pouze na to jedno. Zatímco druhá skupina, kterou tvořily hetéry múzické, byla obdařena uměním duchaplné konverzace, schopností hrát na nějaký hudební nástroj anebo alespoň zpívat a tančit. I tyto hetéry měly tehdy taktéž významný politický vliv.

článek

Nejznámější ze všech antických kurtizán byla pravděpodobně jako devatenáctiletá přivedená do Athén architektem Hippodamosem. Jmenovala se Aspásia a byla to žena z maloasijského Milétu. Zvěsti o její mimořádné kráse byly založeny na reálném základě, a tak jakmile ji spatřil tehdy velmi významný státník a politik Perikles, okamžitě propadl jejímu kouzlu a bezhlavě se do ní zamiloval. Už tehdy si Perikles jako kterýkoli současný muž nedělal žádný problém s třicetiletým věkovým rozdílem, který mezi nimi byl. S Aspásií se oženil. To však silně otřáslo jeho politickým postavením, jelikož opozice jeho ženu nařkla z toho, že jako „kurva milétská“, cizinka přivandrovalá do Atén ovlivňuje politický život tohoto významného města. Periklovi političtí protivníci tak měli důvod k útočení na demokratické reformy, které se Perikles snažil prosazovat. Aspásie byla postavena před soud a nařčena z bezbožnosti a navádění svobodných žen ke smilstvu.

Nechvalně tedy končí osudy slavných kurtizán i mužů, kteří si jimi nechali ovlivňovat své životy. Dalším příkladem se špatným koncem je osud v jednačtyřiceti letech popravené slavné kurtizány, která dobyla svět mužů pod jménem Mata Hari. Ale o té si povíme zase někdy příště.

Foto zdroj: profimedia.cz

26.8.2013 12:00| autor: Vanesa Meyer

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist